سید امیر خرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از امیر خرم)
سید امیر خرم
زادهٔ۱۳۴۱
تهران، ایران
ملیتایرانی
پیشهعضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران
زندانی سیاسی

سید امیر خرم (زاده ۱۳۴۱ در تهران) زندانی سیاسی و عضو نهضت آزادی است.[۱][۲]

زندگی[ویرایش]

خرم متولد سال ۱۳۴۱ در تهران است و فارغ‌التحصیل دانشگاه شیراز در رشته ماشین آلات کشاورزی بوده و از مدیران پروژهای نیروگاه‌های وزارت نیرو می‌باشد. او متأهل و صاحب یک فرزند دختر است.

فعالیت سیاسی[ویرایش]

او از جانبازان جنگ ایران و عراق است و از سال ۱۳۶۵ به عضویت نهضت آزادی ایران درآمد. او عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران است و سابقه عضویت بلند مدت در دفتر سیاسی نهضت آزادی و مسئولیت شاخه جوانان نهضت آزادی را در کارنامه خود دارد.[۳]

دستگیری و زندان[ویرایش]

خرم در سال ۱۳۸۰ به همراه اعضای نهضت آزادی به صورت موقت بازداشت شد و پس از محاکمه غیر علنی به چهار سال و نیم زندان تعزیری محکوم شد.

او هم‌چنین پس از تظاهرات جنبش سبز در تاسوعا و عاشورای ۱۳۸۸ بازداشت شد و حدود دو ماه را در زندان به سر برد. وی در دادگاه بدوی به خاطر حضور در تظاهرات روز عاشورا و عضویت در نهضت آزادی به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.[۴] در دادگاه تجدید نظر این حکم به شش سال زندان تبدیل شد. او پس از ابلاغ حکم قطعی به صورت تلفنی این ابلاغ را بی‌اعتبار دانست. روز ۲۰ شهریور ۱۳۹۰ مأموران دادستانی به بازداشت او اقدام و برای تحمل شش سال زندان به زندان اوین منتقل کردند.[۵][۶][۷]
مهندس خرم در ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ آزاد شد.[۸]

منابع[ویرایش]

  1. BBC فارسی - ایران - احکام سنگین برای امیر خرم و عماد بهاور، اعضای نهضت آزادی
  2. BBC فارسی - ایران - انتقال عضو شورای مرکزی نهضت آزادی به مکانی نامعلوم
  3. امیر خرم: تصمیم نهضت آزادی ایران به خودداری از ادامه فعالیت سیاسی
  4. «جنبش راه سبز - امیر خرم در بند 350 اوین». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۲.
  5. «جنبش راه سبز - افزایش حکم حبس امیر خرم، عضو نهضت آزادی ایران به هشت سال زندان». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ فوریه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۲.
  6. رادیو فردا
  7. «جنبش راه سبز - محکومیت سید امیر خرم به هفت سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۲.
  8. http://www.ensafnews.com/21452/سید-امیر-خرم-آزاد-شد/

پیوند[ویرایش]

سایت شخصی امیر خرم