پالایشگاه نفت لاوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پالایشگاه لاوان)
پرش به: ناوبری، جستجو

پالایشگاه لاوان یا شرکت پالایش نفت لاوان، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در استان هرمزگان است، که خود یکی از چهار شرکت اصلی شرکت ملی نفت ایران می‌باشد.

این پالایشگاه، ظرفیت اسمی ۵۰٬۰۰۰ بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی ۶۰٬۰۰۰ بشکه در روز را دارا می‌باشد. خوراک نفت خام این پالایشگاه از میادین دریایی سلمان، رشادت، بلال، رسالت تأمین می‌گردد.

تاریخچه[ویرایش]

پالایشگاه لاوان در سال ۱۳۵۵ توسط شرکت اینگرا از یوگسلاوی سابق و با نظارت شرکت ملی نفت ایران ساخته شد و در شروع کار خود، بخشی از پالایشگاه شیراز، بحساب می‌آمد. این واحد ابتدایی که مجتمع تقطیر لاوان نام داشت، با ظرفیت فرآورش ۲۰٫۰۰۰ بشکه نفت خام در روز، شروع بکار نمود…

در همان سالهای ابتدایی، فرآورده‌های تولیدی آن عبارت بودند از:

با شروع جنگ ایران و عراق و تعطیل شدن پالایشگاه‌های بزرگ کشور، این واحد روز به روز بزرگتر گشت، تا اینکه در اواسط جنگ، عملأ ناوگان دریایی ارتش ایران، کاملأ سوخت خود را از این واحد تأمین می‌کرد…

طرح توسعه پالایشگاه لاوان[ویرایش]

پس از پایان جنگ ایران و عراق، پالایشگاه لاوان شروع به شکل گیری نمود، و اینکار را در قالب سه برنامه توسعه‌ای آغاز نمود. اولین برنامه در سال ۱۳۶۸ و بمنظور، طراحی واحد فرآورش با ظرفیت ۶٫۰۰۰ بشکه در روز با کمک شرکت یو.پی. او و در همان سال، تجهیزات تولید نفتای شیرین، توسط شرکت چیودا نصب و راه اندازی گردید. همچنین در سال ۱۳۷۳، موجبات افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام از ۲۰٫۰۰۰ بشکه به ۳۰٫۰۰۰ بشکه در روز و امکان تولید فرآورده نفت سفید، فراهم گردید. در تاریخ ۴ تیرماه ۱۳۹۲، ۱۴ طرح توسعه شرکت پالایش نفت لاوان با حضور رئیس جمهور وقت ایران، محمود احمدی‌نژاد افتتاح گردید. با افتتاح طرح‌های توسعه، ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی به روزانه ۶۰۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت لاوان، با اجرای طرح بهبود فرایند و بهینه‌سازی ظرفیت شرکت پالایش نفت لاوان، تولید بنزین شرکت پالایش نفت لاوان از یک میلیون و ۸۰ هزار لیتر در روز به ۲٬۸ میلیون لیتر در روز، تولید نفت گاز از یک میلیون ۷۰۰ هزار لیتر در روز به چهار میلیون لیتر در روز و تولیدگازمایع نیز با ۷۰ تن افزایش به ۱۰۰ تن در روز افزایش می‌یابد. همچنین با اجرای این طرح‌ها میزان نفت کوره تولیدی پالایشگاه لاون با ۱۷ درصد کاهش به ۲۰ درصد خواهد رسید. برپایه این گزارش، احداث واحد تصفیه هیدروژنی و تبدیل کاتالیستی نفتا، احداث واحد تقطیر در خلأ، احداث مخازن ذخیره‌سازی و فرآورده‌های نفتی، همچنین احداث شبکه تولید و توزیع برق، احداث تولید و توزیع آب شیرین، از جمله طرح‌های ۱۴ گانه ای هستند که در نخستین هفته تابستان سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسیدند. احداث واحد تولید و توزیع بخار و آب مقطر برگشتی، احداث واحد تولید و توزیع هوای فشرده، احداث شبکه برداشت و توزیع آب دریا، شبکه جمع‌آوری سوزاندن گاز مشعل، همچنین احداث ساختمان آزمایشگاه و کارگاه مرکزی، احداث مخزن آب صنعتی و خرید نصب دکل رادیو و راه اندازی تجهیزات بیسیم، دیگر طرح‌هایی هستند که در پالایشگاه لاوان افتتاح خواهند شد. دستاوردهای طرح بهبود فرآینده و بهینه‌سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان عبارتند از، افزایش ظرفیت پالایش نفت خام از ۵۰ هزار به ۶۰ هزار بشکه در روز، کاهش تولید فرآورده‌های سنگین (نفت کوره، افزایش تولید فرآورده‌های سبک با ارزش (گاز مایع، بنزین، سوخت جت و نفت گاز)، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، همچنین تولید فرآورده‌های نفتی مطابق با استانداردهای روز جهانی (Euro ۴)، بهبود عملکرد اقتصادی و بهینه‌سازی مصرف انرژی و فراهم شدن زمینه‌های اشتغال مولد و مستمر از جمله دستاورهای طرح بهبود فرایند و بهینه‌سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان برشمرده می‌شوند.[۱] در حال حاضر خوراک نفت خام پالایشگاه، توسط یک خط لوله ۱۲ اینچ از مخازن تأسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان تأمین می‌گردد. همچنین فرآورده‌های تولیدی بر روی اسکله صادراتی شرکت نفت فلات قاره به کشتی منتقل می‌شود. همچنین گازهای تولیدی بعد از شیرین سازی، در سیلندرهای گاز مایع پر خواهد شد، سپس به مصرف اهالی بومی و تأسیسات منطقه می‌رسد.

محصولات تولیدی[ویرایش]

از تولیدات پالایشگاه می‌توان به نفت گاز و همچنین نفتای سبک اشاره کرد، که به عنوان بنزین سوپر، به مصرف داخلی می‌رسد. همچنین تولید دیگر، نفت کوره می‌باشد، که صادر می‌گردد. از دیگر محصولات پالایشگاه لاوان، می‌توان به گاز مایع اشاره نمود، که روزانه در حدود ۲۶۸ هزار لیتر، تولید می‌گردد.

فرآورده‌ها و میزان تولید[ویرایش]

فرآورده‌های پالایشگاه لاوان، به دو بخش تقسیم می‌شوند:

۱. فرآورده‌های واحد تقطیر نفت خام
۲. فرآورده‌های واحد تبدیل کاتالیستی

فرآورده‌های واحد تقطیر نفت خام[ویرایش]

میزان تولید فرآورده‌های واحد تقطیر نفت خام

(۳۰ هزار بشکه در روز)

فرآورده متر مکعب در روز درصد نسبت به نفت خام
گاز ۲۰۰ ۲٫۴
نفتای سبک شیرین ۹۰۶ ۰٫۱۹
نفت گاز ۱۱۱۱۱۸۳۲ ۴٫۳۸
نفت کوره ۱۸۳۲ ۴٫۳۸

فرآورده‌های واحد تبدیل کاتالیستی[ویرایش]

میزان تولید فرآورده‌های واحد تبدیل کاتالیستی

(شرایط طراحی ۱۰ هزار بشکه در روز)

فرآورده متر مکعب در روز درصد نسبت به نفت خام
پلاتفرمیت ۷۲۵ ۱٫۹
نفتای سنگین تصفیه شده ۱۶۹ ۱٫۲
نفتای سبک شیرین ۴۱۳ ۲٫۵
گاز مایع ۱۲۶ ۶٫۱

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]