میدان نفتی رسالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میدان نفتی رسالت
کشور ایران
منطقه استان هرمزگان
مکان جزیره لاوان
خشکی/دریایی دریایی
متصدی (ها) شرکت نفت فلات قاره ایران
شرکاء شرکت ملی نفت ایران
تاریخچه میدان
اکتشاف ۱۹۶۹
تولید میدان
تولید کنونی نفت ۴۶٬۴۰۰ بشکه در روز (~۲٫۳۱×۱۰۶ t/a)

میدان نفتی رسالت (نام پیشین: میدان نفتی رستم[۱]) از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان هرمزگان و در سال ۱۹۶۹ کشف و در سال ۱۹۷۰ به بهره‌برداری رسید. این میدان در فاصله حدود ۹۰-۸۵ کیلومتری جزیره لاوان و در خلیج فارس قرار گرفته‌است. همچنین این میدان در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب غربی میدان رشادت واقع است.

میدان رسالت شامل چهار مخزن میشریف، شعیبا، عرب بی و عرب سی می‌باشد. تاکنون در این میدان ۱۴ حلقه چاه حفر شده‌است. از عمده‌ترین موانع تولید از این چاه‌ها تولید آب و افت فشار جریانی آن‌ها می‌باشد.

مجموعه سکوی رسالت از سه سکوی متصل به هم تشکیل شده‌است که شامل سکوی حفاری، سکوی بهره‌برداری و بخش‌های مسکونی و کارگاه‌ها می‌باشند. نفت تولید سکوی رسالت در بین راه با خط لوله نفت تولید سکوی رشادت مخلوط شده و با هم به جزیره لاوان ارسال می‌شود.

مطالعه جامع میدان رسالت توسط شرکت خدمات مهندسی نفت کیش با مدیریت شرکت نفت فلات قاره ایران در پائیز سال ۱۳۸۲ آغاز شد و در خرداد ماه ۱۳۸۴ به پایان رسید.

میدان رسالت چهار مخزن دارد و تا کنون ۱۴ حلقه چاه در این میدان حفر شده‌است. طرح توسعه میدان رسالت برای افزایش تولید از حدود ۱۰ هزار بشکه به ۴۶٫۴۰۰ بشکه در روز و بازیافت اضافی انباشتی ۲۳۰ میلیون بشکه نفت خام، با ایجاد تأسیسات روزمینی و سکوها و ۱۸ حلقه چاه تولیدی و ۱۲ حلقه چاه تزریقی در دست اجراست.

همچنین ظرفیت مازاد تأسیسات ساخته شده در میدان رسالت که در زمان بهره‌برداری آزاد است. نفت تولیدی میدان رسالت به همراه نفت میدان رشادت، در ۲۵ کیلومتری میدان نفتی رسالت با خط لوله ۱۰۸ اینچی به طول ۱۰۸ کیلومتر برای ذخیره‌سازی به پالایشگاه لاوان فرستاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. «نام سکوهای نفتی چرا تغییر کرد؟». عصر نفت. ۲۳ خرداد ۱۳۹۴. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)