آمیزش جنسی مقعدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از وطی دبر)
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر نقاشی شده از آمیزش جنسی از راه مقعد، میان هادریان (امپراتور رم) و آنتینوس در مصر. اثر ادوار هنری آوریل.

سکس مقعدی نام نوعی از آمیزش جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی استفاده می‌شود. سکس مقعدی میان یک زن و مرد، عبارت است از انجام عمل جنسی (خفت و خیز) توسط دخول آلت تناسلی مردانه به مقعد. سکس مقعدی بین دو مرد را لواط می‌گویند.

تصویری از سکس مقعدی مرد و زن
دو مرد در حال سکس مقعدی

خطرات احتمالی در صورت عملکرد نادرست[ویرایش]

در صورت رعایت نکردن روش‌های درست، سکس مقعدی می‌تواند یکی از راه‌های شیوع بیماری‌های جنسی مانند ایدز باشد. چرا که در این روش سکس، احتمال خراش و در نتیجه انتقال خون میان دو فرد بالا می‌باشد. ضمناً در مورد زیاده روی در این روش ممکن است به عضلات بندآر (اسفنکتر) صدمه وارد شود که در سنین کهولت باعث عدم کنترل مدفوع خواهد شد[۱] به صورت خلاصه امکان بروز موارد زیر وجود دارد:

 1. احتمال بروز خونریزی‌های کم یا زیاد در کانال مقعد و افزایش احتمال بیماری‌های عفونی
 2. بروز مشکلات در گیرنده‌های احساسی موجود در کانال مقعد.
 3. عوارض فیزیکی ناشی از رابطه جنسی مقعدی در دراز مدت
 4. درد شدید
 5. احتمال ابتلا به بعضی از بیماری‌ها از جمله ایدز
 6. در صورت عدم دقت زوجین در نحوه آمیزش، امکان شکستن آلت تناسلی مرد یا پارگی در مقعد زن وجود دارد.[۲]

لذت[ویرایش]

سوزوکی هارونوبو، تصویری شونگا که مردی را با پسری جوان نشان می‌دهد.

لذت بخش بودن رابطه جنسی از طریق مقعد به علت وجود میزان زیاد پایانه‌های عصبی در بخش مقعد است. در مردان رابطه مقعدی همچنین باعث تهیج و تحریک پروستات (عضوی که در مرحله اوج تحریک جنسی، احساس لذت را کنترل و میسر می‌سازد) می‌گردد.

اما از طرف دیگر به دلیل وجود پایانه‌های عصبی بسیار، ممکن است که در صورت کم توجهی و یا عدم آگاهی هر یک از شرکای جنسی، درد زیادی در اولین تجربه رابطه مقعدی تجربه شود و خوشی یا لذت نزدیکی فروکش کند. ممکن است چنین تجربه‌ای باعث شود که بسیاری از این نوع آمیزش چشم پوشی کنند.[۳]

میزان رواج[ویرایش]

در کشورهای اسلامی با توجه به ممنوعیت آن در دین نمی‌توان تحقیقات علمی جامعی در این زمینه به عمل آورد. اما با توجه به جایگاه و بینش افراد نسبت به موضوعاتی مانند پرده بکارت و همچنین عدم پذیرش سکس پیش از ازدواج بین دخترها و پسرهای جوان احتمال آن داده می‌شود که رویکرد به آمیزش مقعدی چه در رابطه (دختر– پسر) و چه در رابطه (پسر– پسر) در ابتدای بلوغ جنسی و گذار به مرحله سن بلوغ و شکل گیری هویت جنسی، به عنوان شکلی از پاسخگویی به کنجکاوی‌های جنسی و رشد شکل شخصیت جنسیتی آنان بیشتر مورد توجه این گروه سنی باشد.

به خصوص در بین زنان جوان به دلیل توجه به حفظ پرده بکارت ممکن است که دختران پیش از ازدواج بیشتر به چنین شیوه‌ای روی آورند؛ که این امر در صورت عملکرد نادرست خطر انتقال بیماری‌های آمیزشی از جمله ایدز را مانند مردان همجنسگرا دربین زنان جوان به یک میزان بالا می‌برد.[۳]

نزد ادیان[ویرایش]

در دین اسلام به سکس مقعدی بین دو مرد لواط و به سکس مقعدی مرد با زن نیز وطی دبر گفته می‌شود. عمل لواط در این دین به شدت منع شده و حرام و از گناهان کبیره است و برای آن مجازات اعدام وجود دارد.[۴] اما در مورد جواز سکس مقعدی مرد و زن اختلاف وجود دارد به گونه‌ای که برخی معتقدند این عمل کاملاً حرام است و اگر کسی انجام داد باید توبه کند و برخی معتقدند اگر زن راضی نباشد حرام و در غیر اینصورت شدیداً مکروه است.[۵] اهل سنت این کار را شدیداً حرام می‌دانند و حتی برخی از علمای آنان فتوا داده‌اند که اگر مردی چنین کاری انجام دهد زنش می‌تواند فوراً از او طلاق بگیرد.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Anal Sex Yes: Having Good, Clean, Safe Anal Fun
 2. دکتر مازیار اشرفیان بناب. ضروریات پزشکی قانونی. چاپ اول. انتشارات تیمورزاده، ۱۳۸۰. 
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ دکتر مازیار اشرفیان بناب. ضروریات پزشکی قانونی. چاپ اول. انتشارات تیمورزاده، ۱۳۸۰. 
 4. فلسفه مجازاتهای حدی
 5. وبگاه مرکز پاسخگویی به سوالات دینی
 6. فتاوی اهل سنت

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Anal sex," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Anal_sex&oldid=151035950 (accessed August 14, 2007).