مدفوع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مدفوع تازه خرس

مَدفوع،پیخال،غائط، گه یا عن ماده‌ای است خمیری شکل و نیمه‌ جامد که از مجاری گوارشی بدن جانوران و از راه مقعد خارج می‌شود.

استفاده[ویرایش]

با وجودی که پیخال به عنوان بی استفاده‌ترین مواد از بدن موجودات دفن می‌شود اما این مادّه به عنوان کود و سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از پهن گاو و پشگل گوسفند به عنوان کود حیوانی حتی در شهرها برای کاشت چمن پارک‌ها و کنار بزرگراه‌ها استفاده می‌شود.

در بعضی کشورها از جمله ایران از مدفوع انسانی نیز به عنوان کود در مزارع کشاورزی استفاده می‌شود.[۱][۲]

استفاده از پیخال(مدفوع) به عنوان سوخت نیز در برخی کشورها که مشکل تامین سوخت دارند بسیار کاربردی است. از پشکل گوسفند مستقیما برای گرم کردن تنور|تنورهای نانوایی استفاده می‌شود. روستا نشینان ابتدا پهن گاو را به شکل قطعه‌های دایره شکلی بنام کَتَم در می‌آورند و بعد از خشکانیدن آنها در آفتاب از آن برای گرم کردن اجاغ‌های پخت و پز استفاده می‌کنند.

انواع مدفوع انسان[ویرایش]

Bristol Stool Chart fa.png

نمودار مدفوع بریستول، مدفوع انسان را از نظر شکل به هفت دسته تقسیم می‌کند. در این نمودار انواع ۱ و ۲ نشان از یبوست دارند. نوع‌های ۳ و ۴ شکل‌های ایده‌آل مدفوع هستند. انواع ۵ تا ۷ نیز اسهال ملایم تا شدید را نشان می‌دهند.

پیخال خواری[ویرایش]

زنی در هند در حال ساختن کتم از مدفوع گاو

برخی جانوران مانند خوکچه هندی بخاطر ضعف دستگاه گوارش خود مقداری از موارد مورد نیاز بدن خودشان را دفع می‌کنند و به همین خاطر به مدفوع خواری نیاز پیدا می‌کنند. خوکچه هندی بلافاصله پس از دفع مدفوع آنرا می‌خورد. خوک و خرگوش نیز از جمله جانوران مدفوع خوار است.

انسان موجودی پیخال خوار نیست اما بنا به پاره‌ای دلایل از جمله گرایش جنسی پیخال‌خواهی ، پزشکی و فرهنگی، پیخال خواری در انسان دیده می‌شود.

پیخال خواری در برخی بیماران مبتلا به جنون و یا جنون جوانی[۳] و افسرده [۴] دیده شده است.

منابع[ویرایش]