مقعد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مقعد
Female and male anus.jpg
تصویر مقعد یک مرد (راست) و یک زن (چپ)
شناسه‌ها
واژگان آناتومیA05.7.05.013
اف‌ام‌اِی15711
واژگان کالبدشناسی
دستگاه گوارش و مقعد انسان

مَقعَد یا آنوس یا به فارسی سره مُرز، بخش پایانی دستگاه گوارش در موجودات زنده است. مقعد سوراخی در بدن است و عملکرد آن دفع مواد زائد غذایی و همچنین مواد زائد داخل بدن می‌باشد.

فقط جانورانی مقعد دارند که دارای لولهٔ گوارش باشند و جانورانی مانند هیدر (که کیسه گوارشی دارد) و کرم کدو (که اصلاً لوله گوارش ندارد) مقعد ندارند. مقعد دارای دو اسفنکتر داخلی و خارجی می‌باشد که اولی از نوع عضله صاف و غیر ارادی است و دومی از نوع عضله مخطط و ارادی می‌باشد. [۱] ارادی بودن اسفنگتر خارجی باعث می‌شود تا بتوان مدفوع را به صورت ارادی خارج کرد. عدم خروج به موقع مدفوع از بدن باعث بیماری‌های مزمنی از قبیل بواسیر می‌شود که در ایران آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

به‌خاطر تمرکز زیاد پایانه‌های عصبی در محدودهٔ مقعد، این محدوده جزو محدوده پر درد می باشد . به دلیل وجود تعداد زیاد اعصاب انجام اعمال جنسی بسیار دردناک بوده و منجر به بیماری هموروئید خواهد شد. همچنین انتقال عفونت در رابطه مقعدی به ویژه بیماری ایدز شایع می باشد. رابطه جنسی مقعدی نوعی انحراف جنسی است به ویژه انکه بیشتر در بین لواط کاران و هم جنس بازان مرد در طول تاریخ شیوع فراوانی داشته است. در اسلام رابطه مقعدی مکروه می باشد.


بیماری شقاق یا زخم مقعد[ویرایش]

علت این بیماری، ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال یبوست است. این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می‌شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد. افراد مبتلا معمولاً با درد در هنگام دفع مدفوع مواجه هستند و در مواردی نیز پس از خروج آن چند قطره خون نیز جاری می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. حسین زاده طاهری،محمد حسین.ابراهیم زاده بیدسکان، علیرضا (۱۳۸۷آناتومی انسانی پایه، جهاد دانشگاهی مشهد، شابک ۹۶۴۳۲۴۱۸۱۵ از پارامتر ناشناخته |نوبت چاپ= صرف‌نظر شد (کمک)

ویکی‌پدیای انگلیسی. لغت‌نامهٔ دهخدا، درآیند «مُرز»