بی‌جنس‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

غیر جنسی گرایی، بی‌گرایش جنسی، آمیزش ناخواهی و جنسی ناگرایی [۱] یا آسکشوالیتی یکی از گرایش‌های جنسی در انسان‌ها است که فرد دارای هیچ‌گونه تمایلات جنسی نمی‌باشد و با هیچ‌یک از دو جنس دیگر دارای روابط جنسی نیست. گفته می‌شود در حدود یک درصد از مردم جهان آمیزش ناخواه هستند. آسکژوالیتی با «دوری از سکس» و «تجرّد» که رفتارهایی ناشی از انتخاب افراد هستند فرق دارد. آسکژوالیتی انتخابی نیست و فرد انتخاب نمی‌کند که عمل جنسی نداشته باشد بلکه هیچ علاقه‌ای به انجام اعمال جنسی ندارد. (برای مثال افراد سکژوال-افرادی که جزو دسته‌های دیگر گرایش جنسی قرار می‌گیرند- که در رابطه با افراد آسکژوال هستند منجر به ارتباطی فاقد سکس می‌شود) البته بعضی آسکژوال‌ها هم سکس دارند هر چند که اشتیاقی به آن ندارند. (مثلاً در صورت داشتن پارتنری که خواهان سکس است).

توضیح: در نوشتار فارسی سه صورت از لغت Asexual ثبت شده‌است؛ آسکژوال، آسکسوال و آسکچوال. در برگردان به فارسی سه معادل بکار رفته‌است؛ بی جنس گرا، بی گرایش جنسی و آمیزش ناخواه.

گاهی به اشتباه از اصطلاح "بی جنس گراً یا "جنس ناگراً برای معادل کلمهٔ "Asexual" استفاده می‌شود. در حالیکه هر دو اصطلاح اشتباه را به کسی می‌گویند که به هیچ از جنس‌ها (مرد، زن و…) گرایش (چه عاطفی و چه جنسی) ندارد. اما یک فرد Asexual تنها احساس جنسی ندارد. احساس او عاطفی است و دو اصطلاح نام برده به کل گرایش عاطفی یک Asexual را (فارغ از گرایش جنسی او) نفی می‌کند. از این رو از اصطلاح "غیر جنسی گراً و "جنسی ناگراً یعنی کسی که احساس جنسی ندارد (و احساس عاطفی را داراست، استفاده می‌کنیم. همچنین گفتنی است اصطلاح "آمیزش ناخواهی" تعریف دقیقی از یک غیر جنسی گرا ارائه نمی‌دهد، یعنی قسمت نداشتن کمترین احساس جنسی را در او توضیح نمی‌دهد و تنها به نخواستن آمیزش از طرف او اشاره می‌کند.

رواج[ویرایش]

در اواسط قرن بیستم آلفرد کینزی افراد را بر اساس گرایش جنسی شان ازدگرجنسگرا (هتروسکژوال) تا همجنسگرا (هوموسکژوال) از ۰ تا۶ دسته‌بندی کرد، این دسته‌بندی به مقیاس کینزی معروف است. در این مقیاس کینزی یک گروهی را هم اضافه کرد به نام «ایکس» این گروه متعلق به افرادی بود که هیچ وابسته سکسی اجتماعی و کشش جنسی نداشتند. او ۱٫۵ درصد مردان را جزو گروه «ایکس» می‌دانست. در کتاب دوم کینزی «رفتارهای جنسی در زنان» او افرادی را که به گروه «ایکس» تعلق داشتند را با این ویژگی‌ها برشمرد: زنانی که هیچگاه ازدواج نکرده‌اند=۱۴–۱۹٪، زنانی که ازدواج کرده‌اند=۱–۳٪، زنانی که قبلاً ازدواج کرده بودند =۵–۸٪، مردانی که هیچگاه ازدواج نکرده‌اند=۳–۴٪، مردانی که ازدواج کرده‌اند=۰٪ و مردانی که قبلاً ازدواج کرده بودند=۱–۲٪

اطّلاعات تجربی دیگر در رابطه با آمار آسکژوال‌ها در سا ل ۱۹۹۴ به دست آمد توسط تحقیقی که در بریتانیا انجام شد. این تحقیق ۱۸٬۸۷۶ نفر از ساکنین بریتانیا را در بر می‌گرفت به این افراد پرسش نامه‌هایی داده شده بود که به منظور جمع‌آوری اطلاعات جنسی برای مبارزه با اپیدمی ایدز بود. در این پرسشنامه یک سؤال مربوط به کشش جنسی بود که ۱٫۰۵٪ شرکت کنندگان جواب داده بودند که تا به حال به هیچ‌کسی گرایش جنسی نداشته‌اند. در تحقیقی که در سال ۱۹۹۴ در ایالات متحده آمریکا انجام شد (این تحقیق آسکژوالیتی را جزو گرایش‌های جنسی لحاظ نکرده بود) آمار جواب‌های افراد به سؤال‌ها این گونه بود: افراد ی که به مدت یکسال نه سکس داشته‌اند و نه همسر/یارجنسی: ۱۱٫۹٪ افراد بزرگسال، ۹٫۸٪مرادن و۱۳٫۶٪ زنان. افرادی که به مدت ۵ سال همسر/یارجنسی نداشته‌اند: ۸٫۰٪ افرادبزرگسال، ۷٫۱٪مردان، ۸٫۷٪ زنان افرادی که در تمام دوران بزرگسالی خود تا زمانی که این تحقیق انجام شده، هیچ همسر/یارجنسی نداشته‌اند: ۲٫۹٪ افرادبزرگسال، ۳٫۴٪مردان، ۲٫۵٪ زنان

روابط رومانتیک[ویرایش]

آسکژوال‌ها هرچند که روابط جنسی برایشان جذابیتی ندارد و به آن علاقه‌ای ندارند اما ممکن است کشش عاطفی به افراد را تجربه کنند. این کشش‌های عاطفی که در آسکژوال‌ها دیده می‌شود به این صورت رده‌بندی می‌شود:

  1. آرومانتیک: فقدان کشش عاطفی نسبت به هر کسی با هر جنیسیتی (مذکر/ مؤنث)
  2. بای رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به هر دو جنس (مذکر و مؤنث)
  3. هترو رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به جنس مخالف
  4. هومو رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به جنس موافق
  5. پان رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به هر فردی –جدا از اینکه جنسیت دارد یا فاقد جنسیت است.
  6. ترنس رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به ترنس جندرها
  7. پلی رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به افراد با جنسیت‌های مختلف که شامل جنس مذکر، مؤنث، ترنس سکژوال و همافرودیت ها-دوجنسی – می‌شود.[۲]

پانویس‌ها و منابع[ویرایش]

  1. «جنس‌ناگرایی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «asexuality»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ جنس‌ناگرایی) 
  2. Wikipedia contributors, "Asexuality," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Asexuality&oldid=289725917 (accessed May 17, 2009).

پیوند به بیرون[ویرایش]