بی‌جنس‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بی‌گرایش جنسی، آمیزش ناخواهی یا جنس‌ناگرایی[۱] یا آسکشوالیتی یکی از گرایش‌های جنسی در انسان‌ها است که فرد دارای هیچ‌گونه تمایلات جنسی نمی‌باشد و با هیچ‌یک از جنسیت های دیگر دارای روابط جنسی نیست. گفته می‌شود در حدود یک درصد از مردم جهان آمیزش ناخواه هستند. آسکشوالیتی با «دوری از سکس» و «تجرّد» که رفتارهایی ناشی از انتخاب افراد هستند فرق دارد. آسکشوالیتی انتخابی نیست و فرد انتخاب نمی‌کند که عمل جنسی نداشته باشد بلکه هیچ علاقه‌ای به انجام اعمال جنسی ندارد. (برای مثال افراد سکشوال-افرادی که جزو دسته‌های دیگر گرایش جنسی قرار می‌گیرند- که در رابطه با افراد آسکشوال هستند منجر به ارتباطی فاقد سکس می‌شود) البته بعضی آسکشوال‌ها هم سکس دارند هر چند که اشتیاقی به آن ندارند.

توضیح: در نوشتار فارسی سه صورت از لغت Asexual ثبت شده‌است؛ آسکشوال، آسکسوال و آسکچوال. در برگردان به فارسی سه معادل بکار رفته‌است؛ بی جنس گرا، بی گرایش جنسی و آمیزش ناخواه.

در سال ۲۰۱۰ پرچمی برای افراد آسکشوال انتخاب شد. رنگ های این پرچم از بالا به پایین به ترتیب:

سیاه نماد بی میلی جنسی

خاکستری نماد مرز بین امیال جنسی و بی میلی به آنها

سفید نماد میل جنسی

بنفش نماد جامعه پیرامون

رواج[ویرایش]

در اواسط قرن بیستم آلفرد کینزی افراد را بر اساس گرایش جنسی شان ازدگرجنسگرا (هتروسکشوال) تا همجنسگرا (هوموسکشوال) از ۰ تا ۶ دسته‌بندی کرد، این دسته‌بندی به مقیاس کینزی معروف است. در این مقیاس کینزی یک گروهی را هم اضافه کرد به نام «ایکس» این گروه متعلق به افرادی بود که هیچ وابسته سکسی اجتماعی و کشش جنسی نداشتند. او ۱٫۵ درصد مردان را جزو گروه «ایکس» می‌دانست. در کتاب دوم کینزی «رفتارهای جنسی در زنان» او افرادی را که به گروه «ایکس» تعلق داشتند را با این ویژگی‌ها برشمرد: زنانی که هیچگاه ازدواج نکرده‌اند=۱۴–۱۹٪، زنانی که ازدواج کرده‌اند=۱–۳٪، زنانی که قبلاً ازدواج کرده بودند =۵–۸٪، مردانی که هیچگاه ازدواج نکرده‌اند=۳–۴٪، مردانی که ازدواج کرده‌اند=۰٪ و مردانی که قبلاً ازدواج کرده بودند=۱–۲٪

اطّلاعات تجربی دیگر در رابطه با آمار آسکشوال‌ها در سا ل ۱۹۹۴ به دست آمد توسط تحقیقی که در بریتانیا انجام شد. این تحقیق ۱۸٬۸۷۶ نفر از ساکنین بریتانیا را در بر می‌گرفت به این افراد پرسش نامه‌هایی داده شده بود که به منظور جمع‌آوری اطلاعات جنسی برای مبارزه با اپیدمی ایدز بود. در این پرسشنامه یک سؤال مربوط به کشش جنسی بود که ۱٫۰۵٪ شرکت کنندگان جواب داده بودند که تا به حال به هیچ‌کسی گرایش جنسی نداشته‌اند. در تحقیقی که در سال ۱۹۹۴ در ایالات متحده آمریکا انجام شد (این تحقیق آسکشوالیتی را جزو گرایش‌های جنسی لحاظ نکرده بود) آمار جواب‌های افراد به سؤال‌ها این گونه بود: افراد ی که به مدت یکسال نه سکس داشته‌اند و نه همسر/یارجنسی: ۱۱٫۹٪ افراد بزرگسال، ۹٫۸٪مرادن و۱۳٫۶٪ زنان. افرادی که به مدت ۵ سال همسر/یارجنسی نداشته‌اند: ۸٫۰٪ افرادبزرگسال، ۷٫۱٪مردان، ۸٫۷٪ زنان افرادی که در تمام دوران بزرگسالی خود تا زمانی که این تحقیق انجام شده، هیچ همسر/یارجنسی نداشته‌اند: ۲٫۹٪ افرادبزرگسال، ۳٫۴٪مردان، ۲٫۵٪ زنان

روابط رومانتیک[ویرایش]

آسکشوال‌ها هرچند که روابط جنسی برایشان جذابیتی ندارد و به آن علاقه‌ای ندارند اما ممکن است کشش عاطفی به افراد را تجربه کنند. این کشش‌های عاطفی که در آسکشوال‌ها دیده می‌شود به این صورت رده‌بندی می‌شود:

  1. آرومانتیک: فقدان کشش عاطفی نسبت به هر کسی با هر جنیسیتی (مذکر/ مؤنث)
  2. بای رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به هر دو جنس (مذکر و مؤنث)
  3. هترو رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به جنس مخالف
  4. هومو رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به جنس موافق
  5. پان رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به هر فردی –جدا از اینکه جنسیت دارد یا فاقد جنسیت است.
  6. ترنس رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به ترنس جندرها
  7. پلی رومانتیک: کشش عاطفی نسبت به افراد با جنسیت‌های مختلف که شامل جنس مذکر، مؤنث، ترنس سکشوال و همافرودیت ها-دوجنسی – می‌شود.[۲]

پانویس‌ها و منابع[ویرایش]

  1. «جنس‌ناگرایی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «asexuality»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ جنس‌ناگرایی)
  2. Wikipedia contributors, "Asexuality," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Asexuality&oldid=289725917 (accessed May 17, 2009).

پیوند به بیرون[ویرایش]