مرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«مردان» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای شهری به این نام در پاکستان، مردان (پاکستان) را ببینید.
Male Human Nudity.jpg

مرد یک انسان نر است. زبانزد مرد برای یک انسان نر بالغ به کار میرود و زمانی که انسان نر بالغ نشده یا نوجوان است وی را در گفتار پسر یا آقاپسر میخوانند.

زیست شناسی و جنس[ویرایش]

نوشتار‌های اصلی: بلوغ جنسی و کالبدشناسی انسان
طراحی داوینچی از مشخصات یک مرد
بدن یک مرد بزرگسال

نشانه‌های بلوغ جنسی در پسرها، بر این پایه اند:

  • رشد خایه ها، تراوش هورمون‌های جنسی و افزایش تولید اسپرم
  • رشد آلت تناسلی
  • رویش موی صورت (ریش و سبیل)
  • رویش موی شرمگاه در پائین شکم و کنار اندام‌های جنسی
  • رویش مو در زیر بغل و سایر بخش‌های بدن
  • دگرگونی در صدا و بم شدن آن
  • رشد فیزیکی بدن و دگرگونی جسمانی دیگر

ویژگی‌های فیزیکی[ویرایش]

مردان به صورت ژنتیکی و در گوناگونی‌های آماری، نسبت به زنان از بدنی عضلانی و قوی‌تر برخوردار هستند. تفاوت‌های کلی فیزیکی مردان شامل داشتن قدی بلندتر، تراکم استخوانی بیشتر و بدنی عضلانی‌تر است.

سیستم تناسلی[ویرایش]

نوشتار اصلی: آلت تناسلی
تصویری از آناتومی آلت تناسلی مردانه.
ساختار آلت مردانه با پیش پوست

به آلت تناسلی مردانه کیر (نری یا ذَکَر) گفته می‌شود. در زیر آلت تناسلی مردانه بیضه (خایه یا تخم) قرار دارد. در آلت تناسلی مردانه اغلب نواحی حساسی وجود دارند که تحریک آنها باعث تحریک فرد می‌گردد. در اوج لذت جنسی ارگاسم از آلت تناسلی مرد منی و یا اسپرم خارج می‌شود که در صورت ریخته شدن آن در فرج زن و عدم جلوگیری می‌تواند باعث حاملگی در زن بشود. از آلت تناسلی به جز تماس جنسی، برای دفع ادرار نیز استفاده می‌شود.


تصویری از کروموزوم‌های یک مرد

ویژگی های کروموزمی[ویرایش]

نوشتار اصلی: کروموزوم

از ویژگی های کروموزوم‌های انسانهای عادی، دارا بودن ۲۲ جفت کروموزوم غیر جنسی و ۱ جفت کروموزوم جنسی می‌باشد. کروموزوم‌های جنسی مردان طبیعی از یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y و با این دو کروموزوم شمار کروموزوم‌ها به ۴۶ عدد می‌رسد.

بیماری‌ها[ویرایش]

به طور کلی بیماریهای مردان از زنان بیشتر است. در سنجش با زنان، مردان بیماری ویژه مردانه بیشتری دارند، برای نمونه سرطان پروستات یک نوع از سرطان است که فقط مردان به آن مبتلا می‌شوند و عمر کمتری نسبت به زنان را دارا می‌باشند.

مشخصات جنسی[ویرایش]

هورمون جنسی[ویرایش]

هورمونی که عامل رویش و رشد موها می‌باشد تستوسترون نامیده می‌شود. این هورمون در بدن هر دو جنس وجود دارد ولی به دلیل نسبت حدوداً ۵۰:۱ آن در مردان، هورمون مردانه نام گرفته‌است.

در فرهنگ[ویرایش]

در بسیاری از فرهنگ ها، مرد وظیفه اصلی را در تامین درآمد یک خانواده دارد و در جوامع سنتی به عنوان رییس و تصمیم گیرنده اصلی در خانواده به شمار می آید. در بیشتر فرهنگ های سنتی و نیمه سنتی، مرد وظیفه رهبری و مدیریت را در خانواده داراست.[۱]

واژه مردانگی در ادبیات پارسی و فرهنگ ایرانی ، هم‌سنگِ جوانمردی است و گواه دلاوری، دادگری ، حق‌ جویی ، بیداد‌ستیزی و پشتیبانی از ستمدیدگان را نیز با خود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. جامعه شناسی با رویکرد خانواده شناسی، حامد عارفی مزدک پناه، تهران، نشر گلفرش، چاپ سوم:زمستان ۱۳۸۷