ژیاردیاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ژیاردیاز
ژیاردیاز در یک بافت‌برداری از دوازدهه.
آی‌سی‌دی-۱۰ A07.1
آی‌سی‌دی-۹ 007.1
دادگان بیماری‌ها ۵۲۱۳
مدلاین پلاس 000288
ای‌مدیسین emerg/215
پیشنت پلاس ژیاردیاز
سمپ D005873

ژیاردیاز (Giardiasis) (که ژیاردیاسیس هم گفته می‌شود) از بیماری‌های مهم انگلی انسان و شایع‌ترین بیماری تک‌یاخته‌ای دستگاه گوارش انسان است. ژیاردیاسیس عفونتی است که عمدتاً در روده کوچک توسط انگل ژیاردیا لامبیا بوجود می‌آید.[۱]

ژیاردیاز بیشتر در اماکن پرازدحام مانند مهد کودک‌ها و دبستان‌ها شیوع دارد و مهم‌ترین علایم آن شامل اسهال غیر خونی، دل‌پیچه، تهوع، عدم تحمل شیر و سوء جذب است.

این بیماری عفونتی است که عمدتاً در روده کوچک توسط انگلی به نام ژیاردیای دوازدهه‌ای[۲] به‌وجود می‌آید. این انگلی تک‌یاخته تاژک‌دار دوهسته‌ای است که انگل طیف گسترده‌ای از مهره‌داران از جمله انسان می‌باشد. شیوع ژیاردیاز در سطح جهانی ۲۰ تا ۳۰ درصد گزارش شده‌است.[۳]

این تک‌یاخته در روده کوچک انسان به دو شکل دیده می‌شود: شکل فعال و نباتی و تکثیر شونده بنام تروفوزوئیت و شکل مقاوم و غیر فعال موسوم به کیست.

منابع و پانویس‌ها[ویرایش]

  1. «ژیاردیاسیس». 
  2. Giardia lamblia
  3. Yoder, Jonathan S; Beach, Michael J (7 Sept 2007). «Giardiasis Surveillance --- United States, 2003--2۰۰۵». Division of Parasitic Diseases, National Center for Zoonotic, Vector-Borne, and Enteric Diseases, CDC 5۶ (SS07): ۱۱–۸.
  • همشهری. بازدید: ژوئن ۲۰۱۱.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی.