ژیاردیاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ژیاردیاز
Giardiasis duodenum high.jpg
ژیاردیاز در یک بافت‌برداری از دوازدهه.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص infectious disease
آی‌سی‌دی-۱۰ A07.1
آی‌سی‌دی-9-CM 007.1
دادگان بیماری‌ها 5213
مدلاین پلاس 000288
ئی‌مدیسین emerg/215
پیشنت پلاس ژیاردیاز
سمپ D005873

ژیاردیاز یا ژیاردیاسیس (Giardiasis) از بیماری‌های مهم انگلی انسان و شایع‌ترین عفونت پروتوزوآیی دستگاه گوارش انسان است. ژیاردیاسیس عفونتی است که عمدتاً در روده باریک توسط انگل ژیاردیا لامبیا بوجود می‌آید.[۱]

ژیاردیاز بیشتر در اماکن پرازدحام مانند مهد کودک‌ها و دبستان‌ها شیوع دارد و مهم‌ترین علایم آن شامل اسهال غیر خونی، دل‌پیچه، تهوع، عدم تحمل شیر و سوء جذب است.

این بیماری عفونتی است که عمدتاً در روده باریک توسط انگلی به نام ژیاردیای دوازدهه‌ای (ژیاردیا لامبلیا) به‌وجود می‌آید که انگلی پروتوزوآیی تاژک‌دار دوهسته‌ای از فرمانرو برون‌کافتگان است و انگل طیف گسترده‌ای از مهره‌داران از جمله انسان می‌باشد. شیوع ژیاردیاز در سطح جهانی ۲۰ تا ۳۰ درصد گزارش شده‌است.[۲]

این پروتوزوآ در روده باریک انسان به دو شکل دیده می‌شود: شکل فعال و نباتی و تکثیر شونده بنام تروفوزوئیت و شکل مقاوم و غیر فعال موسوم به کیست.

منابع و پانویس‌ها[ویرایش]

  1. «ژیاردیاسیس». 
  2. Yoder, Jonathan S; Beach, Michael J (7 Sept 2007). «Giardiasis Surveillance --- United States, 2003--2۰۰۵». Division of Parasitic Diseases, National Center for Zoonotic, Vector-Borne, and Enteric Diseases, CDC 5۶ (SS07): ۱۱–۸.
  • همشهری. بازدید: ژوئن ۲۰۱۱.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی.