موضع جی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
G-spot
Gräfenberg-spot
(Gräfenberg's locus)
Female anatomy with g-spot-nb.svg
Drawing of the female internal sexual anatomy. The G-spot (6) is reportedly located ۵–۸ سانتیمتر (۲–۳ اینچ) into the vagina, at the side of the urethra (9) and the urinary bladder (3).
Anatomical terminology

موضع یا نقطهٔ جی یا موضع گرافنبرگ (به انگلیسی: Grafenberg Spot) نام نقطه‌ای در مهبل است. این موضع در عمق تقریبی دو سوم دیوارهٔ قدامی (سقف) مهبل قرار گرفته‌است. نام اختصاری موضع جی برگرفته از نام ارنست گرفنبرگ پزشک متخصص زنان است که برای اولین بار در سال ۱۹۴۴ این نقطه را توصیف کرد. گروهی باور دارند که نقطه جی و تحریک آن برای اوج لذت جنسی (ارگاسم) زنان ضروری است، در برخی در وجود آن تردید کرده‌اند.[۱] برخی مطالعات لذت و برانگیختگی جنسی را از طریق تحریک این محل نشان می‌دهند.

خصوصیات احساسی[ویرایش]

برای بسیاری از خانمها، نقطه جی ناحیه‌ای بسیار حساس و تحریک کننده‌است که ساعت‌ها به آن‌ها لذت می‌دهد. برای خیلی‌های دیگر نقطه‌ای برآمده در واژن است که اگر بیش از اندازه دستکاری شود فرد احساس دفع ادرار می‌کند و تعدادی از خانم‌ها هیچ حسی در این نقطه احساس نمی‌کنند و خیلی‌ها هم اصلاً این نقطه را در واژن خود ندارند و کل حساسیت به این نقطه در روزهای مختلف ماه متفاوت است.

موقعیت نقطه جی[ویرایش]

اگرچه این قسمت از اندام تناسلی زنانه، نقطه جی نامیده می‌شود ولی به دلیل متفاوت بودن آن در زنان مختلف و همچنین تغییر کردن نقطه تحریک پذیر آن، بهتر است آن را محدوده جی بنامیم. این محدوده حالت اسفنجی دارد و از زیر پیشابراه از دهانه واژن شروع شده و به داخل، در سقف واژن (نقطه ساعت ۱۲) امتداد می‌یابد و با انگشت قابل لمس می‌باشد. در صورتی که زنی این نقطه حساس را داشته باشد این نقطه بین ۲٫۵ تا ۷ سانتیمتر داخل واژن روی دیواره جلویی قرار دارد و معمولاً با وارد کردن دو بند انگشت داخل واژن براحتی قابل لمس است. در صورتی که زن با لمس آن تحریک شد به این معنی است که اندازه آن از یک نخود فرنگی بزرگتر است در صورت تحریک نشدن کوچکتر است.

تئوری‌ها[ویرایش]

تئوری‌های مختلفی در مورد اینکه نقطه جی واقعاً چیست، وجود دارد. یک دیدگاه آن است که نقطه جی محل بافت پروستات درست مثل پروستات در آقایان است و نبود کروموزوم Y در جنین در حال رشد مؤنث، سلولها را در محلی مشابه یعنی در همان نقطه جی کنار می‌گذارد. متخصصین دیگری با تئوری پروستات هم عقیده هستند اما آن را بیشتر توضیح می‌دهند و می‌گویند این تنها دلیل حساس بودن این نقطه نیست. آن‌ها به کلیتوریس و مجرای پیشابراه به عنوان منابع لذت دیگر اشاره می‌کنند که هر دو آن‌ها را می‌توان با دیواره جلویی واژن تحریک کرد. به همین دلیل محل‌های زیادی برای لذت جنسی وجود دارد و دیگر نیازی به گشتن دنبال نقطه جی نیست.

متخصص دیگری که اولین بار نقطه جی را به اطلاع عموم رسانید اخیراً استفادهٔ دیگری برای آن کشف کرده‌است. او در تحقیقات خود نشان داده‌است که تحریک کردن نقطهٔ جی می‌تواند آستانهٔ درد را تا ۴۷٪ بالا ببرد. اگر محرک موجب تحریک جنسی فرد شود، آستانهٔ درد تا ۸۴٪ بالا می‌رود، و ۱۰۷٪ روی ارگاسم تأثیر دارد. فرضیه او این است که این نقطه حساس یکی از مسکن‌های طبیعی طبیعت برای زایمان و وضع حمل است.

حس کردن نقطه جی در رابطه جنسی[ویرایش]

برحسب اندازه و محل دقیق نقطه جی این احتمال وجود دارد که زن (در صورت داشتن نقطه جی) در طول رابطه جنسی آن را حس کند.

  • بهترین حالتها برای احساس نقطه جی در حالتهایی هست که لگن زن بالا قرار گیرد و بلند شود.
  • روش دیگر ایجاد رابطه در حالت ایستاده و در حالت خم شدن است به نحوی که زن اجازه دهد که آلت جنسی مرد از پشت وارد واژنش گردد.

تأثیر نقطه جی در انزال خانم‌ها[ویرایش]

در بسیاری از خانمها وقتی نقطه جی تحریک می‌شود عمل انزال زنان انجام می‌گیرد. تحقیقات نشان داده‌است که تقریباً ۱۰ درصد از خانم‌ها طی ارگاسم یا تحریک جنسی بین ۹ تا ۹۰۰ میلی لیتر مایع از مجرای پیشاب خارج می‌کنند. گروهی از دانشمندان روی برخی از این مایعات آزمایش کردند و متوجه آنزیمهای پروستاتیک شدند و به این تئوری رسیدند که نقطه جی تقریباً مشابه پروستات در آقایان است.

اما گروهی دیگر با آزمایش روی این مایع گفتند که خیلی شبیه به ادرار است. آخرین تفکرات در این رابطه این است که این مایع نوعی دیگر از ادرار است که با تحریک جنسی تغییرات شیمیایی در آن رخ می‌دهد. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

تقویت نقطه جی یا G SPOT AMPLIFICATION با تزریق کلاژن به آن توسط متخصص زنان انجام شده و سبب افزایش میل و لذت جنسی و تقویت ارگاسم واژینال می گردد . این تزریق حدود ده دقیقه تحت بی حسی موضعی در کلینیک انجام می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. «The G-Spot And 'Vaginal Orgasm' Are Myths, According To New Clinical Review». m.huffpost.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۱۸.