بانداج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک مدل از خفت بندی به سبک هاگتی، به او دهان‌بند زده شده وسینه‌های او نیز بسته شده‌اند.

خِفت‌بندی یا مَهاربندی (به انگلیسی: bondage)، خرده‌فرهنگی در بی دی اس ام است. عملی در جهت بستن اجباری فرد یا محدود کردنش برای اهداف جنسی، زیبایی شناسانه یا تحریکات حسی است. در خفت بندی فرد به طرق مختلف بسته می‌شود، شامل بسته شدن با طناب، دست‌بند یا نوارچسب.

یک مدل در دستبندهای مهاری و یک میله پاگشا به پا.

خفت‌بندی به خودی خود لزوماً به معنای عملی در ارتباط با سادومازوخیسم محاسبه نمی‌گردد. این عمل ممکن است به عنوان پوزیشنی در سکس استفاده شود یا مرتبط با فعالیت‌های بی دی اس ام باشد. حرف بی در لفظ بی دی اس ام به همین عمل خفت بندی (Bondoge) اشاره دارد. تمایلات جنسی و امیال شهوانی در این شیوه یک جنبه مهم خفت بندیست، اما الزام‌آور نیست. زیبایی‌شناسی نیز در خفت بندی مورد توجه قرار دارد

. یک دلیل رایج که طرفین مبادرت به استفاده از این روش می‌کنند این است که تحت کنترل گرفتن شریک سلطه پذیر (ساب) توسط شریک سلطه گرش (دام) و همین‌طور از دست دادن موقتی کنترل اوضاع از سوی فرد سلطه پذیر می‌تواند دارای لذت جنسی باشد. برای افراد سادومازوخیستی، خفت بندی معمولاً به معنای یک خط پایان محسوب می‌گردد، جایی که فرد کنترلی بر اوضاع ندارد و انواع اعمال سادومازوخیستی می‌تواند روی او پیاده شود. هرچند، خفت بندی ممکن است بابت نفس عمل نیز اعمال شود، طوری که شریک سلطه پذیر در شرایط بی تحرکی و ناتوانی قرار می‌گیرد و فرد سلطه گر نیز از تماشای شریک سلطه پذیر خود احساس لذت کند.

بی‌دی‌اس‌ام[ویرایش]

استفاده‌های اصلی خفت‌بندی در بی دی اس ام و نقش آفرینی جنسی است، چنان‌که بی دی اس ام را از نگاه بیرونی بدین سان می‌بینند و برای انجام این عمل نیز الزاماً نیازی به داشتن هویت جنسی مبتنی بر بی دی اس ام وجود ندارد. حتی افراد به اصطلاح «وانیلی» نیز می‌توانند از روش‌های فوق روی شرکای جنسی شان استفاده کنند.

فردی حین بستن دهان‌بند به خود

خفت بندی برای افراد از هر جنس و همه گرایش جنسی همچون "مفعول، ارباب و برده، غالب (دام) یا مطیع (ساب)" جذابیت جنسی دارد.

همچنین در مواردی از فعالیت‌های خیال پردازانه نیز خفت بندی ممکن است جزئی از یک کل باشد:

زنی بسته شده با بازوبند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخهٔ ۲۹ نوامبر ۲۰۰۶.