کاما سوترا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صفحه‌ای از کاماسوترا در نسخه‌ای به خط فارسی.

کاما سوترا (به سانسکریت: कामसूत्र) کتاب مصور کهنی به زبان سانسکریت است که بین سده چهارم تا ششم میلادی نگارش گردیده. کاما سوترا، یک فلسفه باستانی دربارهٔ تئوری و تمرینات عشق ورزیدن است. در حقیقت تنها یک پنجم از کاماسوترا دربارهٔ وضعیت ها یا حالاتِ آمیزش جنسی است.[۱] این کتاب به طور مفصل به اصول عشق‌بازی و آمیزش جنسی می‌پردازد.[۲][۳]

در کاما سوترا انواع گوناگونی از در آغوش گرفتن، نوازش، بوسیدن، نیشگون[۴] و گاز گرفتن[۵] و … توصیف شده‌است. در این کتاب از کارهایی مانند سیلی زدن[۶] و نالیدن نیز به عنوان بازی یاد شده است.

کاما سوترا از مشهورترین کتب راهنمایی است که در ارتباط با لذات حسی نگاشته شده و براستی که از شناخته شده ترین و معروفترین کتاب ها در تاریخ  جهان است. کتابی که دیدگاه های طوفانیِ آن مرتبط با طبیعت بشر، امروزه نیز مصداق دارد. نویسندۀ آن واتسیانانا است.

این کتاب قدیمی ترین متن موجود هندی دربارۀ لذت است که در قرن سوم تا چهارم پس از میلاد در شمال هند و درآغاز فرمانروایی گوپتا (Gupta) و اوج تمدن کلاسیک هند نگاشته شده است. این متن، کتابچه ای راهنما برای مردان، فاحشگان و زنان مرتبط با طبقات بالا (ثروتمند) بوده و با ترسیم تصویری واضح از زندگی در هند، مفاهیم آن فرهنگ کلاسیک (طبقات مرفه هندو) را ترویج میکند. این اثر تلفیقی از چندین رسالۀ قدیمی است که گفته شده در نوع خود بی نظیر و به سرپرستی خدای شیوا (اشاره به اصل الهی ما) نگاشته شده است.   

واتسیانانا خود را بعنوان نویسنده اصلی معرفی نمیکند. بلکه خود را در جایگاه فردی میداند که به ویرایش و سازماندهی مجدد کارهای دیگران پرداخته است. او همچنین استدلال ها و دیدگاه های خویش را ارائه داده و موقعیت خود را بعنوان نویسندۀ نهاییِ شماری از این مطالب تثبیت میکند. واتسیانانا بطرز شگفت انگیزی عمل  گرا (اصلاح طلب = متسامح = Pragmatic) بوده و عمدتاً فراتر از اخلاق به پیش میرود. وی با دفاع از شهوت گساری،  محتاطانه، زهّاد و تارکین دنیا را دست می اندازد. ما چیزی دربارۀ او نمیدانیم. او نیز مثل بسیاری دیگر از نویسندگان باستانی در غبار زمانه ناپدید شده و فقط اسم و شاید افسانه ای از وی باقی مانده است.

منابع[ویرایش]

  1. Jacob Levy (2010), Kama sense marketing, iUniverse, ISBN: 978-1-4401-9556-3, see Introduction
  2. English translation of the Kama Sutra, 1980
  3. «karma Sutra»(انگلیسی)‎ (PDF). karmasutra.com. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸. 
  4. «using nails». Sacred Texts. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸. 
  5. «biting types». Sacred Texts. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸. 
  6. «Slapping». Sacred Texts. بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۸.