علاءالدین محمد خوارزمشاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سلطان علاءالدین محمد خوارزمشاه
سلطنت ۵۹۶ – ۶۱۷ ه‍.ق.
تاج‌گذاری ۵۹۶ ه‍.ق.
پیشین علاءالدین تکش
جانشین جلال‌الدین منکبرنی
فرزند(ها) جلال‌الدین منکبرنی
غیاث‌الدین پیرشاه
قطب‌الدین اوزلاغ‌شاه
ابوالمظفر آق‌شاه
رکن‌الدین غورسانچتی
نام کامل
لقب: قطب‌الدین (دوران شاهزادگی)، علاءالدین (دوران سلطنت)
کنیه:ابوالفتح
نام کوچک: محمد
خاندان خوارزمشاهیان
پدر علاءالدین تکش
مادر ترکان خاتون
مرگ ۶۱۷ ه‍.ق.
جزیرهٔ آبسکون

علاءالدین محمد خوارزمشاه (دوران سلطنت از ۵۹۶ تا ۶۱۷ هـ. ق)، پسر تکش خوارزمشاه، نامدارترین پادشاه خوارزمشاهیان بود.[۱] در زمان او پهناوری پادشاهی خوارزمشاهیان به اوج خود رسید و با حکومت چنگیزخان همسایه شد. دوران سلطنت او عمدتاً به سرکوب مخالفان گذشت که با قتل‌عام‌ها و کشتارهایی نیز همراه بود. قسمت عمدهٔ مبارزات وی با غوریان و قراختائیان بود. خلیفه عباسی که در بغداد مستقر بود، رابطه خوبی با سلطان نداشت و همواره غوریان و قراختائیان را علیه او تحریک می‌کرد.

حملهٔ مغول[ویرایش]

در سال ۶۱۶ ق/۱۲۱۸ م یورش مغول به قلمروی خوارزمشاهیان آغاز شد که به سقوط سلسلهٔ او انجامید. این یورش پیامدهای دردناکی برای ایران و جهان اسلام درپی داشت که آثار پس از قرنها پابرجاست.

سالشماری نخستین تماس‌ها و برخوردهای سلطان با مغول‌ها بسیار مغشوش و گاه نا میسر است. به روایت جوزجانی اولین تماسهای سلطان با مغولان در سال ۶۱۲ ق/۱۲۱۵ م برقرار شد. او هیاتی را به سرکردگی بهاالدین رازی به سوی چنگیزخان روانه ساخت. این هیئت در پکن با چنگیزخان دیدار کردند و در طی این دیدارها با نمایندگان سلطان به احترام برخورد کردند و در دیدار دوم چنگیزخان به سلطان پیغام داد که چنگیزخان همچنانکه خود را پادشاه شرق می‌داند، سلطان را نیز فرمانروای غرب می‌داند. در این دیدار چنگیزخان ابراز تمایل کرد که بین دو طرف صلح و مسالمت برقرار باشد. چنگیزخان به همراه نمایندگان سلطان گروهی از بازرگانان خود را با کاروانی مرکب از پانصد شتر که زر، سیم، ابریشم و پوست سمور داشتند، روانه مملکت خوارزمشاهی کرد. هیئت مذکور در اوایل سال ۶۱۵ ق/۱۲۱۸ م در فرارود (احتمالاً بخارا) به خدمت سلطان رسید. چنگیزخان از سلطان خواست که بین آنها عهد دوستی و صلح برقرار باشد ولی آن چیز که خشم سلطان را برانگیخت پیام چنگیزخان بود که او را «برابر گرامی‌ترین پسرانم» خوانده بود؛ ولی نهایتاً سلطان با چنگیزخان عهد نامه صلح منعقد نمود.

کاروانی که چنگیزخان به ایران روانه ساخته بود در سال ۶۱۵ ق/۱۲۱۸ م که تعدادشان به چهارصد و پنجاه تن می‌رسید به شهر اترار که در کرانه شرقی قلمرو خوارزمشاهیان قرار داشت رسیدند. هدایای این بازرگانان حاکم اترار که اینالچق نام داشت و از خویشاوندان سلطان بود را به طمع انداخت و او بازرگانان را جاسوس خطاب کرد. اینالچق به دستور سلطان این بازرگانان را کشت. خبر این کشتار به گوش چنگیزخان رسید ولی او خشم خود را فرو خورد. از اینرو فردی مسلمان را با دو فرد مغول به نزد سلطان محمد فرستاد و خواستار استرداد اینالچق شد، ولی سلطان با زیر پا گذاشتن شئونات دیپلماتیک فرمان قتل فرستادگان چنگیزخان را صادر کرد و با اینکار خویش سند حمله سهمگین مغول به ایران را امضا نمود.

اولین درگیری سلطان با مغولان در حوالی شهر سمرقند اتفاق افتاد. در این نبرد مغولان با قبچاق‌ها (قپچاق‌ها) درگیر بودند و فرمان جنگ با خوارزمشاهیان را نداشتند اما سلطان آنها را به جنگی خیره‌سرانه و بی‌نتیجه تحریک کرد. این جنگ با ترک شبانه و ناگهانی میدان نبرد توسط مغولان پایان یافت؛ ولی تجربه نخستین برخورد تأثیری عمیق بر سلطان نهاد و از آن پس هرگز جرات نکرد با مغولان رودررو شود.

از این پس بود که دورهٔ فرار سلطان فرارسید و او با فرار خویش شهر به شهر را تسلیم لشکر مغول کرد؛ به‌طوری‌که در فاصلهٔ اندک دوساله‌ای کل منطقهٔ فرارود به تصرف چنگیزخان درآمد.

فرارهای سلطان محمد از شهر سمرقند شروع شد و شهرهایی که او به آنها گریخت به ترتیب عبارتند از: سمرقند، بلخ، ترمذ، کلات نادری، نیشابور، اسفراین، ری، سلطان آباد (در حوالی اراکسلطانیه، قسمت اعظم گیلان و نهایتاً جزیره آبسکون در دریای خزر.

به روایت جوینی سلطان محمد خوارزمشاه در سال ۶۱۷ ق/۱۲۲۰ م از اندوه سرنوشت حرمش که در قلعه‌ای نزدیکی ساحل دریای خزر به اسارت مغول در آمده بودند درگذشت، ولی شهاب‌الدین زیدری نسوی گزارش می‌کند که مرگ او در اثر تورم حاد ریه در جزیره آبسکون اتفاق افتاد.

پس از مرگ او، پسرش جلال الدین منکبرنی جانشین او شد و مبارزه اصلی با مغولان به دست وی آغاز شد.

در ادبیات نوین[ویرایش]

بهرام بیضایی از سرگذشت خیالی سلطان محمّد خوارزمشاه در جزیره آبسکون فیلمنامه‌ای به نام تاریخ سرّی سلطان در آبسکون نوشته است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ جهانگشای جوینی - عطاملک جوینی - شابک ۶–۱۲۴–۳۶۳–۹۶۴–۹۷۸ صفحه: ۳۹۵
  2. http://opac.nlai.ir/opac-prod/bibliographic/510809

Muhammad II of Khwarezm

[تاریخ ایران کمبریج: جلد پنجم، از فروپاشی سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانیان ۳۰۵-۲۸۹]