ناصر (خلیفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناصر (خلیفه)
سی و چهارمین خلیفه عباسی
دوران ۵۷۵–۶۲۲ قمری
بر سر کار آمدن ==زندگی نامه خلیفه ناصرلدین الله==
نام کامل أبو العباس الناصر لدین الله أحمد بن الحسن المستضئ
لقب(ها) ناصر
زادروز ۱۱۵۸ (میلادی)
درگذشت رمضان ۶۲۲ (قمری)
۲۰ مهر ۶۰۴ خورشیدی
۱۲۲۵ (میلادی)
محل درگذشت بغداد
پیش از ابونصر محمد ظاهر
پس از ابومحمد حسن مستضی
پدر ابومحمد حسن مستضی
دین شیعه امامی

ناصر (کوتاه‌شدهٔ نام‌وارهٔ: النّاصر لِدین‌الله) (۱۱۵۸ - ۱۲۲۵م)، سی‌وچهارمین خلیفه عباسی (از ۱۱۸۰ تا ۱۲۲۵م) و فرزند مستضی بود. او مذهب شیعه داشت.[۱]

Khwarezmshahs jital 1200-1220 Taliqan.jpg

در سال ۱۱۵۸ میلادی زاده شد. لقب او «ناصر لدین الله» به معنی یاری رساننده به دین خدا است. او در پی آن بود که خلافت را به شیوه نخستین بازگرداند؛ او بغداد را به بهترین شیوه مدیریت نمود و به دنبال گسترش قدرت و سیطره خود در ایران و عراق بوده است.

خلیفه الناصر لدین‌الله که طرفدار علویان و متمایل به مذهب شیعه بود، پس از رسیدن به خلافت به اهل فتوت مایل شد و در سال ۵۷۸ هجری قمری بدست مالک‌بن‌عبدالجبار، به کسوت فتیان (فتوت یا جوانمردان) درآمد و سراویل (شلوار) اهل فتوت را پوشید. او برای امرا و سلاطین مسلمان تحت امر خود نیز شلوار فتوت و آب‌نمک فتوت می‌فرستاد و در دوره او فتوت گسترش یافت.[۲]

ناصر آخرین خلیفه قدرتمند عباسی پیش از فروپاشی خاندان خلافت به دست مغولان است. در سالهای نخستین خلافت، او با سلجوقیان در تکاپو بود؛ خوارزمشاهیان به جنگ با سلجوقیان مشغول بودند و بسیاری از استانهای ایران را که پیشتر سلجوقیان در دست داشتند، از آنها گرفتند؛ خلیفه قصد دوستی با «تکش خوارزمشاه» را داشت؛ اما آنها وارد جنگ و کشمکش با خلیفه شدند. ناصر، در شعر و ادبیات دستی داشت و به روایت حدیث می‌پرداخت.

او در سال ۱۲۲۵ درگذشت، خلیفه پس از وی ظاهر عباسی بود.

زندگی نامه خلیفه[ویرایش]

ابوالعباس احمد ناصرالدین الله وی سی وچهارمین خلیفه عباسی وپنجاه وسومین خلیفه حکومت اسلامی و فرزند خلیفه المستضی بود مادر خلیفه ناصرلدین الله کنیزی ارمنی به نام زمرد ملقب به ام ولد بودکه به عدالت خواهی ونیکوکاری مشهوربود.خلیفه ناصر در زمان ولیهدی خود بدلیل اینکه در امور حکومت و خلافتی مشارکت میکرد اسم وی به همراه پدرش خلیفه المستضی درخطبه وسکه آورده میشد.درسال575ه خلیفه ناصربه خلافت رسید وی با47سال حکومت کردن طولانی ترین خلافت را کرده است.خلیف ناصرمردی زیرکوهوشیاروکاردان بوده است وابن طقطقی کاردانی وزیرکی وی را ستوده است. [۳]

اقدامات واهداف خلیفه ناصرلدین الله[ویرایش]

با نابودشدن سلجوقیان عراق توسط سلطان تکش خوارزمشاه باعث شد تا خلیفه ناصرفرصتی بدست بیاورد تا دوهدف خود را دنبال کند:اولی تجدیدحیات رهبری خلیفه در دنیای جهان اسلام ودومی ارتباط بافرقه های تشیع تا بتواند از نیروی آنها استفاده کند.

پانویس[ویرایش]

  1. جعفریان, رسول. تاریخ تشیع در ایران از آغاز تا قرن دهم هجری (تهران). ج. 1. علم, 1387. ص 83. بازبینی‌شده در 2013-12-21. 
  2. هانری کربن، آیین جوانمردی، از افزونه فتوت و خلافت (عباسی) نوشته عباس اقبال، صفحهٔ ۱۰۳.
  3. بیانی، دین ودولت درایران عهدمغول، 263و264.

منابع[ویرایش]

  • سبیب رحیم. اخبار الدوله العباسیه و فیه اخبار العباس و اولاده. ترجمهٔ عبدالعزیز دوری. عبدالجبار مطلبی. قاهره: دارالطلیعه، ۱۹۷۱. ۲۶۵. 
  • محمد خضری. الدولة العباسیة. ترجمهٔ عبدالعزیز دوری. محمد ضناری. قاهره: دارالکتب العلمیه، ۱۴۱۹. ۱۴۴. 
  • فاروق عمر. الخلافة العباسیه فی عصر الفوضی العسکریه ۲۴۷/۳۳۹ه - ۸۶۱/۹۴۶م: دراسة تاریخیة لبوادر التسلط العسکری علی الخلافة العباسیة. سعید شورایی. قاهره: دارالإحسان، ۱۴۲۱. ۸۸. 
  • رسول جعفریان. تاریخ اسلام از پیدایش تا ایران اسلامی. مرتضی رحیمی. قم: انتشارات حوزه علمیه، ۱۳۷۸. ۸۸. 
  • کربن، هانری. آیین جوانمردی. ترجمهٔ احسان نراقی. تهران: انتشارات سخن، چاپ دوم ۱۳۸۵. شابک ‎۹۶۴-۳۷۲-۰۶۵-۹.