ابوالفدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ابوالفدا
اسماعیل بن علی ابوالفداء
أبوالفداء.jpg
زادهٔ۶۷۲ ه‍.ق
دمشق
درگذشت۷۳۲ ه‍.ق
حمات
نژادکرد[۱][۲]
پیشهتاریخ‌نگار و جغرافی‌دان
آثارتقویم البلدان
المختصر فی‌الاخبار البشر

اسماعیل بن علی ابوالفداء از تاریخ‌نگاران و جغرافی‌دانان بزرگ کردتبار[۱][۲][۳] اهل سوریه بوده‌است.

وی در سال ۶۷۲ ه‍.ق در دمشق زاده شد. وی از خاندان ایوبی بود و از امیران دمشق و از خدمت‌گذاران و نزدیکان شاه مصر بود که از طرف وی به لقب «ملک الموید» نایل شده بود. وی مردی بسیار عالم و دانشمند و دوستدار علم بود و حتی برای دانشمندان نزدیک خود مستمری تعیین می‌نمود. وی در سال ۷۳۲ ه‍.ق در حمات وفات یافت.

آثار

وی آثار زیادی داشته‌است که بیش از چند عدد از آن‌ها در دسترس نیست:

المختصر فی‌الاخبار البشر؛ این کتاب به دو قسمت تقسیم شده‌است و یک کتاب تاریخ عمومی است. قسمت اول این کتاب شامل تاریخ جاهلیت عرب و قسمت دوم تاریخ عمومی تا سال ۶۶۳ ه‍.ق و جزء چهارم تا ۷۲۹ ه‍.ق است. وی در تألیف این کتاب از بیش از بیست منبع که همگی از آثار معروف دوران وی بوده‌اند سود جسته است.

کتاب وی شامل مطالب علمی، اجتماعی و ادبی می‌باشد. دانشمندان اروپایی اهمیت زیادی به این کتاب داده‌اند و آن را به فرانسوی و لاتین ترجمه نموده‌اند و حتی جدول‌ها و فهرست‌هایی را نیز برای آن ایجاد کرده‌اند. ابن الوردی نیز مطالب تاریخی را تا سال ۷۴۹ به آن افزوده و نام آن را «تتمهة المختصر» گذاشته. همچنین محمد بن ابراهیم نیز این کتاب را تخلیص نموده و نامش را «لب لباب المختصر فی‌الاخبار البشر» نامیده است.

تقویم البلدان؛ وی این کتاب را در حیطهٔ جغرافیا نگارش کرده‌است. در این کتاب وی در مورد ۶۲۳ شهر تحقیق کرده. وی در تألیف این کتاب از آثار جغرافی‌دانان بنام دیگری مانند شریف ادریسی، ابن حوقل، یاقوت حموی و دیگران سود برده است.

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ 1792 Delisle de Sales Map of the Caspian Sea in 4 Eras (4 Maps). دریافت‌شده در ٢۷ بهمن ۱۳۹٥.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Regionum ultra Oxum Tabula Geographica ex Abulfed Ismaele, Principe Hama Anno 1345 . . . دریافت‌شده در ٢۷ بهمن ۱۳۹٥.
  3. The Kurds: A Concise Handbook, p. 45, at Google Books
  • «فرهنگ مکتشفین و جغرافی نویسان جهان». نیک بین، نصرالله.انتشارات نبوی، چاپ وزیری ، ۱۳۷۵.

پیوند به بیرون