فیروزکوه (غور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۴°۳۱′۲۱″ شمالی ۶۵°۱۵′۶″ شرقی / ۳۴٫۵۲۲۵۰°شمالی ۶۵٫۲۵۱۶۷°شرقی / 34.52250; 65.25167

فیروز کوه
فیروز کوه بر افغانستان واقع شده‌است
فیروز کوه
اطلاعات کلی
نام رسمی: فیروز کوه
کشور: افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت:

غور

نام‌های قدیمی: چغچران و آهنگران
سال شهرشدن: ۵۴۰–۵۴۴ ه‍.ق
مردم
جمعیت ۱۵٬۰۰۰
زبان‌های گفتاری: فارسی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا: ۲٬۲۸۰ متر

فیروزکوه یا چَغْچَران از شهرهای افغانستان مرکز استان غور است، در شمال فیروزکوه ولسوالی تاجیک‌نشین مرغاب و در شرق فیروزکوه ولسوالی دولت‌یار موقعیت دارد؛ و با هرات همسایه است. این شهر در کنارهٔ جنوبی هریرود واقع شده و با شهر هرات ۳۸۰ کیلومتر فاصله دارد. در شمال‌خاوری شهر فرودگاهی نیز قرار دارد.

مرغاب[ویرایش]

مرغاب در شمال شهر فیروزکوه یکی از ساحات دیدنی مربوط به فیروزکوه است، باشندگان مرغاب به صورت عموم از قوم تاجیک‌اند و به زبان فارسی صحبت می‌کنند؛ رود مرغاب در سر سبزی و شادابی منطقهٔ مرغاب افزوده است. مرغاب بعد از درخواست باشندگان آن به حیث یک واحد اداری تحت نام ولسوالی مرغاب در سال ۱۳۹۸ ه‍.ش تشکیل شد.

پیشینه[ویرایش]

شهر فیروزکوه در سال‌های ۵۴۰ - ۵۴۴ ه‍.ق توسط سلاطین غوری ساخته شده و حدود صد سال مرکز حکمروایی سلسلهٔ غوری‌ها بوده‌است.
شهر فیروزکوه پیش از این به نام چَغْچَران یاد می‌شد که آغاز بناهای شهری در آن از سال ۱۹۶۳ شروع شده‌بود، که نظر به پیشنهاد فرهنگیان و جوانان ولایت غور و با همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت به تاریخ ۱۳۹۳/۲/۱ خورشیدی جلسهٔ شورای وزیران افغانستان تحت ریاست حامد کرزی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان تغییر نام مرکز ولایت غور را از «چَغچَران» به «فیروزکوه» با در نظرداشتِ پیشینهٔ تاریخی آن تصویب نمودند.[۱]

تفصیلات بیشتر[ویرایش]

شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور می‌باشد که در تابستان‌ها هوای گرم و سوزان دارد؛ اما در فصل زمستان خیلی سرد و در حیطهٔ شدت برف و باران قرار دارد. این شهر به ارتفاع ۲٬۲۵۰ متر از سطح دریا بلند واقع گردیده‌ است. پیش‌تر چَغْچَران نامیده می‌شد اما در سال ۱۳۹۳ ه‍.ش به فیروزکوه تغییر نام یافت. هدف کلی ازین نامگذاری، احیای نام مرکز سلاطین غوری‌ها همانا فیروزکوه تاریخی بوده‌است که بالای مرکز کنونی غور گذاشته شد. شهر فیروزکوه در میان کوه‌های مشهور سیاه‌کوه و سفیدکوه که از شرق به غرب امتداد یافته است، قرار دارد و دریای خروشان هریرود از میانهٔ آن می‌گذرد. هرچند محدودهٔ عمومی فیروزکوه وسیع و با ولایات همجوار و ولسوالی‌های این ولایت پیوند دارد، اما حدود موجودهٔ ساحهٔ شهرداری نیز رو به گسترش می‌باشد و به نسبت اینکه مردم روستاهای مرکز و ولسوالی‌ها علاقهٔ فراوان به زندگی شهری پیدا نموده‌اند، هر روز ساحهٔ آن گسترش یافته و به روستاهای نزدیک حومه‌های شهر وصل می‌شود.

هرچند تا هنوز پلان پنجم شهری تطبیق گردیده است و قرار است پلان ششم در محل کنونی و شهرک نو در قسمت حوض مرغان نیز به مرحلهٔ اجرا قرار گیرد. ولی در گذشته‌ها به نسبت نبود افراد مسلکی برای پیش‌برد درست مسؤولیت‌ خویش، توسعهٔ کیفی شهری وجود نداشته‌است، لذا این ساحهٔ شهر فاقد جاهای تفریحی منظم، نبود محل برای اعمار اماکن علمی و اجتماعی و سایر ضروریات عامه می‌باشد. و در کنار آن در گذشته، بسیاری از موقعیت‌های مهم و عامه نیز به نفع افراد و اشخاص توزیع گردیده است. اما ناگفته نباید گذاشت که درین اواخر تلاش‌هایی برای ایجاد پارک‌های کوچک و برخی محلات عام‌المنفعه انجام شده که به نسبت تقاضای شهروندان موجود، به هیچ صورت کافی نیست. و نیاز به فعالیت‌های بیشتری در این عرصه می‌باشد.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. قاضی منهاج سراج جوزجانی (سوم، ۱۳۹۱طبقات ناصری، انجمن فرهنگی جهانداران غوری تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)