رژیم غذایی فاقد گلوتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رژیم فاقد گلوتن رژیم غذایی است که در آن گلوتن (Gluten) وجود نداشته باشد. مبتلایان به سلیاک (نوعی بیماری گوارشی مزمن) به دلیل حساسیت به گلوتن باید این رژیم را رعایت کنند.

گلوتن[ویرایش]

گلوتن پروتئینی است که در غلات یافت می‌شود. گلوتن ترکیبی از دو گلیکوپروتئین گلیادین gliadin و گلوتلین glutelin می‌باشد که متصل با نشاسته در اندوسپرم (بافت تغذیه‌ای اطراف جوانه) بسیاری از غلات علوفه‌ای حضور دارند.

سلیاک[ویرایش]

در صورتی‌که بیماران مبتلا به سلیاک پروتئینی از دسته گلوتن بنام گلیادین (gliadin) که در برخی از غلات مانند گندم، جو، چاودار و گاه جوی دوسر وجود دارد را مصرف کنند دچار علایم عدم تحمل می‌شوند. ظاهراً ورود گلوتن به سلولهای پرزهای روده موجب پاسخ سیستم ایمنی می‌شود. تنها درمان بیماری سلیاک رژیم غذایی فاقد گلوتن برای تمام عمر می‌باشد. با رعایت برنامه غذایی و حذف کامل غلات غیرمجاز ذکر شده به‌طور کامل بهبود می‌یابند.

رژیم غذایی[ویرایش]

از مصرف گندم، جو، جو دوسر و چاودار در هر صورتی و در هر غذایی باید اجتناب شود. این مواد نیز مجاز نیستند: انواع نانهای معمولی، ماکارونی و اسپاگتی، انواع کیک و بیسکویت‌های معمولی و انواع کلوچه‌ها. همچنین مصرف کلیه محصولات غذایی که در تهیه آن‌ها از این‌گونه غلات استفاده شده است، ممنوع می‌باشد مانند سوسیس، کالباس و سوپهای آماده.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]