مدیتیشن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درون‌پویی)
تندیس بزرگی از شیوا در حال مراقبه، در بنگلور.

مدیتیشن، مراقبه، یا درون‌پویی (به انگلیسی Meditation) عملی است که در آن فرد از یک تکنیک - مانند ذهن‌آگاهی، یا تمرکز ذهن بر روی یک موضوع، فکر یا فعالیت خاص - برای آموزش توجه و آگاهی و دستیابی به یک حالت روان و آرام و پایدار ذهنی استفاده می‌کند. برابر پیشنهادشدۀ دیگر برای واژه «درون‌کاوی» است.[نیازمند منبع]

مدیتیشن به‌‌طور کلی فنون و روش تسلط بر ذهن است. در مدیتیشن مهارت‌های مختلفی مانند تسلط بر ذهن به دست می‌آید. افراد به دلایل و اهداف مختلف دینی و غیر دینی مدیتیشن می‌کنند.

بسیاری از آئین‌های مدیتیشن و برخی از دین‌های بزرگ به خصوص ادیان شرقی نظیر هندو و بودایی روش‌های مدیتیشن را نیز دربرمی‌گیرند. اکثر روش‌های محبوب مدیتیشن ریشهٔ شرقی دارند. از روش‌های معروف مدیتیشن شرقی درون‌پویی متعالی (تی. ام)، ذاذن و ویپاسانا است. در مدیتیشن با تمرکز ذهن و آزاد کردن نیروی چاکرا یا شاکرا به آرامش روحی و جسمی می‌رسند و توانایی کنترل این نیرو را بدست می‌آورند.

مراقبه ممکن است استرس، اضطراب، افسردگی و درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و باعث افزایش آرامش، درک، خودانگاره و رفاه شود. تحقیقات برای درک بهتر اثرات مراقبه بر سلامتی (روان‌شناختی، عصبی و قلبی عروقی) و سایر قسمت‌های بدن در حال انجام است.[۱][۲]

نام[ویرایش]

مدیتیشن یک تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است که در آن شخص به آرامی توجه خود را به درون می‌برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند. اکثر انواع مدیتیشن از تمرینات مذهبی شرقی به خصوص از هند، چین و ژاپن به غرب رفته‌است. تنها در سه دهه اخیر است که این تکنیک‌ها به‌طور جدی برای دستیابی به سلامتی، بخصوص برای درمان استرس و کاهش دردهای مزمن به کار می‌رود.

تکنیک‌های رایج مدیتیشن[ویرایش]

سه تکنیک رایج مدیتیشن در بسیاری از کشورها، درون‌پویی متعالی (TM یا تی. ام)، درون‌پویی تنفسی و درون‌پویی تمرکزی می‌باشد:

 1. در درون‌پویی متعالی( یا مدیتیشن طریقت کهن) شما یک کلمه یا صوت ساده (که مانترا نامیده می‌شود) را در طول زمان مدیتیشن با خود تکرار می‌کنید تا افکار خود را متمرکز کنید و به حالت آرامش برسید.
 2. درون‌پویی تنفسی از طریق مشاهده دم و بازدم
 3. درون‌پویی تمرکزی از طریق تمرکز روی زمان حال، ناظر بودن از افکاری که به سطح می‌آیند و مشاهده آن‌ها بدون قضاوت است
 4. توجه به تنفس در این مدیتیشن خیلی مهم است

مراقبه درماني[ویرایش]

 1. فرآيند مراقبه درماني با كنار زدن پرده ميان دو جهان بروني و واقعيت دروني (هم براي مددجو و هم براي درمانگر متخصص) شروع مي‌شود. شخصي كه متخصص مراقبه درماني شود مي‌تواند شاهد افشاي واقعيت دروني مددجو باشد و اين فرآيند را تسريع بخشد. واقعيت دروني مددجو جهاني اسرار آميز و با پيچيدگي لايتناهي است. آشكار ساختن اين واقعيت دروني باعث شفابخشي و يكپارچه‌سازي بهتر ابعاد مختلف مددجو مي شود.[۳]

مکاتب مدیتیشن[ویرایش]

ذن یکی از مکاتب ماهایانهٔ مذهب بودایی است که ریشهٔ آن به دوران تانگ در چین بازمی‌گردد.[۴] در مراقبهٔ ذن ممکن است به غیر از خیره نگری، ابزارهای دیگری مثل کوآن‌ها نیز به کار گرفته شوند. در کتاب «صدای یک دست» و «دروازهٔ بی دروازه»[۵] نمونه‌هایی از این کوآن‌ها به چشم می‌خورد.

اثرات مدیتیشن[ویرایش]

درون‌پویی متعالی در سال ۱۹۶۰ هنگامی که ماهاریشی ماهش یوگی آن را به آمریکا برد، عمومی شد. در این زمان، گزارش‌هایی از یوگی‌ها و استادان مدیتیشن هندی که قادر به دگرگونی در حالات آگاهی و کنترل اعمال بدن مانند فشار خون بودند، به غرب رسید. این موارد جرقه‌هایی برای محققان غربی و کسانی که بر روی روش‌های سلامتی کار می‌کردند - و عده زیادی از مردم - برای شروع تحقیقات دربارهٔ عامل نهانی افزایش سلامتی این تکنیک‌های قدیمی شد. در سال ۱۹۷۵ هنگامی که هربرت بنسن (Herbert Benson)، یکی از پزشکان پرآوازه دانشگاه هاروارد، کتاب مشهور خود به نام «پاسخ آرمیدگی» (Relaxation Response) را منتشر کرد، اعتماد به این تکنیک‌ها بیشتر شد. این کتاب نشان می‌داد که مدیتیشن چگونه توانسته به درمان فشارخون بالا، دردهای مزمن، بی‌خوابی و بسیاری از بیماری‌های جسمی کمک کند. و موجب شادی روان می‌شود امروزه مدیتیشن به عنوان یک درمان کمکی برای کاهش درد و کنترل استرس پذیرفته شده‌است و در بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر آمریکا آموزش داده شده، با بیماران تمرین می‌شود. مدیتیشن همچنین بخشی از سایر تکنیک‌های ذهن- بدن مانند یوگا، چی گونگ و تایچی می‌باشد که در سال‌های اخیر در آمریکا محبوبیت پیدا کرده‌اند.

متوقف کردن گفتگوی درونی نقطه مشترک تمام کارهایی است که بینندگان انجام می‌دهند.[۶]

منابع[ویرایش]

 1. "Meditation: In Depth". NCCIH (به انگلیسی). Retrieved 2021-02-13.
 2. «The Dalai Lama explains how to practice meditation properly». Hack Spirit (به انگلیسی). ۲۰۱۷-۰۵-۰۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۱۳.
 3. مراقبه درماني/ مشاييل ل. امانس؛ (جانت امونز) ؛ تجسم خلاق؛ مترجم آرام (د جمشيد هاشمي). صفحه 5.
 4. «zen».
 5. مومون اکای. دروازهٔ بی دروازه. ترجمهٔ محمد علی لبافی. نشر مثلث.
 6. کاستاندا، کارلوس، آتش درون، ترجمه مهران کندری – مسعود کاظمی، تهران: فردوس،۱۳۷۱- صفحه ۱۳۸

پیوند به بیرون[ویرایش]