انتظامات صحرای باغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

صحرای باغ جلگه‌ای بلوکی در جنوب شهر لار فارس که امروز در تقسیمات کشوری جزو لارستان می‌باشد، وآخرین مرز لارستان واستان فارس به استان هرمزگان است. از شهر لار تا صحرای باغ از راه جاده اتومبیل رو که از صحرای نیمه وکنار روستای کرمستج می‌گذرد تا اولین روستای صحرای باغ که روستای هُرمود می‌باشد در حدود چهل کیلومتر می‌باشد.

برقرای نظم در صحرای باغ[ویرایش]

پس از قتل رئیس علی نقی توسط اسد نام دشتی، قاتل باعده‌ای از افراد خود در صحرای باغ به شرارت و تجاوز به دارایی مردم پرداختند. در پی شکایات پیاپی صدمه‌دیدگان به مقامات دولت، علی خان گراشی نایب‌الحکومه لار از طرف قوام الملک مأمور ساماندهی و انتظام و تعقیب یاغیان گردید، و پس از چندی تلاش، چون اشرار مزبور به کوه متواری می‌شدند کاری از پیش نبرد. تا اینکه مأموریت قلع و قمع اشرار به سطوت الممالک محمد رضا خان بنی عباسی موکول شد، محمد رضا خان حاکم بستک و جهانگیریه به هنگام بازگشت از لار به بستک در روستای زروان صحرای باغ توقف کرده و با تدابیری قاتل رئیس علی نقی را دستگیر و بقیه اشرار و یاغیان را قلع وقمع و تنبیه نموده و غائله صحرای باغ به کلی مرتفع و نظم و آرامش آنجا را کاملاً برقرار ساخته و سپس به شهر خود بستک مراجعت نموده.

از زاویه دیگر: با احترام به نظر نویسنده مطلب فوق آقای جعفر روئین تن روایات متعددی از این موضوع در بین مردم وجود دارد. گفته می شود قتل رئیس علینقی توسط یکی از افراد اسدخان و علیرغم نظر وی اتفاق افتاده است. روایت کرده اند که در آن زمان بدلیل فقر و تنگدستی، مردم منطقه قادر به پرداخت مالیات به رئیس علینقی نبوده اند، فشارهای مالیاتی از سوی حاکم وقت باعث نارضایتی مردم شده و اسدخان دشتی که جدای از حکومت و به طور مستقل برقرار کننده ی امنیت مردم و منطقه در مقابل راهزنان و عیاران بوده است این موضوع را بر نمی تابد؛ با افزایش فشارهای مالیاتی و نارضایتی ها و البته اختلافاتی که افراد سودجو در منطقه به وجود آوردند، این اتفاق از سوی یکی از افراد اسدخان به وقوع پیوست.

الف دشتی

منبع[ویرایش]

  • جعفر، روئین تن زروانی، محمد امین . (صحرای باغ در گذرگاه تاریخ) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰4 میلادی.