کارگاه (لارستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روستای کارگاه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانلارستان
بخشبخش صحرای باغ
دهستانعمادده
مردم
جمعیت۸۸۴ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۸۲۷۰۰
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۸۲۲۳۵
وبگاه رسمیصحرای باغ

کارگاه روستائی است واقع در بخش صحرای باغ از توابع شهرستان لارستان در جنوب شهر لار در ایران که امروزه در تقسیمات کشوری جزو لارستان فارس می‌باشد. بخش صحرای باغ آخرین مرز لارستان واستان فارس به استان هرمزگان است.

روستای کارگاه نسبت به روستاهای دیگر بخش صحرای باغ جدید است، ساکنین این روستا تماماً از ترکان ایل نفر هستند. این روستا در حدود ۳۵ سال است که تأسیس شده‌است.

جمعیت[ویرایش]

روستای کارگاه دارای ۱۵۰۰ نفر جمعیت می‌باشد که به دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.

طایفه[ویرایش]

طایفه آن در حدود سال ۱۰۵۰ هجری قمری از حوالی شیراز به صحرای باغ کوچ کرده بودند. پدر و اجداد ایل نفر سال‌ها با دولت مرکزی سر جنگ داشتند و همیشه با نیروهای ارتش و ژاندارمری درگیری و زد وخورد داشتند و تسلیم دولت نمی‌شدند، تا عاقبت در یک شب ناگهانی قوای دولت به ایشان که در یک کوهی پناه گرفته بودند با هزاران نظامی بر آن‌ها یورش برده و آن ها را تار مار کردند و عده زیادی از آن‌ها کشته شدند و باقی‌مانده آنان تسلیم شدند.

از جمله کشته شدگان در این حمله رهبر آنها: زیادخان و الله کرم بگ بود، و رستم خان و حیدر اسفندیار و بسیاری از بزرگان ترک در این هجوم کشته شدند. بعداً دولت برای باقی‌مانده آن‌ها کارگاهی تشکیل داد و چاه و تلمبه برای ایشان زد وآنهارا جمع‌آوری نمود وخانه وآشیانه برای آن‌ها ساخت و در یکجا ایشان را جای داد و روستای کارگاه تأسیس شد.از اطراف شیراز به منطقه لارستان آمده بودند، که به طریقه چادرنشین از جائی به جای دیگر نقل مکان می‌کردند. مردم روستای کارگاه به زبان ترکی صحبت می‌کنند. و دین مردم این روستا اسلام شیعه است.اکثر تیره‌ها و طوایف ایل نفر در شهر مرودشت و روستاهای اطراف مرودشت زندگی می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  • جعفر، روئین تن زروانی، محمد امین. (صحرای باغ در گذرگاه تاریخ) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۴ میلادی.