دهمیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ده میان dehmiyan
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانلارستان
بخشبخش صحرای باغ
دهستانصحرای باغ
نام محلیدهمیان
نام‌های قدیمیمیان‌دِه (میده)
سال بنیادپیش از میلاد مسیح
مردم
جمعیت۷۳۲ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۶۶۰ متر[۱]
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۱[۲]
وبگاه رسمیفرمانداری ویژه لارستان

ده میان روستایی است واقع در بخش صحرای باغ از توابع شهرستان لارستان در جنوب شهر لار در ایران که امروزه در تقسیمات کشوری جزو لارستان فارس می‌باشد. بخش صحرای باغ آخرین مرز لارستان و نیز استان فارس به استان هرمزگان است. روستای دهمیان در ۴ کیلومتری غرب روستای خلور و ۴ کیلومتری شرق روستای باغ واقع شده‌است. این روستا قدیمی ترین روستا منطقه صحرای باغ دارای پیشینه قدیمی و تاریخی است که به دلیل واقع شدن در مرکز بخش صحرای باغ به روستای میانی ، یعنی ده میان نامیده شده است. اقوام که در دهمیان سکونت داشته اند در ابتدا مزارعی (مزیری) و شیخ ها بودن و که در سال های بعدی قوم دهباشی که از بیدشهر اوز امده بودند نیز در دهمیان ساکن شدند. مقبره شیخ عبادالله انصار در این روستا قرار دارد . دهمیان از قدیم در زراعت پیشی داشت و این امر باعث میشد مردم روستاهای اطراف برای تهیه بذر گندم و جو به این روستا بیایند. طی گذشت سالیان عده ای از اهالی دهمیان به جاهای دیگر کوچ کردن اعم از کشورهای عربی و روستاهای دیگر مانند :دیده بان ، فتویه ،شیخ حضور ،هرنگ و کوخرد ،چاه مسلم و ... .

نامگذاری[ویرایش]

به علت قرار داشتن روستا در میانه صحرای باغ، آن را «دهمیان» نامیده‌اند.[نیازمند منبع]

اهالی روستا گروهی بومی هستند، و گروهی نیز من جمله مشایخ از روستای پاسخن به دهمیان آمده‌اند.[نیازمند منبع] گروهی دیگری نیز که از طایفه دهباشی بودند در قرن اخیر از بلوکات بیدشهر به روستای دهمیان آمده بودند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان صحرای باغ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۷۳۲ نفر (۱۶۷ خانوار) بوده‌است.[۳]

اماکن فرهنگی[ویرایش]

آرامگاه شیخ عبادالله انصار در محدودهٔ روستای دهمیان واقع است.

منابع[ویرایش]

  1. «پایگاه جستجوی نامهای جغرافیایی». دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۴-۱۷.
  2. «اجرای طرح هم کد سازی تلفن ثابت». وبگاه شرکت مخابرات ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۴.
  3. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.