هفشجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هفشجان
هفشجون
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان شهرکرد
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی هوشنگان، هوشگون
مردم
جمعیت ۲۰٬۰۴۲
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۲۴ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۲۲۵۷

هَفشِجان یکی از شهرهای ایران واقع در شهرستان شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری می باشد.این شهر در ۱۰ کیلومتری شهر شهرکرد قرار دارد.[۱] بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت هفشجان برابر با ۲۰٬۰۴۲ نفر بوده است.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

طبق کتیبه های ایلامی نام این شهر هاشنام بوده که به معنای عقاب یا سر عقاب می باشد سنگ نبشته‌ها که جزو اولین خط های تصویری دنیاست و اشیا به دست آمده از گورهای و تپه های باستانی موجود در هفشجان، پیشینه 7000 سال استقرار جمعیت در این ناحیه را نشان می‌دهد این شهر در دوره قاجار تحت سلطه خوانین بختیاری بوده، لیکن با تثبیت قدرت مرکزی از اقتدار این ایل کاسته شد. در دوران معاصر، هفشجان به صورت یکی از چند مرکز جمعیتی با جمعیتی چند ده هزار نفری می‌باشد که در حوزه نفوذ مستقیم شهر کرد قرار دارد و به عنوان شهر صنعتگران بزرگ ایران ارایه خدمات به تمام پروژه های بزرگ صنعتی کشور و ناحیه‌ای به روستاهای اطراف شهر را ایفا میکند.

نام[ویرایش]

نام این شهر هوشنگان بوه که با تغییر لهجه به هوشگون بعد هم به هفشجان که نام فعلی این شهر می باشد تغییر یافت . البته این از افسانه های قدیمی گرفته شده و پایه علمی ندارد و قابل اثبات هم نیست

زبان[ویرایش]

زبان مردمان بومی این دیار فارسی شکسته می باشد می باشد که با توجه به نفوذ بختیاری ها در دوران قاجار واژه های بختیاری در آن دیده می شود.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران. سعید بختیاری. چاپ ۱۳۸۵. تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۵ خورشیدی. ص ۱۰۰. شابک: ۹۶۴-۳۴۲-۱۶۵-۱. 
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.