دره‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دره شهر
(دره ی شر)
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان دره شهر
بخش مرکزی
نام(های) دیگر سیمره ٬داراشهر
نام(های) قدیمی ماداکتو
مردم
جمعیت جمعیت شهر: ۲۱٫۰۰۰نفر–––––––– جمعیت شهرستان:حدود۵۰٫۰۰۰ نفر ––( پورتال شهرداری دره شهر)]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۴۸۰ کیلومترمربع
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه حداقل:منفی ۶– وحداکثر ۴۳ درجه سانتی گراد
روزهای یخبندان سالانه ۶۰ روز
اطلاعات شهری
شهردار محمدرضالرستانی
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۳
وبگاه شهرداری دره شهر
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر تاریخی دره شهر خوش آمدید

دَرّه‌شهر یکی از شهرهای استان ایلام و مرکز شهرستان دره‌شهر است. گویش مردمان این شهر لری [۲][۳] و لکی[۴] بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان دره شهر در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۹٫۵۵۱ نفر بوده‌است و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۲۰،۰۰۰ نفر است.

== تاریخ ==دره شهر دردوره ساسانی یکی از پایتخت های ایران محسوب می شداین شهر از دوره مس سنگی سابقه سکونت وشهری داشته است.این شهرکهن ترین شهر غرب ایران می باشد ودرایران تنها شهر تاریخی نیشابور به لحاظ قدمت وبافت تاریخی با شهر دره شهر قرابت دارد. دره‌شهر در زمان‌های مختلف تاریخی به علل متعدد بارها ویران و آباد گشته، از جمله عوامل موثر در ویرانی آن می‌توان لشکر کشی سپاهیان آشور و اعراب را نام برد. بنا به نظری، دره شهر محل شهر باستانی ماداکتو پایتخت عیلامیان بوده‌است.الگو:ترجمه کتب تاریخی به نظر می‌رسد که دره شهر اولین شهر عیلامی بوده‌است که در حمله آشور بانی پال ویران شده و در زمان حکومت هخامنشیان یا اهمیت گذشته را نداشته و یا همچنان در ویرانی به سر می‌برده‌است، ولی در زمان اشکانیان دوره تجدید حیات آن بوده و در عهد ساسانیان نیز مجدداً آباد گردیده و رونق یافته‌است.
دره شهر یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی در ایران می‌باشد که در گذشته با نام سیمره شناخته می‌شد و بعد از حمله مغول به ایران همیشه جزئی از لرستان بوده و تا زمان حکومت پهلوی تحت سلطه اتابکان لر بوده‌است و بعد از تصویب ایجاد استان ایلام از لرستان جدا و جزئی استان ایلام که همان پشتکوه لرستان بود قرار گرفت.الگو:تاریخ معاصر

در ویرانه‌های به جای مانده از یک شهر در زمان ساسانیان، آثار شهرسازی که در آن دوره معمول بوده به چشم می‌خورد. سکه‌های یافت شده در خرابه‌های دره شهر به خسرو سوم و جانشینان او متعلق است. در حال حاضر این شهر که در دامنه کوه خرابه‌های شهر باستانی دوره ساسانی و رودخانه سیمره قرار دارد، و از استعداد کشاورزی، منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل‌های انبوهی برخوردار است.

نماینده مجلس[ویرایش]

علی عزتی تنها نماینده بومی شهرستان دره شهر در طول نه دوره مجلس شورای اسلامی می باشد. وی در سال ۱۳۸۷ و با ۶۳٪ رای مردم به عنوان نخستین نماینده بومی شهرستان دره شهر انتخاب شد.

مناطق دیدنی[ویرایش]

 1. تنگ بهرام چوبین
 2. رودخانه سیمره
 3. بقایای شهرتاریخی ماداکتو
 4. آتشکده چهار طاقی در روستای سرخ‌آباد
 5. قلعه شیخ مکان
 6. امامزاده باباسیف‌الدین
 7. پل تاریخی گاوميشان مربوط به دوره ساسانیان در مسیر پلدختر
 8. قلعه هاشم‌آباد
 9. ارتفاعات زیبای کبیرکوه
 10. تنگه ماژین
 11. قلعه زینل در چمکلان
 12. آبشار هفت آسیاب کبیر کوه
 13. تپه‌های باستانی شهرستان دره شهر
 14. سدونیروگاه سیمره در۳۰ کیلومتری دره شهر
 15. سراب کبیرکوه
 16. پشته فرهادآباد

منابع[ویرایش]