جونقان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جونقان
گینه کان
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان چهارمحال و بختیاری
بخش جونقان
نام(های) دیگر جهان شهر
نام(های) قدیمی گونه‌کان
سال شهرشدن ۱۳۵۲
مردم
جمعیت بیش از ۲۵۰۰۰
رشد جمعیت ۱٫۹٪
تراکم جمعیت ۳۰۷ نفر در هر کیلومتر مربع نفر بر کیلومتر مربع
مذهب شیعه دوازده امامی
جغرافیای طبیعی
مساحت ۵۶ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۳۲ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۰ درجه سانتیگراد
میانگین بارش سالانه ۲۵۶ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۶۰ روز
اطلاعات شهری
شهردار محمد برزویی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۲۷۴۶
وبگاه http://junaghan.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به جونقان شهر مردان راستین خوش آمدید

جونـِقان شهری در استان چهارمحال و بختیاری و در فاصله ۴۲ کیلومتری شهرکرد مرکز این استان قرار دارد. این شهر جمعیّتی بالغ بر ۲۶٬۰۰۰ نفر دارد.

نامگذاری[ویرایش]

واژه جونقان معرب ((گونه کان)) است. یعنی مکان برجسته و گونه مانند. برجستگی سیاسی. جغرافیایی و اجتماعی این شهر و همچنین قومی و نژادی مردمان ساکن در آن در هر برهه از تاریخ در گزینش این نام موثر بوده است. از زمان افشاریه به گونه کان ؛جونقان؛ گفته شد و دلیل آن فقط شیوع واژه‌های عربی در فرهنگ و ادبیات ایران بود که گ را (ج) و کاف را (ق) تلفظ می‌نمودند.[نیازمند منبع]

تاریخچه[ویرایش]

در جونقان زبان فارسی و گویش های بختیاری و قشقائی رایج است . در حال حاضر اقوام بختیاری و قشقائی جمعیت جونقان را تشکیل می دهند.

علیقلی خان سردار اسعد بختیاری علاقهٔ وافری به جوانان و مردم جونقان داشت و در اکثر یادداشتهای خود از وفاداری و سلحشوری این مردم سخن گفته است.

تعداد زیادی از سواران سپاه سردار اسعدبختیاری در فتح اصفهان و تهران در انقلاب مشروطه، از منطقه جونقان بوده‌اند.

مادربزرگ پدری سردار اسعد از طایفه قشقائی ساکن جونقان بوده و علاقه‌ عاطفی وی به جونقان و موقعیت استراتژیک این منطقه موجب تاسیس کاخ عظیم توسط سردار اسعد در این شهر گردید و این کاخ هم اکنون یکی از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آید.

موفعیت جغرافیایی[ویرایش]

جونقان در دامنه رشته کوه زاگرس و مابین کوه‌های جهان‌بین و سالدران قرار دارد. دشت گستردهٔ جونقان منطقه‌ای غنی برای کشاورزی است. ۷۰ درصد زمینهای مرغوب بخش میزدج در شهر جونقان واقع شده‌اند. از این‌رو بیشتر مردم این شهر به دامپروری و کشاورزی مشغول‌اند. گندم و انگور از محصولات عمده کشاورزی این شهر است.

مراکز آموزشی[ویرایش]

دانشگاههای پیام نور-دانشکده فنی و دانشکده کشاورزی دانشگاه شهرکرد از جمله موسسات عالی این شهر است. جونقان در افواه عمومی شهر خیران هم نامیده می‌شود.۷۰ درصد مدارس شهر و ۵۰ درصد مساجد جونقان توسط مردم شهر و خیرین جونقانی ساخته شده است. . مرحوم حاج بختیار قاسمی و مهندس نوروزعلی ترابی مقدم از چهره‌های خیری بزرگ در جونقان هستند که در تاریخ جونقان ماندگار شده‌اند به واسطهٔ تلاش بی وقفه و کارهای خیری که در زادگاه خود انجام دادند. از دیگر خیرین جونقان محمدحسن سپهری و الله وردی ازند (اسماعیلی) نام برده می‌شود. قلعه سردار اسعد بختیاری (فاتح ملی) از سران روشنفکر مشروطیت چون نگینی در این شهر قرار دارد و به تازگی به موزه مشروطیت ایران تبدیل گشته است.

منابع[ویرایش]