جبار چحیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جبار چحیلی
اطلاعات شخصی
زاده
گَنزِورا جبار چحیلی

۱۳۰۲ خورشیدی
اهواز، ایران
آرامگاهمقبره برومی اهواز(گورستان اختصاصی مَندائیان)
فرزندانصباح، صلاح، نجاح، فلاح
پیشهطلاسازی و میناکاری
دینصابئین مندائی

گَنزِورا جبار چحیلی معروف به (شیخ جبار طاوسی)، روحانی و رهبر صابئین مندائی جهان که از پیروان حضرت آدم ،حضرت شیث، حضرت نوح، حضرت سام، حضرت یحیی هستند است.

این روحانی مندایی که دارای درجه ریشا اِد اِما (رهبر) و گَنزِورا که بالاترین مرتبه دینی روحانیت جامعه صابئین مندایی است متولد ۱۳۰۲ هجری شمسی در شهر اهواز، استان خوزستان بود.

گَنزِورا جبار چحیلی در زمینه‌های دینی و قومی نیز فعال بوده و در انجمن صابئین مندایی عهده‌دار ریاست و دبیرکلی آن بود کار اصلی وی طلاسازی و میناکاری بوداست که در بامداد روز یکشنبه هفتم دی ماه ۱۳۹۳ درگذشت.[۳][۴][۵][۶][۷]

مراسم تدفین وی به صورت خاص و بر اساس تعالیم مندائی در شهر اهواز و با حضور جمع کثیری از خاندان و پیروان این دین برگزار گردید و جسد وی در گورستان اختصاصی صائبین مندائی اهواز به خاک سپرده شد.[۸]

سازمان‌ها، جمعیت‌ها و شخصیت‌های مهمی نیز با حضور در مراسم به خاکسپاری وی یا با صدور اطلاعیه‌ای فقدان وی را تسلیت گفتند.[۹][۱۰][۱۱][۱۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نگاهی به آئین و متون مندایی». موسسه گفت و گوی ادیان. ۱۳۸۶-۰۷-۲۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 2. «صائبین مندایی در گفتگو با رئیس انجمن منداییان». خوزستان امروز. ۱۳۹۲-۰۸-۱۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۸ فوریه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 3. «آیین تدفین رهبر صابئین مندایی ایران». خبرگزاری ایسنا. ۱۳۹۳-۱۰-۰۸. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 4. «تشییع پیکر رهبر صائبین مندایی جهان در اهواز». خوزستان امروز. ۱۳۹۳-۱۰-۰۸. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.[پیوند مرده]
 5. «رهبر منداییان جهان در ایران درگذشت». صدای آمریکا. ۱۳۹۳-۱۰-۱۱. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 6. «رهبر صابئین مندایی ایران به دیار باقی شتافت». خبرگزاری ایسنا. ۱۳۹۳-۱۰-۰۷. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 7. «رهبر صابئین جهان در خوزستان درگذشت». تابناک. ۱۳۹۳-۱۰-۱۱. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 8. «آیین تدفین رهبر صابئین مندایی ایران». فردا نیوز. ۱۳۹۳-۱۰-۰۹. دریافت‌شده در ۳ ژانویه ۲۰۱۵.
 9. «تسلیت مؤسسه گفتگوی ادیان به مناسبت درگذشت رهبر صابئین مندایی». انصاف نیوز. ۱۳۹۳-۱۰-۰۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 10. «پیام تسلیت مدیر کل ارشاد خوزستان برای درگذشت بزرگ جامعه صابئین مندایی ایران». خبرگزاری ایسنا. ۱۳۹۳-۱۰-۰۸. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 11. «یونسی درگذشت پیشوای مذهبی صابئین مندایی ایران را تسلیت گفت». خبرگزاری ایرنا. ۱۳۹۳-۱۰-۰۸. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۵.
 12. «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درگذشت جبار چحیلی را تسلیت گفت». برنا نیوز. ۱۳۹۳-۱۰-۱۲. دریافت‌شده در ۳ ژانویه ۲۰۱۵.