گریگور روشنگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


—  گریگور روشَنگَر مقدس  —
St.Gregory the illuminator.jpg
زاده حدود ۲۵۷ میلادی
درگذشته حدود ۳۳۱ میلادی
کلیسا کلیسای حورایونی ارامنه
پیشین St. Merozanes
جانشین St. Aristaces I

گریگور روشَنگَر (به ارمنی: Գրիգոր Լուսավորիչ، تلفظ: گریگور لوساوریچ) بنیادگذار شاخهٔ گریگوری دین مسیح است.

گریگور (زادهٔ حدود ۲۵۷ میلادی) کلیسای حواری ارمنی را پایه گذاشت.

زندگینامه[ویرایش]

گریگور ایرانی‌تبار و فرزند یک پارتی به نام آناک بود. تبار گریگور از سوی پدر به خاندان شاهی اشکانی می‌رسید. آناک کسی بود که خسرو یکم، شاه ارمنستان را کشت و باعث بدبختی خود و خانواده‌اش شد.

پس از کشته شدن خسرو فرزندان او تیرداد سوم و خسرودخت را به بیزانس فرستادند و این دو در بیزانس با گریگور آشنا شدند و هنگامی که تیرداد برای جانشینی پدر راهی ارمنستان شد گریگور هم در رکاب او بود.

گریگور روشنگر.

تیرداد سوم، پسر خسرو یکم، گریگور را به مدت چهارده سال در سیاه‌چالی به نام صومعه خور ویراپ در دامنه کوه آرارات زندانی کرد.

در داستان زندانی شدن گریگور می‌گویند روزی تیرداد با جمعی از ملازمان به معبد یکی از خدایان رفته تا هر کدام برای خشنودی خدای خود گوسفندی قربانی کنند، هنگامی که نوبت به گریگور رسید از این کار سرپیچی کرد و گفت:

هیچگاه برای خدای سنگی آنها گوسفندی قربانی نخواهد کرد زیرا معتقد به خدای یگانه است.

بنا بر این گریگور به خشم شاه گرفتار شد و به سیاهچال افکنده شد. پس از چهارده سال از زندانی شدن گریگور شاه بیمار شد و رفتار خوک در پیش گرفت و پزشکان از درمان او ناتوان شدند. خواهر شاه خسرو دخت خوابی دید که تنها زندانی سیاه چال می‌تواند شاه را درمان کند. چرا که به گفته‌ای خسرو دخت از همان زمان که در بیزانس بود به مسیحیت گرویده بود و از همفکران گریگور بود.

باری گریگور را از سیاه چال به در آوردند و او شاه را درمان کرد. سپس اعضای خاندان سلطنت و گروه زیادی از ارامنه در کنار رود آرازان (از شعبه‌های رود ارس) غسل تعمید یافته و به مسیحیت گرویدند. این رویداد در سال ۳۰۱ میلادی رخ داد.

تقویم میلادی[ویرایش]

نام دیگر و یا شاید نام اصلی تقویم میلادی نیز، تقویم گریگوری است

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Gregory the Illuminator»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۲۴ نوامبر ۲۰۰۷).
  • ملکمیان، لینا. کلیساهای ارامنه ایران. چاپ دوم. تهران: دفتر پژوهشهای فرهنگی با همکاری مرکز بین‌المللی گفتگوی تمدنها، 1380. ISBN 964-5799-36-8. 

پیوند به بیرون[ویرایش]