روسری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روسری پارچه‌ای معمولاً سه گوش یا چهارگوش (به صورت سه تا شده) است که بیشتر روی سر یا گردن پوشیده می‌شود. روسری ممکن است به منظور رعایت حجاب اسلامی، گرما، تمیزی یا برای زیبایی پوشیده شود.

معمولاً هرچه قواره روسری بزرگتر باشد، بهتر و راحت تر است، مگر آنکه بزرگی زیاد برای فصل گرما مناسب نباشد.

انواع روسری

  • روسری نخی این روسری‌ها با قواره‌های بزرگ برای تابستان خیلی مناسب‌اند. خنک و سبک هستند و باعث نمی‌شوند سر و موها عرق کند. منظور از قواره روسری اندازه یک ضلع مربع روسری می باشد.
  • روسری پلیسه این نوع روسری بیشتر در فصل گرما کاربرد دارد
  • روسری مامی روسری مامی از جنس ابریشم مامی می باشد. مامی نوعی ابریشم دارای سطحی راه راه مانند است که از ایستایی بهتری نسبت به سایر روسری ابریشمی ها روی سر برخوردار است.
  • روسری کرپ حریر روسری‌های کرپ نازک و سبک هستند. البته به دلیل رنگ‌های مات پارچه‌های حریرکرپ، نازکی آنها موجب نمی‌شود موهای سر پیدا باشد. این روسری‌ها خنک و لطیف هستند و برای مهمانی‌های دوستانه گزینه خوبی خواهند بود.
  • روسری ساتن ابریشم روسری ساتن ابریشم بافتی نرم و ظاهری درخشان دارند که اغلب با الگوی طرحی لخت و فرم پذیر به عنوان روسری مجلسی استفاده می‌شوند.[۱]
  • روسری لمه شال و روسری‌های لمه‌دار انتخابی ایده‌آل برای بانوانی است که می‌خواهند متفاوت و شیک باشند. این مدل شال و روسری‌ها با لمه‌های درخشان باعث جذابیت و زیبایی هرچه بیشتر شما می‌شوند. براق بودن رشته نخ‌های لمه این طرح شال و روسری توجه دیگران را به شما جلب خواهد کرد. پس اگر دوست دارید بیشتر دیده شوید روسری لمه دار سر کنید.

در ایران به علت اجباری بودن حجاب اغلب بانوان در هنگام شرکت در مسابقات ورزشی به جای شال و روسری از مقنعه زیرشالی استفاده می کنند.

روسری و ورزش

در ورزش جودو، پوشیدن روسری به دلایل ایمنی جودوکار ممنوع است.[۲]

نگارخانه

پانویس

  1. «سایت مجله لیموشاپ». معرفی انواع روسری. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۱-۱۳.
  2. حجاب اسلامی جودوکار عربستان سعودی دردساز می‌شود، بی‌بی‌سی فارسی

منابع