چکمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک چکمه با طرح گوتیک

چکمه یا پوتین یا موزه گونه‌ای پای‌افزار است که معمولاً هم پا و هم قوزک پا را می‌پوشاند. برخی چکمه‌ها تا زانو و گاه تا بالای ران را هم می‌پوشانند. در چند سال اخیر واژه فرانسوی بوت (فرانسوی: la botte) نیز در میان مردم عامه در (ایران) رایج شده‌است.

پاشنه چکمه‌ها معمولاً به گونه‌ای ساخته می‌شود که از بقیه کف چکمه قابل تشخیص باشد. چکمه‌ها در آغاز برای استخدام اسب سواران و سپاهیان درست شده بود ولی امروزه چکمه‌های زیادی نیز برای زیبایی و مد به ویژه برای بانوان ساخته می‌شود.


تاریخچه[ویرایش]

بر اساس تصاویری که در غاری در اسپانیا از یک مرد و زن که چکمه‌هایی از جنس چرم و خز به پا داشتند، به دست آمده، قدمت چکمه حدود 18 هزار سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده شده است. در نقاشی‌های دوران باستان نیز افرادی که در سرزمین‌های سردسیر مانند روسیه می‌زیستند، نوعی کفش پوستی به پا داشتند که چیزی شبیه چکمه‌های امروزی می‌باشد. چکمه‌های اولیه از ساق، کفی و رویه مجزایی تشکیل شده بودند که به یکدیگر دوخته شده بود.[۱] امروزه در مشاغل مختلف برای بالا بردن ایمنی در هنگام کار از چکمه استفاده می‌شود.

واژه‌شناسی[ویرایش]

چکمه در اصل وامواژه ای ترکی به معنای «چیزی که کشیده می‌شود» است. گاهی در زبان عامیانه به چکمه، پوتین نیز گفته می‌شود. در زبان پارسی از واژه های جَمشاک و پاژنگ به عنوان معادل و برابر چکمه یا پوتین استفاده می‌شود . [۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Shoes and Boots Through History (به انگلیسی). به کوشش Fiona McDonald.{{cite book}}: نگهداری CS1: سایر موارد (link)
  2. واژه نامه پارسی سره ، فرهنگستان زبان پارسی ، تهران 1390 ، ISBN :978-964-00-7814-7 (به پارسی).
  • ویکی‌پدیای آلمانی و انگلیسی.