ساپورت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک ساپورت مشکی مات

ساپورت، نوعی لباس چسبنده است که اغلب، بدن را از کمر تا نوک انگشتان پا می‌پوشاند. این لباس‌ها از مواد گوناگونی مانند نایلون، پنبه، پشم، ابریشم یا مواد دیگر در سبک‌های مختلف مات، شفاف، ضخیم، نازک یا ترکیبی از سبک‌ها[۱] ساخته می‌شوند.

زمانی‌که این کش‌باف تنها از ابریشم ساخته می‌شد، جوراب ساق بلند محسوب می‌شد. هنگامی‌که هر تکه جداگانه جوراب برای هر پا به یک شورت بافته شدند و یک لباس یک‌پارچه ساخته شد که تمام پایین‌تنه (از نوک پا) را تا کمر می‌پوشاند، اصطلاح آمریکایی[۱] جوراب شلواری ابداع شد. واژه «جوراب شلواری» (pantyhose) از این واقعیت ناشی می‌شود که یک شورت (panty) به یک جفت جوراب (hose) همه به هم وصل شده‌اند و مانند یک شلوار کاربرد پیدا کرده‌اند؛ بنابراین گاهی ساپورت با جوراب شلواری به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

امروزه تفاوت بین ساپورت و جوراب شلواری در وزن نخ استفاده شده و تراکم یا سفتی بافت لباس‌ها مشخص می‌شود. ساپورت معمولاً از مواد ضخیم‌تر و مات‌تر از جوراب شلواری ساخته می‌شود، درحالی که جوراب شلواری اغلب از مواد نازک‌تر و شفاف‌تر تشکیل شده‌است. به همین دلیل ساپورت، جوراب شلواری ضخیم نیز نامیده شده‌است.

کاربردهای ساپورت در گرم نگه داشتن پاها، جلوگیری از سائیدگی در فعالیت‌هایی مانند ورزش، یا برای زیبایی و مد است.

اصطلاح‌شناسی[ویرایش]

این لباس در ایران به عنوان ساپورت شناخته می‌شود[۲] و برخی از جمله مسئولان دولت در ایران، این پوشش را مغایر با حجاب و پوشش اسلامی زنان می‌دانند.[۳][۴][۵] همچنین گاهی با اصطلاح جوراب شلواری به یک منظور استفاده می‌شوند.[۶][۷][۳][۸]

در انگلیسی بریتانیایی، واژه جوراب شلواری (pantyhose) معمولا کاربرد ندارد[۹] و این نوع لباس‌ها با واژه تایتز (Tights) نام‌برده می‌شوند.[۱۰][۱۱] جوراب شلواری در انگلیسی آمریکایی استفاده می‌شود.[۱۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ US 2826760, Ernest G. Rice, "Combination Stockings and Panty", issued 18 March 1958 
 2. «چگونه با مانتو مجلسی تیپ جذابی داشته باشیم؟». خبرگزاری ایلنا. ۲۰۲۳-۱۲-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ وزیر کشور به خاطر ساپورت پوشیدن خانم‌ها کارت زرد گرفت صدای آمریکا
 4. «حکم پوشیدن ساپورت زیر چادر». روزنامه دنیای اقتصاد. ۲۰۲۳-۱۲-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 5. YJC، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | (۱۳۹۴/۰۶/۲۲ - ۰۸:۱۸). «پاهای عریان بهتر از ساپورت زنان!». fa. دریافت‌شده در 2023-12-30. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 6. «ساپورت، بهانه تازه دلواپسان». www.radiozamaneh.com. ۲۰۱۴-۰۷-۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 7. «علی مطهری: حجاب در ایران اختیاری است و ۸۰ درصد مردم آن را قبول دارند». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۱-۰۴-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 8. رادیوفردا (۲۰۱۵-۰۷-۱۲). «معاون روحانی: در اجرای قانون گسترش عفاف و حجاب موفق نبوده‌ایم». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 9. admin (۲۰۱۹-۰۳-۲۰). «Pantyhose and Hosiery: Which is Which?». UK Tights Blog (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 10. dictionary.cambridge. «pantyhose».
 11. «Sixty American English Words and their British English Counterparts». www.spellzone.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۲-۳۰.
 12. oed.com. «pantyhose».

پیوند به بیرون[ویرایش]