بند شلوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صادق زیباکلام به استفاده از بند شلوار مشهور است.

بند شلوار یا دوبنده شلوار که به آن بند برتل (به فرانسوی: Bretelle) هم گفته می‌شود، بندی پارچه‌ای یا چرمی است که بر روی شانه‌ها و برای بالا نگه‌داشتن شلوار پوشیده می‌شود. بند شلوار ممکن است تماماً کشی باشد یا فقط در انتهایی که به شلوار متصل است یک قسمت کشی داشته باشد. بعضی بند شلوارها در پشت بدن به شکل X و بعضی دیگر به شکل Y هستند. دوبنده معمولاً با استفاده از دکمه یا گیره به شلوار متصل می‌شود.

بند شلوار که در اصطلاح آمریکایی ساسپندرز (Suspenders) و در اصطلاح انگلیسی بریس (braces) نامیده می‌شود. این نوارهای زینتی معمولاً پارچه‌ای یا چرم بوده که بر روی شانه‌ها قرار می‌گیرند و باعث بالا نگه داشته شدن و ثابت قرار گرفتن شلوار می‌گردند. تاریخ نگاران قدمت بند شلوار را بر اساس شواهد تاریخی به اوایل قرن نوزده میلادی نسبت می‌دهند و شخصی به نام آلبرت تورستون را نیز مبتکر آن به شکل نوین امروزی می‌دانند. استفاده از بند شلوار پس از جنگ جهانی اول و با رایج شدن آن در لباس‌های فرم روزانه جایگاهی بسیار بالا پیدا نمود ولی این جایگاه رفیع با توجه به جریان مد به شکلی پیش رفت که در حدود یک دهه بعد استفاده از آن رشد نزولی داشت ولی همچنان از آن‌ها استفاده می‌شد البته به شکلی که دیگر بر روی لباس‌ها دیده نمی‌شدند. در این شرایط دکمه‌های مخصوص بند شلوار که بر روی کمر شلوار تعبیه شده می‌شدند از قسمت بیرونی کمر به قسمت داخلی آن انتقال یافت و بر این اساس آقایان این بند شلوارها را بر روی زیرپوش‌ها خود می‌بستند و روی آن پیراهن می‌پوشیدند، در این شرایط استفاده از کمربند نیز امکان‌پذیر می‌شد.

این نوارهای پارچه‌ای در بسیاری موارد حالت کشی دارند و به شکل دو حرف انگلیسی X یا Y در قسمت پشت شانه‌ها و کمر قرار می‌گیرند. بند شلوار توسط گیره‌های انتهایی خود که معمولاً روی یک قطعه چرم قرار گرفته‌اند به کمر شلوار متصل می‌شوند، این اتصال در برخی مواقع همان‌طور که اشاره شد توسط دکمه‌های تعبیه شده بر روی کمر شلوار نیز امکان‌پذیر خواهد شد. یک پل فلزی نیز در ساختار بند شلوارها وجود دارد که در حقیقت وظیفه متعادل نمودن اندازه قد نوارها بر اساس اندام فرد استفاده‌کننده می‌باشد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

دوبنده شلوار - وب‌گاه تخصصی نساجی و پوشاک[پیوند مرده]