تی‌شرت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تی‌شرت مردانه
تی‌شرت زنانه

تی‌شرت (به انگلیسی: t-shirt یا tee shirt) نوعی لباس است که برای پوشاندن بالاتنه به کار می‌رود. معمولاً تی‌شرت‌ها دکمه و یقه ندارند و آستین‌های کوتاهی دارند.

تی‌شرت‌ها در اصل برای پوشش زیر (زیر لباس) استفاده می‌شدند اما در حال حاضر اغلب به عنوان جداگانه و تنهایی بدون لباس‌های دیگر استفاده می‌گردد البته به غیر از سینه‌بند در زنان. اغلب تی‌شرت‌ها امروزه مزین به عکس‌هایی برای تبلیغات و بیان ایده یا ترکیبی از هر دو به همراه کلمات قابل درک و هنری هستند.[۱] تیشرت‌ها به عنوان بیلبورد خیابانی ابزار تبلیغاتی مهمی به شمار می آیتد.

تیشرتها البسه ای معروفند و در سراسر دنیا استفاده می‌شوند.

تاریخچه[ویرایش]

تیشرت تا اواخر قرن ۱۹ میلادی وجود خارجی نداشت.در اواخر قرن ۱۹ میلادی که پوشیدن نوعی از لباس زیر تحت عنوان لباس یکپارچه یا همان Union Suit در میان مردم خصوصا زنان رواج یافته بود کم کم ایده ی جدا سازی قسمت بالایی این لباس های یکپارچه از قسمت های پایینی آن به وجود آمد.

لباس های یک پارچه به دو قسمت تبدیل شد و قسمت بالایی به حدی بلند بود که تا زیر کمر و تا حدی روی باسن رو میپوشاند.با توجه به راحتی و خنکی این لباس های زیر استفاده از آن در اواخر قرن ۱۹ میلادی در میان کارگران تخلیه ی کشتی های باری و معدن چی ها رواج یافته بود.علت این رواج گرم بودن هوای محیط کار آن ها بود.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Sally Larsen with Neeli Cherkovski, Japlish, Pomegranate Art Books, San Francisco, 1993, ISBN 1-56640-454-1
  2. گری مون. «تیشرت مردانه».