مایو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمونه‌ای از لباس شنای مردانه (راست) و زنانه (چپ) در یک استخر، المپیک ۲۰۱۲

مایو یا لباس شنا نام لباسی است که برای شنا کردن از آن استفاده می‌شود. جنس لباس شنا معمولاً از الیاف مصنوعی است.

ریشه شناسی[ویرایش]

واژهٔ مایو (به فرانسوی: Maillot de bain) از زبان فرانسوی وارد زبان فارسی شده‌است.[۱]

مایو بانوان[ویرایش]

مایوهای زنانه بر چهار گونهٔ یک‌تکه، دوتکه، سه‌تکه و اسلامی است. یک تکه در جلو از شرمگاه تا بالای سینه را می‌پوشاند، در دوتکه تکه‌ای در جلو شرمگاه را پوشانده و در عقب بخشی (در حالت کمینه تنها چاک باسن) تا تمام باسن را می‌پوشاند. تکهٔ دیگر در جلو سینه‌ها را می‌پوشاند و در پشت معمولاً دو بند آن به هم می‌رسند. از این رو پشت مایو و نیز شکم از زیر سینهٔ وی عریان است. سه‌تکه دارای همان بخش‌های دوتکه‌است به اضافه بخش سوم که تکه پارچه‌ای است که دور باسن و شرمگاه پیچیده شده و همانند یک دامن بسیار کوتاه، برآمدگی‌های باسن و چاک‌های شرمگاه را میپوشاند.[۲]

مایو اسلامی مدل سمیرا طراحی شده در اندونزی دست‌ها تا مچ، پاها تا مچ و تمام بدن تا گردن را می‌پوشاند. علاوه بر آن دامن کوتاهی نیز به آن ضمیمه‌است. نوع دیگر مایوی اسلامی «بورکینی» نامیده می‌شود و در توسط شرکت آهیدا طراحی شده‌است. این نوع از مایو اسلامی فاقد دامن بوده و در عوض گردن و موها را می‌پوشاند.[۳]

نام مایو نگاره شرح
مایو ساده
(تانک‌سوییت، maillot)
عمومی‌ترین و ساده‌ترین مایوی زنانه.
بیکینی
(معروف به مایو دو تکه)
یک تکه برای پوشش سینه٬تکه دیگر بر روی شرم‌گاهی و بین این‌دو تکه بدن نمایان است. بیکینی در مدل‌ها و اندازه‌های گوناگون ساخته می‌شود.
تانکینی
(نوع پوشیده‌تر بیکینی)
دو تکه است ولی قسمت بالایی٬ سینه و شکم را می‌پوشاند.
مونوکینی
(یا مایوی تک)
در واقع همان بیکینی است بدون تکه پوشاننده سینه. خانم‌های استفاده‌کننده تنها قسمت شرم‌گاهی را پوشانده و سینه‌ها آزاد و بدون پوشش می‌مانند.
بورکینی تمامی بدن را می‌پوشاند.

مایو مردان[ویرایش]

مایوهای مردان به‌طور عادی شلوارکی است که به خاطر داشتن حالت کشدار از برخاستن (نعوظ) آلت هنگام شنا در مردانی که به علت داشتن آستانه تحریک پایین با حرکت در آب دچار نعوظ می‌شوند جلوگیری می‌کند. مایو مردانه به دو فرم رایج رکابی و پاچه‌دار در بازار ایران وجود دارد. بهتر است هنگام شنا از مایو استفاده شود زیرا در سرعت و کیفیت شنا تأثیر دارد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «فرهنگ فارسی دهخدا: کلیدواژه مایو». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۸ آوریل ۲۰۱۵.
  2. ویکی‌پدیا انگلیسی: Swimsuit بازبینی ۴ فوریه ۲۰۱۲
  3. «پایگاه تحلیلی فرارو- مایو اسلامی». فرارو. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ آوریل ۲۰۱۰. دریافت‌شده در 21 nov 2009. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)