بیکن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گوشت کمر خوک، آماده برای پخت. (سمت راست)
باریکه گوشت شکم خوک پیش از طبخ. (سمت چپ)

بیکِن یا لارد گوشت خوک نمک‌سود شده را می‌گویند. بیکن را از نمک‌سود کردن گوشت خوک در حوض شوراب با مقدار زیادی نمک تهیه می‌کنند. بیکن به گوشت خوکی که آن را خشک کرده اند نیز اطلاق می‌شود. پس از نمک‌سود کردن یا خشک کردن گوشت خوک به بیکن حاصل شده بیکن سبز یا بیکن تازه می‌گویند. بیکن تازه ممکن است در مراحل بعدی به مدت چند هفته یا چند ماه تحت تأثیر هوای خشک و سرد قرار بگیرد. در مواردی بیکن تازه یا سبز را جوشانده یا دوداندود می‌کنند. بیکن تازه یا بیکن سبز و همچنین بیکن خشک شده پیش از خوردن باید پخته شوند. بیکن جوشانده شده برای تناول مناسب است اما بیکن دوداندود شده پیش از استفاده به عنوان غذا می‌بایست طبخ شود.

از آنجائیکه ا.[۱]

کشورهای مسلمان[ویرایش]

امروزه واژه بیکن به روش خاص عمل آوری بریده گوشت اطلاق می‌شود و نه لزوماً استفاده از گوشت خاصی مثل خوک. در بیشتر کشورهای جهان بخصوص کشورهای مسلمان و یهودی که گوشت خوک به لحاظ مسایل شرعی منع مصرف دارند با روش مشابه عمل آوری از گوشت‌های مرغ، بوقلمون، گوساله، اردک، شترمرغ یا غاز نیز تهیه می گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «پیوند=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bacon&oldid=426243984». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۹ مه ۲۰۱۱.

2. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا