ناگت مرغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناگت مرغ
McDonalds-Chicken-McNuggets.jpg
خاستگاهآمریکا
سازندهرابرت سی. بیکر
دمای سرومواد اصلی = مرغ، آرد سوخاری یا خمیرابه

ناگت مرغ یا لقمه‌مرغ[۱] یک محصول فراوری شده از گوشت مرغ است که برای تهیه‌اش سینه مرغ را چرخ کرده، در آرد سوخاری یا خمیرابه می‌غلتانند و سپس در روغن سرخ کرده یا تنوری می‌کنند. رستوران‌ها معمولاً برای ناگت‌های خود را در روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل سرخ می‌کنند.

تاریخچه

ناگت مرغ در دههٔ ۱۹۵۰ توسط رابرت سی. بیکر، یک دانشمند غذا و استاد دانشگاه کرنل، اختراع شد که آن را بدون حق اختراع و به عنوان یک کار پژوهشی در اختیار عموم قرار داد.[۲] ابداع دکتر بیکر این اجازه را می‌داد تا ناگت‌های مرغ را به هر شکلی درآورد. شرکت تایسون فودز دستور پخت مک‌ناگت مرغ را در سال ۱۹۷۹ برای مک‌دونالدز ایجاد کرد و از ۱۹۸۰ فروش آن آغاز شد.

رکورد جهانی

رکورد بزرگترین ناگت مرغ جهان مربوط به ناگتی با طول و عرض ۰٫۹۹ و ۰٫۶۱ متر و وزن ۲۳٬۲ کیلوگرم می‌باشد که توسط رستوران‌های زنجیره‌ای ایمپایر کوشر طبخ شد. از این ناگت در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ در شعبه‌ای در سیکوکس، نیوجرسی پرده‌برداری شد.[۳]

منابع

  1. «لقمه‌مرغ» [علوم و فناوری غذا] هم‌ارزِ «chicken nugget»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر هشتم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۰۸-۸ (ذیل سرواژهٔ لقمه‌مرغ)
  2. (Cornell University) obituary, March 16, 2006
  3. "Photos: World's largest chicken nugget on display in Secaucus". New Jersey On-Line. October 29, 2013. Retrieved October 31, 2013.