ناگت مرغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناگت مرغ
خاستگاهآمریکا
سازندهرابرت سی. بیکر
دمای سرومواد اصلی = مرغ، آرد سوخاری یا خمیرابه

ناگت مرغ یا لقمه‌مرغ[۱] یک محصول فراوری شده از گوشت مرغ است که برای تهیه‌اش سینه مرغ را چرخ کرده، در آرد سوخاری یا خمیرابه می‌غلتانند و سپس در روغن سرخ کرده یا تنوری می‌کنند. رستوران‌ها معمولاً برای ناگت‌های خود را در روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل سرخ می‌کنند.

تاریخچه[ویرایش]

ناگت مرغ در دههٔ ۱۹۵۰ توسط رابرت سی. بیکر، یک دانشمند غذا و استاد دانشگاه کرنل، اختراع شد که آن را بدون حق اختراع و به عنوان یک کار پژوهشی در اختیار عموم قرار داد.[۲] ابداع دکتر بیکر این اجازه را می‌داد تا ناگت‌های مرغ را به هر شکلی درآورد. شرکت تایسون فودز دستور پخت مک‌ناگت مرغ را در سال ۱۹۷۹ برای مک‌دونالدز ایجاد کرد و از ۱۹۸۰ فروش آن آغاز شد.

رکورد جهانی[ویرایش]

رکورد بزرگترین ناگت مرغ جهان مربوط به ناگتی با طول و عرض ۰٫۹۹ و ۰٫۶۱ متر و وزن ۲۳٬۲ کیلوگرم می‌باشد که توسط رستوران‌های زنجیره‌ای ایمپایر کوشر طبخ شد. از این ناگت در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ در شعبه‌ای در سیکوکس، نیوجرسی پرده‌برداری شد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «لقمه‌مرغ» [علوم و فناوری غذا] هم‌ارزِ «chicken nugget»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر هشتم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۱۴۳-۰۸-۸ (ذیل سرواژهٔ لقمه‌مرغ)
  2. (Cornell University) obituary, March 16, 2006
  3. "Photos: World's largest chicken nugget on display in Secaucus". New Jersey On-Line. October 29, 2013. Retrieved October 31, 2013.