سیب آدم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیب آدم
Myneck.JPG
Gray1195.png
دید جلویی از گردن.
جزئیات
لاتین prominentia laryngea
پیش‌ساز کمان آبششی چهارم و ششم
شناسه‌ها
دورلندز
/السویر
p_36/۱۲۶۶۹۸۷۵
واژگان آناتومی A06.2.02.003
اف‌ام‌اِی 55304
واژگان کالبدشناسی

سیب آدم (به انگلیسی: Adams apple) یک غضروف سپری (غضروف تیروئید) و مانند کتاب نیمه‌بازی است که به طرف عقب باز شده باشد. زاویه بین دو ورقهٔ سازنده در جلو برجسته شده و سیب آدم را می‌سازد. به کنار فوقانی این غضروف، پرده سپری‌لامی (تیروهایوئید) و به کنار تحتانی آن، پرده انگشتری‌سپری (کریکوتیروئید) می‌چسبد. غضروف سپری در انسان در هر دو نمای قدامی و خلفی مشاهده می‌شود. ماهیچه‌های سپری‌لامی و جناغی‌سپری (استرنوتیروئید) نیز به این غضروف متصل می‌شوند.[۱] مردان اغلب سیبک گلوی بزرگتری نسبت به زنان دارند و به همین علت صدای بم‌تر نسبت به زنان دارند.

علت نامگذاری[ویرایش]

دو نظریه در باره اصطلاح «سیب آدم» وجود دارد. در فرهنگ اصلاحات و افسانه‌های برور و فرهنگ لغت وبستر نسخه ۱۹۱۳ به یک باور قدیمی اشاره شده که طبق آن قطعه‌ای از میوه ممنوع در گلوی آدم، اولین انسان بر اساس ادیان ابراهیمی، جای گرفته است، هر چند که در کتب آسمانی یهودیان و مسیحیان و مسلمانان چنین موضوعی ذکر نشده است و حتی نوع میوه‌ای را که آدم خورده مشخص نکرده‌اند.

نظریه دوم را الکساندر گوده، مترجم و زبان‌شناس آلمانی مطرح می‌کند. بر اساس ادعای وی عبارت «سیب آدم» از ابتدا اشتباه ترجمه شده است. به اعتقاد وی منشا عبارت «سیب آدم» عبارت عبری «tappuach ha adam» می‌باشد که ترجمه صحیح آن «تورم مرد» است.


نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Adam's apple». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۹.

پانویس[ویرایش]

  1. آناتومی پایه انسانی _ انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس