کف پا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کف پای زن

کف پا به قسمت تحتانی پا گفته می‌شود. پاها ساختار پیچیده ای از ۲۶ استخوان و ۳۳ مفصل لایه لایه با یک شبکه در هم پیچیده از ۱۲۶ عضله، لیگامان‌ها و اعصاب است.مفاصل بین استخوان‌های مچ پا و کف پا بین سه استخوان میخی و استخوان تاسی با سر پنج استخوان کف پا می‌باشند و از نوع مسطح است و حرکت خطی بسیار جزئی دارد. بین استخوان‌های کف پا(۵استخوان), مفصل از نوع مسطح است و حرکت خطی دارد. مفاصل بین استخوان‌های کف پا و بند اول انگشتان از نوع لقمه ای هستند و حول دو محور حرکت دارند. حرکت فلکشن، اکستنشن و هایپر اکستنشن را حول محور فرونتال و حرکت ابداکشن و اداکشن را حول محور ساجیتال انجام می‌دهند که در دویدن‌ها و پرش‌ها بسیار اهمیت دارد. هر فرد به‌طور متوسط باید چهار ساعت روی پای خود بایستد و در روز بین ۸۰۰۰ و ۱۰،۰۰۰ قدم برمی دارد. کف پا خاریدن در ادبیات فارسی اشاره به انتظار سفری را داشتن، پیش آمدن سفر و وسوسه سفری داشتن، دارد. نمونه شعر: تا سر خار کدامین دشت در جان می خلد / کز هجوم شوق می خارد کف پایم هنوز (دیوان غالب دهلوی، 248)

بعضی بردگان نیز کف پای اربابانشان را می بوسیدند.

قوس های کف پا[ویرایش]

عبارتند از ساختمان‌های استخوانی-لیگامانی که در کف پا قرار دارند. انواع قوس‌های کف پا:

۱.قوس طولی داخلی

۲.قوس طولی خارجی

۳.قوس عرضی

استخوانها[ویرایش]

استخوانهای مچ پا را تارس گویند که شامل دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان‌های تالوس و پاشنه یا کالکانئوس (هیندفوت Hindfoot) یعنی پشت پا و جلوتر از این دو گروهی متشکل از پنج استخوان کوچکتر به نام های (استخوان‌های استخوان مکعبی، ناویکولار و استخوان‌های کونیفرم داخلی،میانی و خارجی) (میدفوت Midfoot) یا پای میانی می باشد.

در کف پا جلوتر از استخوان‌های تارس پنج استخوان بلند قرار دارند که به آن‌ها متاتارس می‌گویند و در واقع کف پا را می‌سازند. متاتارس‌ها و انگشتان پا (فور فوت Forefoot) را تشکیل میدهند.

جلوتر از متاتارس‌ها انگشتان پا قرار دارند که هر کدام از آن‌ها سه بند دارد (بجز شست پا که دو بند دارد).

عضلات[ویرایش]

عضلاتی که موجب حرکات مفاصل پا می‌شوند دو دسته‌اند. یکی آن‌ها که در ناحیه ساق قرار دارند و تاندون‌های آن‌ها از مچ پا عبور کرده و به استخوان‌های پا متصل شده و موجب حرکت آن‌ها می‌شوند. این دسته را عضلات خارجی یا اکسترنسیک Extrinsic muscles مینامند. دسته دیگر عضلات داخلی یا اینترنسیک Intrinsic muscles هستند که در داخل خود پا، در کف یا پشت آن قرار دارند. عضلات خارجی یا اکسترنسیک پا از ساق پا شروع می‌شوند مانند عضلات عضله درشت نئی پشتی، عضله خم‌کننده بلند انگشتان، عضله خم‌کننده بلند شست و عضله فیبولاریس لونگوس . عضلات داخلی یا اینترنسیک پا در دو گروه پشت و کف پایی قرار دارند. عضلات پشت پایی مانند اکستانسور کوتاه انگشتان و اکستانسور کوتاه شست. عضلات کف پایی در چهار لایه قرار دارند مانند خم‌کننده کوتاه انگشتان.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Sole (foot)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۱.