کف پا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کف پا
Soles2.jpg
کف پای یک مرد (چپ) و کف پای یک زن (راست).
جزئیات
لاتین planta
medial plantar, lateral plantar
medial plantar, lateral plantar
شناسه‌ها
دورلندز
/السویر
p_22/12644411
واژگان آناتومی A01.1.00.044
اف‌ام‌اِی 25000
واژگان کالبدشناسی

کف پا به قسمت تحتانی پا گفته می‌شود. پاها ساختار پیچیده ای از ۲۶ استخوان و ۳۳ مفصل لایه لایه با یک شبکه در هم پیچیده از ۱۲۶ عضله، لیگامانها و اعصاب است. هر فرد به طور متوسط باید چهار ساعت روی پای خود بایستند و در روز بین ۸۰۰۰ و ۱۰،۰۰۰ قدم برمی داریم.

کف پا خاریدن در ادبیات فارسی اشاره به انتظار سفری را داشتن، پیش آمدن سفر و وسوسه سفری داشتن، دارد. تا سر خار کدامین دشت در جان می خلد *** کز هجوم شوق می خارد کف پایم هنوز (دیوان غالب دهلوی، 248)

قوس های کف پا[ویرایش]

عبارتند از ساختمان های استخوانی-لیگامانی که در کف پا قرار دارند. انواع قوس های کف پا:

۱.قوس طولی داخلی

۲.قوس طولی خارجی

۳.قوس عرضی

استخوانها[ویرایش]

دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان های تالوس و پاشنه یا کالکانئوس را روی هم رفته هیندفوت Hindfoot یعنی پشت پا می نامند.

جلوتر از این دو استخوان گروهی متشکل از پنج استخوان کوچکتر قرار دارند که به آنها استخوان های تارس میگویند. مجموعه این پنج استخوان (استخوان های استخوان مکعبی، ناویکولار و استخوانهای کونیفرم)) را میدفوت Midfoot یا پای میانی هم مینامند.

در کف پا جلوتر از استخوان های تارس پنج استخوان بلند قرار دارند که به آنها متاتارس می‌گویند و در واقع کف پا را می‌سازند. متاتارسها و انگشتان پا فور فوت را تشکیل میدهند.

جلوتر از متاتارس ها انگشتان پا قرار دارند که هر کدام از آنها سه بند دارد (بجز شست پا که دو بند دارد).

عضلات[ویرایش]

عضلاتی که موجب حرکات مفاصل پا میشوند دو دسته اند. یکی آنها که در ناحیه ساق قرار دارند و تاندون های آنها از مچ پا عبور کرده و به استخوان های پا متصل شده و موجب حرکت آنها میشوند. این دسته را عضلات خارجی یا اکسترنسیک Extrinsic muscles مینامند. دسته دیگر عضلات داخلی یا اینترنسیک Intrinsic muscles هستند که در داخل خود پا، در کف یا پشت آن قرار دارند. عضلات خارجی یا اکسترنسیک پا از ساق پا شروع میشوند مانند عضلات عضله درشت نئی پشتی ، عضله خم‌کننده بلند انگشتان ، عضله خم‌کننده بلند شست و عضله فیبولاریس لونگوس . عضلات داخلی یا اینترنسیک پا در دو گروه پشت و کف پایی قرار دارند. عضلات پشت پایی مانند اکستانسور کوتاه انگشتان و اکستانسور کوتاه شست. عضلات کف پایی در چهار لایه قرار دارند مانند خم کننده کوتاه انگشتان.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Sole (foot)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۱.