مرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مردان)
پرش به: ناوبری، جستجو
«مردان» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای شهری به این نام در پاکستان، مردان (پاکستان) را ببینید.
چند مرد در حال حرف زدن

مرد یک انسان مذکر است. اصطلاح مرد برای یک انسان مذکر بالغ استفاده می‌شود و زمانی که انسان مذکر بالغ نشده یا نوجوان است وی را در اصطلاح پسر یا آقاپسر خطاب می‌کنند.

بیولوژی و جنس[ویرایش]

نوشتار‌های اصلی: بلوغ جنسی و کالبدشناسی انسان
طراحی داوینچی از مشخصات یک مرد

نشانه‌های بلوغ جنسی در پسرها، عبارتند از:

  • رشد بیضه، ترشح هورمون‌های جنسی و افزایش تولید اسپرم
  • رشد آلت تناسلی
  • رویش موی صورت (ریش و سبیل)
  • رویش موی زهار در پائین شکم و کنار اندام‌های جنسی
  • رویش مو در زیر بغل و سایر بخش‌های بدن
  • تغییر در صدا و بم شدن آن
  • رشد فیزیکی بدن و تغییرات جسمانی دیگر

ویژگی‌های فیزیکی[ویرایش]

مردان به صورت ژنتیکی و در گوناگونی‌های آماری، نسبت به زنان از بدنی عضلانی و قوی‌تر برخوردار هستند. تفاوت‌های کلی فیزیکی مردان شامل داشتن قدی بلندتر، تراکم استخوانی بیشتر و بدنی عضلانی‌تر است.

سیستم تناسلی[ویرایش]

نوشتار اصلی: آلت تناسلی
تصویری از آناتومی آلت تناسلی مردانه.

به آلت تناسلی مردانه کیر (نری یا ذَکَر) گفته می‌شود. در زیر آلت تناسلی مردانه بیضه (خایه یا تخم) قرار دارد. در آلت تناسلی مردانه اغلب نواحی حساسی وجود دارند که تحریک آنها باعث تحریک فرد می‌گردد. در اوج لذت جنسی ارگاسم از آلت تناسلی مرد منی و یا اسپرم خارج می‌شود که در صورت ریخته شدن آن در فرج زن و عدم جلوگیری می‌تواند باعث حاملگی در زن بشود. از آلت تناسلی به جز تماس جنسی، برای دفع ادرار نیز استفاده می‌شود.

تصویری از کروموزوم‌های یک مرد

خصوصیات کروموزمی[ویرایش]

نوشتار اصلی: کروموزوم

از خصوصیات کروموزوم‌های انسانهای عادی، دارا بودن ۲۲ جفت کروموزوم غیر جنسی و ۱ جفت کروموزوم جنسی می‌باشد. کروموزوم‌های جنسی مردان طبیعی از یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y و با این دو کروموزوم تعداد کروموزوم‌ها به ۴۶ عدد می‌رسد.

بیماری‌ها[ویرایش]

به طور کلی بیماریهای مردان از زنان بیشتر است. در مقایسه با زنان، مردان بیماری مخصوص مردانه بیشتری دارند، برای مثال سرطان پروستات یک نوع از سرطان است که فقط مردان به آن مبتلا می‌شوند و عمدتاً عمر کمتری نسبت به زنان را دارا می‌باشند.

مشخصات جنسی[ویرایش]

هورمون جنسی[ویرایش]

هورمونی که عامل رویش و رشد موها می‌باشد تستوسترون نامیده می‌شود. این هورمون در بدن هر دو جنس وجود دارد ولی به دلیل نسبت حدوداً ۵۰:۱ آن در مردان، هورمون مردانه نام گرفته‌است.

در فرهنگ[ویرایش]

در بسیاری از فرهنگ ها، مرد وظیفه اصلی را در تامین درآمد یک خانواده دارد و در جوامع سنتی به عنوان رییس و تصمیم گیرنده اصلی در خانواده به حساب می آید. در اکثرفرهنگ های سنتی و نیمه سنتی، مرد وظیفه رهبری و مدیریت را در خانواده داراست.[۱]

واژه مردانگی در ادبیات فارسی و فرهنگ ایرانی ، هم‌سنگِ جوانمردی و فتوت است و مصادیق دلاوری و شجاعت، عدالت‌ورزی ، حق‌طلبی ، ظلم‌ستیزی و حمایت از ستمدیدگان و ضعیفان را نیز با خود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. جامعه شناسی با رویکرد خانواده شناسی، حامد عارفی مزدک پناه، تهران، نشر گلفرش، چاپ سوم:زمستان ۱۳۸۷