نشیمنگاه

صفحه نیمه‌حفاظت‌شده
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

باسن
Human buttocks.jpg
باسن یک زن (بالا) و باسن یک مرد (پایین)
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینAss
MeSHD002081
TA98A01.1.00.033
A01.2.08.002
TA2157
FMA76446

کون، باسن، کَپَل، سُرین، نشیمنگاه یا ماتحت بخش گردی از آناتومی قسمت پشتیِ انسان و سایر حیوانات را تشکیل می‌دهد که در بالای ران قرار دارد. برخی آن را «باسن» می‌گویند که در واقع واژه‌ای فرانسوی به‌معنای لگن خاصره است.[۱][۲]

باسن انسان در واقع از تودهٔ ماهیچه‌ای سُرینی تشکیل شده‌است که توسط لایهٔ چربی پوشیده شده‌ است و دو تودهٔ ماهیچهٔ سرینیِ چپ و راست توسط خطی از یکدیگر جدا شده‌اند.[۱] در پشت این ماهیچه‌ها، استخوان لگن خاصره قرار دارد.

در انسان‌ها، زنان غالباً باسن‌های دارای چربی‌های زیرجلدیِ قطورتر و پهن‌تر هستند. زیبایی‌شناسی جنسیِ باسن از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ حتی مُد هم بر این زیبایی‌شناسی مؤثر است.[۱] به‌طور کلی با توجه به اتفاقاتی که در دوران بلوغ جنسی رخ می‌دهد، زنان دارای باسن بزرگ‌تر و قطورتری نسبت به مردان هستند که بخشی از آن ناشی از تأثیر هورمون استروژن در بزرگ شدن مفصل ران و لگن است و بخش دیگر آن نیز به این علت است که بخشی از چربی‌های انباشته‌شده در بدن زنان در قسمت باسن آن‌ها انباشته می‌شود (برخلاف مردان که غالب تودهٔ چربی در شکم آن‌ها انباشته می‌شود).

نام

در برابر دُبُرْ، قبل (با قاف و با مضموم) وجود دارد که همان جلوی مرد و زن است (اندام پیش)[۳]

پزشکی

باسن از بخش بزرگی چربی و ماهیچه تشکیل شده است. همچنین باسن نرم ترین قسمت انسان شناخته می شود که در تزریق ماده داخل آمپول این امر دلالت دارد.

رامپولوژی

تفاوت میان شکل های باسن

رامپولوژی (Rumpology) علم ساختار باسن انسان است. معمولا فرم باسن مردها مربع و زنان قلبی است.

در فرهنگ

مولوی:

آن یکی نایی که خوش نی می‌زدستناگهان از مقعدش بادی بجست
نای را بر کون نهاد او که ز منگر تو بهتر می‌زنی، بستان بزن[۴]

سعدی:

محتسب کونبرهنه در بازارقحبه را می‌زند که روی بپوش[۵]
یک نقاشی از تنبیه دختری توسط یک راهبه.

در فرهنگ مردم، اکثر فرهنگ‌ها و مناطق، لگد زدن با پا یا ضربه زدن به‌وسیلهٔ زانو به باسن فردی دیگر، موجب تحقیر و توهین فرد مضروب است. این ضربه ازنظر جسمی و فیزیولوژیکی، درد و آسیبی در پی ندارد؛ اما در اغلب فرهنگ‌ها به‌منزلهٔ توهین، تحقیر و خصومت با فردی است که به نشیمنگاه او ضربه زده می‌شود.[۶]

درکونی نوعی تنبیه بدنی است که در آن با دست یا وسیله‌ای ضربه‌هایی به باسن شخص وارد می‌کنند. این ضربه‌ها، دردهای کوتاهی ایجاد می‌کنند. در برخی از فرهنگ‌ها، تنبیه کردن زنان، توسط مرد خانواده یا شوهر وجود دارد و در برخی موارد از رسم‌های رایج است. این نوع تنبیه که از آن به عنوان خشونت‌های خانگی هم یاد می‌شود به خاطر افزونی قدرت فیزیکی مرد نسبت به زن یا اینکه به‌طور سنتی مرد رئیس خانواده است بر روی زنان نسبت به مردان بیشتر صورت می‌گیرد. همچنین درکونی زدن در بخشی از بازی‌های جنسی برای برانگیختن شهوت و تحریک جنسی نیز به روش های مختلف به کار می‌رود.

سارا بارتمن بعلت داشتن Steatopygia در سرتاسر بریتانیا به نمایش گذاشته میشد و مردم را سرگرم می‌کرد. بارتمن مردمان زیادی را با نمایش باسن خود شکه می کرد. مردان و زنان بسیار برای دیدن اندام عجیب او گرد وی جمع می شدند و فقط تماشا می کردند. نمایش او سالهای اندکی پس از گذراندن قانون تجارت برده یک رسوایی خلق کرد.

مونینگ

به نشان دادن باسن مونینگ گفته می شود. در کشورهای انگلیسی‌زبان، عملِ مونینگ کاربردهای نظیرِ نشان‌دادنِ اعتراض، تحقیر، بی‌احترامی یا تحریک و برانگیختگی دارد. این عمل همچنین برای ایجاد شوک اجتماعی، تفریح یا نوعی از بدن‌نمایی هم انجام می‌شود. در برخی حوزه‌های قضایی و قانونی، این عمل نوعی نمایشِ ناپسند و مجرمانهٔ بدن محسوب می‌شود.

بیرچینگ

بیرچینگ یکی از انواع شکنجه بر باسن است. این عمل معمولا در زندان ها انجام می شده ست.

بیرچینگ (Birching) یک زن در زندان در ایالات متحده

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Buttocks». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۰.
  2. لغت‌نامهٔ دهخدا
  3. لغت‌نامه دهخدا
  4. «مثنوی معنوی، دفتر چهارم، بخش ۳۱». گنجور.
  5. «مواعظ سعدی، قطعات، شمارهٔ ۱۵۲». گنجور.
  6. فرهنگ عامیانه و نامکتوب، محمد اصیل‌آبادی، تهران، ۱۳۸۲، نشر گلفرش