استخوان کامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استخوان کامی
Gray996.png
Permanent teeth of upper dental arch, seen from below. (Horizontal part of palatine bone visible at bottom.)
Gray194.png
Sagittal section of skull. (Palatine bone is labeled at bottom left.)
جزئیات
لاتینOs palatinum
شناسه‌ها
فهرست گریp.۱۶۶
سرعنوان پزشکیA02.835.232.781.324.502.660
واژگان آناتومیA02.1.13.001
اف‌ام‌اِی52746
واژگان کالبدشناسی استخوان

استخوان کامی یا استخوان پالاتین (Palatine bone) یکی از استخوان‌های جفت و باز و قرینه صورت است که با سطح تحتانی فک بالا در دهان قسمت کام سخت را تشکیل می‌دهد. استخوان کامی در پشت استخوان‌های فک بالایی قرار گرفته و در ساختن قسمت پشتی حفره بینی، بخش پشتی و سقف دهان و کف کاسه چشم شرکت می‌کند.[۱]

هر یک از استخوان‌های کامی از یک تیغه عمودی که قسمت پشتی حفره بینی را محدود می‌کند و یک تیغه افقی که بخش پشتی کام استخوانی دهان را می‌سازد، تشکیل شده‌است. هر استخوان کامی به شش استخوان فک بالا، خیش، استخوان پروانه‌ای، استخوان پرویزنی، استخوان شاخک تحتانی بینی و استخوان کامی طرف مقابل متصل می‌شود.

استخوان کامی در تشکیل سقف دهان، کف بینی، دیواره خارجی بینی و حفرات فروگیجگاهی و بالی‌کامی (تریگوپلاتین) شرکت دارد، این استخوان دارای دو صفحه افقی و عمودی است، صفحه افقی آن دارای دو سطح فوقانی (کف بینی) و تحتانی (سقف دهان – کام) است، صفحه عمودی در تشکیل دیواره خارجی بینی شرکت دارد و دارای دو سطح داخلی و خارجی است، سطح داخلی آن دارای ستیغهای کونکال و اتموئید بوده و سطح خارجی آن با ماگزیلا و زائده تریگوئید (صفحه داخلی) اسفنوئید مفصل می‌شود کنار فوقانی صفحه عمودی آن دارای زوائد اوربیتال و اسفنوئیدال و بریدگی اسفنوپالاتین است از محل برخورد تیغه‌های عمودی و افقی آن در عقب زائده هرمی منشأ می‌گیرد این زائده بریدگی تریگوئید اسفنوئید را پر می‌کند. خاربینی خلفی مربوط به تیغه افقی پالاتین است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مهدی نورانی (۱۳۷۲)، «دوم»، کالبدشناسی و فیزیولوژی، شرکت سهامی چهر، ص. ۴۱