پرش به محتوا

استخوان کامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استخوان کامی
استخوان کامی در سر انسان، به رنگ قرمز.
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینOs palatinum
TA98A02.1.13.001
TA2798
FMA52746

استخوان کامی یا استخوان پالاتین (Palatine bone) یکی از استخوان‌های جفت و باز و قرینه صورت است که با سطح تحتانی فک بالا در دهان قسمت کام سخت را تشکیل می‌دهد. استخوان کامی در پشت استخوان‌های فک بالایی قرار گرفته و در ساختن قسمت پشتی حفره بینی، بخش پشتی و سقف دهان و کف کاسه چشم شرکت می‌کند.[۱] هر یک از استخوان‌های کامی از یک تیغه عمودی که قسمت پشتی حفره بینی را محدود می‌کند و یک تیغه افقی که بخش پشتی کام استخوانی دهان را می‌سازد، تشکیل شده‌است.

هر استخوان کامی به شش استخوان فک بالا، خیش، استخوان پروانه‌ای، استخوان پرویزنی، استخوان شاخک تحتانی بینی و استخوان کامی طرف مقابل متصل می‌شود. استخوان کامی در تشکیل سقف دهان، کف بینی، دیواره خارجی بینی و حفرات فروگیجگاهی و بالی‌کامی (تریگوپلاتین) شرکت دارد.

این استخوان دارای دو صفحه افقی و عمودی است، صفحه افقی آن دارای دو سطح فوقانی (کف بینی) و تحتانی (سقف دهان – کام) است، صفحه عمودی در تشکیل دیواره خارجی بینی شرکت دارد و دارای دو سطح داخلی و خارجی است، سطح داخلی آن دارای ستیغ‌های شاخکی (کونکال) و پرویزنی (اتموئید) بوده و سطح خارجی آن با فک بالا و زائده بالی (تریگوئید) پروانه‌ای (اسفنوئید) مفصل می‌شود.

کنار فوقانی صفحه عمودی آن دارای زوائد حدقه‌ای (اوربیتال) و پروانه‌ای و بریدگی پروانه‌ای‌کامی (اسفنوپالاتین) است. از محل برخورد تیغه‌های عمودی و افقی آن در عقب زائده هرمی منشأ می‌گیرد. این زائده بریدگی بالی‌پروانه‌ای (تریگوئید اسفنوئید) را پر می‌کند. خار بینی خلفی مربوط به تیغه افقی کامی است.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. مهدی نورانی (۱۳۷۲)، «دوم»، کالبدشناسی و فیزیولوژی، شرکت سهامی چهر، ص. ۴۱