ناف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ناف
Human navel, female.jpg
Female human navel
Ombelico.JPG
Male human navel
جزئیات
لاتین Umbilicus
شناسه‌ها
دورلندز
/السویر
u_02/12836058
واژگان آناتومی A01.2.04.005
FMA 61584
واژگان کالبدشناسی

ناف یک سوراخ بسته شده روی شکم است که در هنگامیکه بندناف از کودک جدا می‌شود ایجاد می‌گردد. تمام پستانداران جفت‌زیست ناف دارند. ناف در انسان‌ها به سادگی قابل مشاهده‌است.

در انسان‌ها ناف به دو صورت وجود دارد:

  1. فرورفته
  2. بیرون‌زده

با توجه به اینکه ناف بر اثر بریدن بند ناف بصورت زخم مانند ایجاد می‌شود و شکل آن ربطی به ژنتیک انسان ندارد، می‌توان از ناف برای تمایز دوقلوهایی که وجه تمایز دیگری ندارند استفاده کرد.

مواظبت ناف نوزاد[ویرایش]

محل بریده شدهٔ بند ناف را باید خشک و تمیز نگاه داشت و به پانسمان آن دست نزد مگر اینکه به کثافات بچه آغشته شده باشد در اینصورت می‌توان ناف و اطراف آن را با محلول ضد عفونی رقیق مثل محلول «مرکورکرم» و یا «اسید بوریک» شسته و سپس گرد «پنی‌سیلین» و یا «سلفامید» بر روی آن پاشید و باین ترتیب ضد عفونی کرده آنرا بپوشانند باین طریق می‌توان همیشه محل پانسمان را خشک نگاه داشت و از مالیدن داروهای روغنی باید خودداری نمود، برای جلوگیری از جابجا شدن پانسمان لازم است با یک پارچهٔ پهن که بدور شکم بسته می‌شود آنرا ثابت نگاهداشت و از بکار بردن مواد چسب‌دار خودداری کرد.[۱]

بعد از افتادن ناف بهتر است یکی دو روز دیگر نیز محل آنرا پانسمان نمود، معمولا، ناف روز دهم تا دوازدهم می‌افتد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. اشرفی، منصور: بهداشت برای همه: بهداشت خانواده (۸): بهداشت نوزاد. در: مجله «درس‌هایی از مکتب اسلام» تیر ۱۳۴۶، سال هشتم - شماره ۸». (از صفحه ۴۱ تا ۴۳).
  2. همان.