ناف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناف
Human navel, female.jpg
ناف انسان مذکر
Ombelico.JPG
ناف انسان مؤنث
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینUmbilicus
MeSHD014472
TA98A01.2.04.005
TA2261
FMA61584

ناف جایی قرار گرفته که در واقع بندناف در داخل رحم در آنجا به شکم جنین وصل بوده‌است. بندناف که جفت را به جنین متصل کرده بعد از تولد از نوزاد جدا می‌شود. برای جدا کردن بند ناف از دو پنس استفاده می‌کنند و بین آن دو را میبرند. پنس دیگری نزدیک شکم نوزاد قرار داده می‌شود که بعد از دو روز برداشته خواهد شد. بندناف باقی‌مانده طی ۱۵ روز خشک شده و می‌افتد و به جای آن حفره‌ای طبیعی به جای میماند. البته بر خلاف تصور عامه مردم شکل ناف در اثر بریدن بند ناف به وجود نمی‌آید و پیش از این در شکم مادر حالت ناف شکل گرفته‌است. شکل ناف در میان مردم مختلف متفاوت است و اندازه آن بین ۱.۵ تا ۲ سانتی‌متر است. تمام پستانداران جفت‌زیست ناف دارند. ناف در انسان‌ها به سادگی قابل مشاهده‌است.


در انسان‌ها ناف به دو صورت وجود دارد:

  1. فرورفته
  2. بیرون‌زده

مواظبت ناف نوزاد[ویرایش]

محل بریده شدهٔ بند ناف را باید خشک و تمیز نگاه داشت و به پانسمان آن دست نزد مگر اینکه به کثافات بچه آغشته شده باشد در اینصورت می‌توان ناف و اطراف آن را با محلول ضد عفونی رقیق مثل محلول «مرکورکرم» یا «اسید بوریک» شسته و سپس گرد «پنی‌سیلین» یا «سلفامی باین ترتیب ضد عفونی کرده آنرا بپوشانند بدین طریق می‌توان همیشه محل پانسمان را خشک نگاه داشت و از مالیدن داروهای روغنی باید خودداری نمود، برای جلوگیری از جابجا شدن پانسمان لازم است با یک پارچهٔ پهن که به دور شکم بسته می‌شود آن را ثابت نگاه‌داشت و از بکار بردن مواد چسب‌دار خودداری کرد.[۱]

بعد از افتادن ناف بهتر است یکی دو روز دیگر نیز محل آن را پانسمان نمود، معمولاً، ناف روز دهم تا دوازدهم می‌افتد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. اشرفی، منصور: بهداشت برای همه: بهداشت خانواده (۸): بهداشت نوزاد. در: مجله «درس‌هایی از مکتب اسلام» تیر ۱۳۴۶، سال هشتم - شماره ۸». (از صفحه ۴۱ تا ۴۳).
  2. همان.