لوزه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لوزه های انسان شامل لوزهها ی کامی ولوزه سوم (آدنویید)هستند که لوزه های کامی دو غده کوچک در دو سوی گلو هستند ولوزه سوم در مسیر تنفس بینی ودر محلی بنام نازوفارنکس (حلق بینی)قرار دارندواز ورود میکروب‌ها درکودکان زیر 3سال به بدن از راه دهان جلوگیری می‌کنند لوزه کودکان درمواردی بزرگ است. گاهی وقتها این اندام چرکین و دردناک می‌شوند نام این بیماری ورم لوزه است .

لوزه‌ها بخشی از سیستم دفاعی بدن و غدد لنفاوی هستند ولی در شرایطی مانند عفونتهای تنفسی مکرر و تورم بیش از اندازه لوزه‌ها تا حدی که مانع تنفس شوند جراحی و برداشتن آن‌ها (تونسیلکتومی ) توصیه می‌شود . گلودرد و تورم لوزه‌ها التهاب گلو که به آن اصطلاحاً فارنژیت گفته می‌شود و نیز تورم لوزه‌ها، مشکلات شایعی هستند که اغلب به عنوان گلودرد توصیف می‌شوند. گلو مثل چهار راهی است که عقب دهان و بینی را به حنجره و مری وصل می‌کند. لوزه‌ها در بالای گلو قرار داشته و به دفاع در مقابل حمله عفونتها کمک می‌کند. تورم و التهاب لوزه‌ها در کودکان بسیار شایع‌تر می‌باشد زیرا لوزه‌های آن‌ها بزرگتر می‌باشد. التهاب گلو (فارنژیت) نیز بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود. با اینحال هم التهاب گلو و هم التهاب لوزه‌ها می‌توانند با یکدیگر در کودکان و بزرگسالان دیده شوند.


علل ایجاد التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها معمولاً بر اثر یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می‌شوند. سایر علل آن عبارتند از: عفونتهای باکتریایی مثل عفونت استرپتوکوکی و عفونتهای قارچی مثل کاندیدیازیس. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی می‌تواند در بزرگسالان باعث التهاب گلو شود.


علائم : التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها التهاب گلو و التهاب لوزه‌ها دارای علائم شبیه به هم هستند که این علایم در عرض ۱۲ ساعت بدتر می‌شوند و شامل وارد زیر هستند:

گلودرد مشکل شدن بلع و قورت دادن درد در گوش که ممکن است با عمل قورت دادن بدتر شود بزرگ شدن غده لنفاوی در گردن در موارد شدید، گلو و یا لوزه‌ها ممکن است به قدری ورم نمایند که اشکال در نفس کشیدن به تدریج ایجاد شود. گاهی اوقات، یک آبسه در نزدیکی یک لوزه تشکیل می‌شود که به آن اصطلاحاً آبسه اطراف لوزه‌ها می‌گویند. به ندرت اگر التهاب گلو و یا التهاب لوزه بر اثر یک عفونت استرپتوکوکی ایجاد شود، بیماری کلیه به نام گلومرولونفریت ممکن است چند هفته بعد بروز نماید.

منابع[ویرایش]

  • دائرةالمعارف کودکان و نوجوانان، چاپ پنجم، سال۱۳۸۱لوزه