اورولوژی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پزشکی مجاری ادراری)
اورولوژیست
Rtu.jpg
پیشه
نوع پیشه
تخصص
زمینه‌های فعالیت
پزشکی، جراحی
توصیف
تحصیلات موردنیاز
زمینه کاری
بیمارستان ها، درمانگاه ها

اورُلوژی یا میزراه‌پزشکی[۱] (به انگلیسی: Urology) (از یونانی οὖρον با تلفظ ouron به معنای "ادرار" و لوژی به معنای "مطالعه")، که به جراحی ادراری-تناسلی نیز شناخته می‌شود، شاخه‌ای از پزشکی است که بر روی جراحی و بیماری‌های پزشکی مجرای ادراری(مؤنث و مذکر) و اعضای تولید مثل مذکر، تمرکز دارد. اعضایی که در حیطه اورولوژی قرار دارند شامل این مواردند: کلیه‌ها، غدد فوق کلیوی، میزنای‌ها، مثانه، پیشاب‌راه، و اعضای تولید مثل مذکر (بیضه‌ها، اپیدیدیم، مجرای وابران، کیسه منی، پروستات و آلت نری).

مجاری ادراری و تولید مثلی، ارتباط نزدیکی با هم داشته، و اختلالاتشان معمولاً بر روی هم اثرگذارند. بنابراین، طیفی از شرایطی که تحت مدیریت اورولوژی قرار دارند، در حوزه اختلالات ادراری-تناسلی نیز موجودند. اورولوژی، مدیریت وضعیت‌های پزشکی (یعنی غیر جراحی) چون عفونت‌های مجاری ادراری و هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات را با وضعیت‌های جراحی چون سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری‌های مادرزادی، جراحات ترومایی حاد و بی‌اختیاری استرسی را با هم ترکیب می کند.[۲]

فنون ارولوژیکی، شامل جراحی با حداقل تهاجم روباتی و لاپاروسکوپی، جراحی با لیزر و دیگر فرآیندهای هدایت شده با اسکوپ می باشند. اورولوژیست‌هایی که در فون جراحی با تهاجم کمینه آموزش می بینند، از هدایت فراصوت زمان-حقیقی (آنی)، تجهیزات اندوسکوپی فیبر نوری، و انواع لیزرها، در درمان انواع شرایط خوش‌خیم و بدخیم بهره می برند.[۳][۴] اورولوژی با این موارد ارتباط نزدیکی داشته و با متخصصانش همکاری نزدیکی دارند: سرطان‌شناسی، نفرولوژی، پزشکی زنان، پزشکی مردان، جراحی کودکان، جراحی کولورکتال، پزشکی گوارش، و اندوکرینولوژی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

دستگاه ادراری

منابع[ویرایش]

  1. واژه‌های مصوب فرهنگستان https://wiki.apll.ir/word/index.php/Urology
  2. "Urology". American Medical Association. Retrieved 28 April 2020.
  3. "Urologist in Noida". Full Details Information. 27 March 2019.
  4. Marks AJ; Teichman JM (2007). "Lasers in clinical urology: State of the art and new horizons". World Journal of Urology. 25 (3): 227–233. doi:10.1007/s00345-007-0163-x. PMID 17393172.