پزشکی گوش و حلق و بینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک مؤسسهٔ آموزشی گوش و گلو و بینی، در بلو هوریزونته برزیل. در پایین نوشته شده: بینی، گوش و گلو (Nariz, ouvido e garganta)

پزشکی گوش و حلق و بینی یا اتورینولارینگولوژی (به فرانسوی: Oto-rhino-laryngologie) یا (به انگلیسی: ENT[۱] (Ear, Nose, Throat) شاخه‌ای از پزشکی است که به تخصص تشخیص و درمان اختلالات گوش، گلو (حلق) و بینی، و سر و گردن ارتباط دارد.

فلوشیپ[ویرایش]

در ایران این رشته دارای فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی (گوش) و چند فلوشیپ است: فلوشیپ اتولوژی و نورواتولوژی (گوش)، فلوشیپ رینولوژی و جراحی اندوسکوپیک سینوس، فلوشیپ لارنگولوژی، فلوشیپ جراحی سروگردن.[۲] فلوشیپ جراحی زیبایی یا پلاستیک صورت

مدت دوره تخصص[ویرایش]

در نظام‌های تحصیلی متفاوت ممکن است مدت دوره متفاوت باشد اما در آمریکا و نظامهای تحصیلی تابع آن دانشجو پس از گذراندن دوره دکترای عمومی یکسال رزیدنتی جراحی عمومی و چهار سال رزیدنتی جراحی گوش ، گلو، بینی و سر و گردن را سپری می‌نماید.

پانویس[ویرایش]

  1. واژهٔ انگلیسی Otolaryngology از واژه‌های یونانی ὠτ) ot) به معنای گوش، λαρυγγ) laryng) به معنای گلو، و -logy به معنای مطالعه تشکیل شده‌است.
  2. «راهنمای تخصص‌ها فلوشیپ‌ها و فوق تخصص‌های رشته پزشکی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۳. دریافت‌شده در 6 آپریل 2013. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]