خون‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خون‌شناسی
Rouleaux in myeloma patient.jpg
دستگاهسیستم خون‌سازی
بیماری‌های مهمکم‌خونی، سرطان خون، لنفوم
آزمایش‌های مهمبیوپسی مغز استخوان، بلاد فیلم
متخصصخون‌شناس
واژه‌نامههماتولوژی
خون‌شناس
پیشه
نام‌ها
  • پزشک
نوع پیشه
تخصص
زمینه‌های فعالیت
پزشکی
توصیف
تحصیلات موردنیاز
زمینه کاری
بیمارستان، کلینیک، سازمان انتقال خون، آزمایشگاه
Redbloodcells.jpg

خون‌شناسی یا هماتولوژی (به انگلیسی: Hematology) به مطالعه یاخته‌های خونی، انعقاد خون و فرایند خون‌سازی و درمان و پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با خون می‌پردازد.[۱][۲] این علم مقدار و ساختمان و عمل سلول‌های خونی، پیش‌سازهای سلول‌های خونی را در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت‌ها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند. از جمله بیماری‌های هموفیلی، آنمی، لخته شدن خون، سایر اختلالات خون‌ریزی و سرطان‌های خون مانند لنفوم در این دسته قرار دارند. آنالیز آزمایشگاهی خون اغلب توسط پزشک یا کارشناس ارشد آزمایشگاه انجام می‌شود.

هماتولوژی مطالعه اختلالات خونی و خونی است. هماتولوژیست ها و هماتوپاتولوژیست ها ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بسیار آموزش دیده ای هستند که در بیماری های خون و اجزای خون تخصص دارند. در حالی که بخش عمده ای از زمان متخصص هماتولوژی صرف ارائه مراقبت های بالینی مستقیم به بیماران می شود، کار تشخیصی در آزمایشگاه نیز بخش مهمی از کار آنها است.

هماتولوژی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی‌شناسی، ژنتیک مولکولی، ژنتیک پزشکی و انسانی ارتباط نزدیک دارد.

این رشته در ایران به چندین روش قابل فراگیری است: یک: در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای هماتولوژی، با تاکید بر فرایندهای ارزیابی و تشخیصی در آزمایشگاه و تحقیقات پیرامون آن. دو: در مقطع فوق تخصص هماتولوژی و آنکولوژی (که پس از کسب تخصص داخلی است) با تاکید بر تشخیص و درمان بالینی بیماران.

همچنین در طب سنتی و پزشکی جایگزین (alternative medicine) نظریه‌هایی درباره‌ی تاثیر گروه خونی بر مزاج فرد و همچنین امکان تدوین برنامه‌ی غذایی بر مبنای گروه خونی فرد وجود دارد که البته نیاز به بررسی بیشتر جهت تایید یا رد دارد.

رژیم غذایی گروه خونی

دنبال کردن رژیم غذایی گروه خون به شما کمک می کند تا کاملا سلامت باشید و مواد غذایی مناسب گروه خون خود را که همخوان با بیولوژیتان است بدست آورید.

گروه خون O

قدیمی ترین گروه خون که پایه تمام گروه های خونی می باشد و نمایانگر اوج تکامل در زنجیره غذایی انسان با سیستم ایمنی قوی است.

ظهور حدود 42 هزار سال قبل در آفریقا

گروه خونی A

اولین مهاجران که مجبور به کوچ و سازگاری با تغذیه و زندگی کشاورزی می شدند . با شخصیتی همکار و اجتماعی و سازگار در مکان های پر جمعیت

ظهور در عصر نوسنگی حدود 17 تا 27 هزار سال قبل در آسیا و خاورمیانه

گروه خونی B

گروهی که برای سازگاری با اقلیم جدید به وجود آمده اند و نشانگر نیاز طبیعت به توازن بین فکر و سیستم ایمنی هستند.

ظهور در 12 تا 17 هزار سال قبل در ارتفاعات هیمالیا

گروه خونی AB

ادغامی از گروه خون A سازگار و همکار و گروه خون B خشن و متوازن هستند.

ظهور از ادغام گروه خون A و مغول های دارنده گروه خون B حدود 10 تا 12 قرن پیش

منابع[ویرایش]

  1. "Hematology".
  2. "What is Hematology?". News-Medical.net. 24 November 2009. Retrieved 10 May 2019.
  • برگرفته از دانشنامهٔ رشد