ویکی‌پدیا:حذف نسخه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حذف نسخه قابلیتی است که به مدیران اجازه می‌دهد تا موارد خاصی را در تاریخچهٔ صفحه یا سیاهه از دید عموم حذف کنند. از این ویژگی برای «حذف انتخابی» استفاده می‌شود که به‌وسعت جایگزین روش قبلی (حذف و احیای انتخابی) که نباید جز برای ادغام تاریخچه یا دیگر مواردی که در آن نیاز به این اقدام باشد استفاده شود. حذف نسخه باید تنها در شرایطی که با معیارهای استفاده هم‌خوانی دارد استفاده شود.

حذف نسخه می‌تواند متن یک نسخه، نام کاربری شخصی که ویرایش یا عمل را انجام داده یا خلاصه ویرایش یا خلاصه سیاهه را پنهان کند. در ویکی‌پدیای فارسی، معیارهایی برای نحوهٔ استفاده از ابزار حذف نسخه وجود دارد که ادامه مشخص است. استفاده از ابزار حذف نسخه توسط پنهانگران در حالت «پنهان‌سازی» به شکل جداگانه در سیاست‌های پنهانگری بررسی شده‌است.

معیارهای استفاده[ویرایش]

حد کمی از مطالب مخرب یا نامناسب در یک اجتماع بزرگ عادی است. به طورکلی، تنها محتوایی که حداقل با یکی از شرط‌های زیر هم‌خوانی دارد باید حذف شود. کاربران باید کافی‌بودن واگردانی یا نادیده‌گرفتن را در بررسی مدنظر قراردهند. اگر نیاز به حذف وجود دارد، تنها مواردی که نیاز است را پنهان کنید. (اطلاعات بدون‌زیان را مخفی نکنید) و دلیل واضحی برای حذف ارائه کنید.
  1. نقض آشکار حق تکثیر را می‌توان بدون حذف ارجاع به مشارکت‌کنندگان مفید حذف کرد. اگر حذف یک نسخه ارجاع به یک مشارکت‌کننده را حذف می‌کند، نمی‌توان از این معیار استفاده کرد. روش‌های مناسب برای حذف متن‌های دارای حق‌تکثیر در ویکی‌پدیا:مشکلات حق تکثیر آمده‌است و بر این صفحه ارجحیت دارد.
  2. مطلب به‌شدت موهن یا زننده که دارای ارزش دانشنامه‌ای یا پروژه‌ای کم یا فاقد آن هستند یا سیاست زندگی‌نامهٔ زندگان را زیر پا می‌گذارند. این شامل اتهام، افترا و مطالب خفت‌آمیز یا زننده که دارای هیچ یا مقدار کافی ارزش دانشنامه‌ای نیستند می‌شود اما شامل مطالبی که صرفاً حقیقت را بیان می‌کنند یا حمله‌های شخصی نیست. زمانی که صفحه‌هایی با اسم‌های به شدت نامناسب حذف می‌شوند، نام صفحه می‌تواند از سیاهه‌های حذف و انتقال نیز زدوده شود.
  3. مطالب صرفاً اخلال‌گرانه که هیچ ارتباط یا سودی برای پروژه ندارند. شامل اتهامات، آزار و اذیت، تهدیدها یا حملات کاملاً بی‌مورد، خراب کردن مرورگر و استفاده از اچ‌تی‌ام‌ال یا سی‌اس‌اس مخرب، صفحات شوک، صفحات فیشینگ، صفحات شناخته شده تکثیر ویروس و پیوندهایی به صفحات وب که شخص یا نهادی را تحقیر یا تهدید می‌کند و هیچ ارزش دیگری ندارد.
  4. اطلاعاتی که نیازمند استفاده از دسترسی پنهان‌گری هستند.
  5. حذف مطابق سیاست حذف از طریق حذف نسخه.
  6. با فرض نبود مخالف و به عنوان تمیزکاری شامل تصحیح اشتباهات و اشتباهات ناخواسته آشکار در اصلاحات قبلی، تغییر در اصلاحات بر اساس بحث و گفتگوهای مشترک و اجماع آشکار، افزودن اطلاعات به سیاههٔ حذف و تبدیل ویرایش‌های انتخاب شده به حذف نسخه (احتمالاً این اقدام مناقشه برانگیز نیست، اما در صورت نیاز مشورت کنید.

استفاده در مقیاس بزرگ[ویرایش]

حذف نسخه عمدتاً برای استفاده ساده و ویرایش‌های اخیر در نظر گرفته شده‌است. مطلب و ویرایشی که در بازبینی‌های بی شماری وجود دارد (به عنوان مثال در صفحات شلوغ) یا مورد بحث و نظر بسیاری از دیگران قرار گرفته‌است، ممکن است قابل انجام نباشد.

نحوه درخواست حذف نسخه[ویرایش]

برای جلوگیری از به وجود آمدن اثر استرایسند، هیچ تالار گفتمان اختصاصی به منظور درخواست حذف نسخه در ویکی وجود ندارد. شما می‌توانید برای هر مدیری در رده:مدیران ویکی‌پدیا که می‌خواهد درخواستهای حذف نسخه را کنترل کند، در صفحه بحث آن پیام ارسال کنید یا اگر نگران حریم خصوصی هستید از طریق ایمیل با آن مدیر در ارتباط باشید.

پانویس[ویرایش]