ویکی‌پدیا:درخواست راهنمایی

دربارهٔ این تالار

به ویکی‌پدیا:درخواست راهنمایی خوش‌آمدید!
  • این صفحه، تنها برای سؤالات پیرامون چگونگی استفاده از ویکی‌پدیاست.
  • برای امنیت خودتان، لطفاً جزئیات تماس و ایمیل‌تان را در اینجا ننویسید. پاسخ‌هایتان تنها در این صفحه نوشته می‌شوند؛ ما از فرستادن پاسخ به ایمیل شما معذوریم.
جستجو یا مطالعهٔ پرسش‌های رایج:
جستجو در بایگانی‌های درخواست راهنمایی:
رد کردن تا پایان · بحث‌های بایگانی‌شده · راهنمای پاسخ‌دادن
بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۳، ۳۴، ۳۵، ۳۶، ۳۷، ۳۸، ۳۹، ۴۰


گفتگوهای پیشین در تاریخ ۲۰۱۶-۰۳-۱۱ در ویکی‌پدیا:درخواست راهنمایی/بایگانی 1 بایگانی شده‌اند.

Kourosh zahirii (بحثمشارکت‌ها)

سلام. می خواستم بداننم چگونه افراد مقاله های غیرانگلیسی یک مقاله را پیدا می کنند؟ مثلا در الگوی سفارت‌های خارجی در افغانستان کاربر از کجا فهمیده که مقالهٔ سفارت کره جنوبی در ویکی پدیای مصری وجود دارد؟

Misterarian (بحثمشارکت‌ها)

درود،در آنجا جستجو ميكنيد يا در صفحه آن در ويكي پدياي فارسي زبان را مشخص ميكنيد برايتان مياورد

Kourosh zahirii (بحثمشارکت‌ها)

یعنی کاربر دونه دونه تمام ویکی ها را چک می کند؟

Dayhimak (بحثمشارکت‌ها)

سلام دوست گرامی این امکان از طریق ویکی‌پدیا:ویکی‌داده یا امکان راهنما:پیوند میان‌ویکی میسر و در دسترس‌تر است به طور معین شما وقتی وارده ویکی‌داده می‌شود تمام اطلاعات موجود درباره یک موضوع موجود در ویکی‌های متعدد در دسترس است. اگر مقاله‌ای در ویکی انگلیسی موجود است از طریق ویکی‌داده می‌توانید رد آن مقاله‌ را در ده‌ها ویکی غیر انگلیسی هم رصد کنید.

Kourosh zahirii (بحثمشارکت‌ها)

متشکرم. اکنون متوجه شدم کامل

Kourosh zahirii (بحثمشارکت‌ها)

@Dayhimak الآن میخواستم ببینم که مقالهٔ آی‌پد ایر (مجموعه) چه زبان هایی دارد. باید ویکی داده آن را چک کنم؟ اگر می شود شما هم چک کنید و اگر زبان دیگری داشت به من بگویید

Dayhimak (بحثمشارکت‌ها)
پاسخ به «مقاله ها در ویکی های غیر انگلیسی»
Ramashah66 (بحثمشارکت‌ها)

چرا کسی که نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره فجر بوده(فیلم درخت گردو) کلی جوایز بین المللی داشته عکس توی بیلبورد های سطح شهر هست(فیلم خسوف)نباید جزو سرشناسی باشد،واقعا متاسفم برای ویکی پدیا که به هرکسی اجازه حذف داده اشخاصی که اصلا تخصص سینما ندارند ،با وجود همچین اشخاصی ویکی پدیا فارسی همینجوری ناقص و ضعیف میمونه.

Jeeputer (بحثمشارکت‌ها)

جان لنون یک جملهٔ معروف دارد که می‌گوید «از آنچه که درک نمی‌کنید، متنفر نباشید». اگر متوجه فرایندها و معیارهای ویکی‌پدیا برای حذف نشده‌اید، از کسانی که این فرایندها و معیارها را بلد هستند و طبق آن‌ها عمل می‌کنند نفرت نداشته‌باشید. به‌جایش از کاربران دیگر سؤال کنید تا توجیه‌تان کنند. بیلبورد اتوبان همت ملاک سرشناسی نیست. صرف نامزدی برای یک جایزه هم همین‌طور. توصیه می‌کنم ویکی‌پدیا:سرشناسی (افراد) را هم مطالعه کنید.

Ramashah66 (بحثمشارکت‌ها)

کاربرانی که یک مقاله را به دلیل عدم سرشناسی نامزد حذف می‌کنند باید توجه داشته باشند که منابع معتبر برای آن قابل تهیه نباشد و پیش از نامزد کردن برای حذف اکیداً پیشنهاد می‌شود که در اینترنت جستجو کنند.یه سرچ کوچیک اگه انجام بدی متوجه میشی که صرف بیلبورد توی اتوبان همت نبوده کسی که توی سایت معتبر imdb پیج داره عجیبه که توی ویکی نداشته باشه و کاربرای کارنابلد دربارش تصمیم سرشناسی بگیرن بهتره توی کاری که تخصص نداریم دخالت نکنیم متوجه فرایند هاو معیارهای ویکی پدیا برای حذف شدم ولی نه حذف غیر تخصصی انشالله این فرهنگ جا بیفته که اگه تخصص نداریم دخالت نکنیم

Jeeputer (بحثمشارکت‌ها)

من هم امیدوارم. البته امیدوارم یک چیز دیگر هم مانند آن جا بیفتند: اگر با ماهیت یک کار (در اینجا مشارکت در ویکی‌پدیا) آشنایی نداریم، و قصد داریم در آن دخالت کنیم، قوانین و اصول انجامش را هم یاد بگیریم. نخستین نکته‌ای که پیش از حضور در ویکی‌پدیا باید بیاموزید، احترام به کاربران و رعایت نزاکت است. و دومین نکته هم این است که وبگاه آی‌ام‌دی‌بی به دست کاربرانش نوشته می‌شود (یک ویکی است) و بر خلاف تصور شما، مطابق با سیاست ویکی‌پدیا پیرامون منابع معتبر، نامعتبر محسوب می‌شود و داشتن صفحه در آن باعث سرشناسی ویکی‌پدیایی نمی‌شود (ویکی‌پدیا:سرشناسی (افراد) را ببینید). امیدوارم پیوندهایی که دادم را مطالعه کنید و همه‌چیز را گردن دیگران نیندازید.

پاسخ به «سوال میز کمک درباره ویکی‌پدیا:نظرخواهی برای حذف/مینو شریفی»
Jinnalili (بحثمشارکت‌ها)

آیا معرفی یک انجمن علمی شناسنامه دار با چهار چوب مشخص با سیاست های ویکی پدیا مغایرت دارد؟

Dayhimak (بحثمشارکت‌ها)
پاسخ به «جامعه باستان شناسی»
Qmoqadam (بحثمشارکت‌ها)

با سلام. به دلیل آنچه استفاد همزمان از چند حساب کاربری عنوان شده دو تا از مقاله‌هایی که ایجاد کردم، حذف شده. در حالی که من تنها یک حساب کاربری برای ویکی پدیا و دو کامپیوتر در خانه دارم که برای ایجاد صفحات جدید و یا اعمال تغییرات تاکنون از آن استفاده کرده‌ام. چگونه میتوان مشکل پیش آمده را رفع کرد. از راهنمایی شما متشکرم. با مهر

Jeeputer (بحثمشارکت‌ها)

سلام. آن دو مقاله به‌دلیل عدم سرشناسی موضوع حذف شده‌اند و حذف آن‌ها ارتباطی با هشدار صفحهٔ بحثتان دربارهٔ استفاده از چند حساب کاربری ندارد.

Qmoqadam (بحثمشارکت‌ها)

با سلام. مقاله «علی اکبر جاویدان» در حالی حذف شده است که

1. تمامی معیارهای اصلی سرشناسی افراد را شامل می‌شود.

2. محتوای این مقاله برگفته از منابع مستقل، قابل اعتماد و بی‌طرف ایجاد شده است.

3. اگر سرشناسی شخص تایید نشود، نامزد شدن برای حذف و یا ادغام در مقاله‌ای دیگر راهکاری است که شیوه نامه معرفی کرده است نه حذف بدون اطلاع و هشدار.

4. صرف نظر از ین موارد، برای بازگرداندن این مقاله، شما را به سرشناسی رویداد (اعتراضات آبان) نیز ارجاع می‌دهم و معتقدم در ایجاد مقاله فاکتورهای سرشناسی رویداد نیز در نظر گرفته و رعایت شده است.

مقاله باید بازگردانده و عاملیت مستقیم در یک جنایت دستکم به بحث گذاشته شود. آقای جاودیدان به عنوان فرمانده نیروی انتظامی کرمانشاه، عامل قتل دستکم هشت شهروند در جریان اعتراضات آبان در این استان است.

با تشکر

Jeeputer (بحثمشارکت‌ها)

این که نقش شخص در یک جنایت چه بوده برای ویکی‌پدیا اهمیتی ندارد. رویداد حائز اهمیت بوده و اکنون هم مقاله دارد. اشخاصی که نقش مهمی در آن داشته‌اند هم یا مقالهٔ خود را دارند، یا در خود مقالهٔ اصلی به آن‌ها اشاره شده. هر شخصی که دو نفر را کشت یا دستور کشتن دو نفر را داد سرشناس نمی‌شود. همان‌طور که هرکس در چنین اعتراضاتی کشته شود نیز لزوماً سرشناس نیست.

لطفاً مشخصاً بفرمائید که این دو شخص کدام‌یک از معیارهای مذکور را دارند؟ و لطفاً منابعی نیز برای اثباتش ارائه دهید.

Qmoqadam (بحثمشارکت‌ها)

1.اگر رویداد از سرشناسی بالایی برخوردار است و نقش فرد در آن رویداد هم نقش بزرگی است، بهتر است هر کدام یک مقالهٔ جدا داشته باشد.

2.اسماعیل احمدی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با وقایع ۸۸: در مورد سردار رجب‌زاده (فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران) که به مرحله محاکمه نیز رفت اما تبرئه شد «حداکثر قصور» مطرح بود، چرا که این اتفاق در حوزه مسئولیت وی رخ داده‌ و طبق نظر کمیته انضباطی «فرمانده، مسئول کل یگان خود است» و هر اتفاقی که بیفتد باید پاسخگو باشد.

اتحادیه اروپا عزیزالله رجب‌زاده را به عنوان بالاترين فرمانده متهم در پرونده کهريزک تحریم کرد.

سرشناسی اعتراضات آبان مانند اعتراضات ۸۸ به عنوان یک رویداد برای ویکی پدیا محرز شده است.

گزارش عفو بین المللنشان میدهد در جریان اعتراضات آبان دستکم ۳۱ شهروند در استان کرمانشاه کشته شدند. مسئولیت رفتار ماموران ناجا در هر استان به عهده فرمانده نیروی انتظامی استان است. حتی اگر کاملا از سو رفتارها بی اطلاع باشد. چنانچه با سابقه ترین فرمانده ناجا اشاره میکند:«پرونده سردار رجب‌زاده مورد بررسی قرار گرفت و اشکال به وی برمی‌گشت، اما وی هیچ دستوری بابت سوء رفتار نداده بود.»


از موارد بالا میتوان نسبت فرمانده نیروی انتظامی هر استان با نحوه برخورد با معترضان در آن استان در آبان ماه ۱۳۹۸ را به درستی دریافت. بنابراین با نقش بزرگ یک فرد (فرمانده نیروی انتظامی استان) در رویدادی سرشناس مواجهیم که وپ:ر۱ مجوز حفاظت از صفحه علی اکبر جاویدان را می‌دهد.

پاسخ به «برگرداندن مقاله‌ای که بی هشدار حذف شده است»
تیرتاوافن (بحثمشارکت‌ها)

سلام چگونه میتوانم یک جدول اطلاعات شخص در ویکی پدیا درست کنم؟ منظور من جدولی است که اسم، فرزند، پدر و مادر، همسر، محل تولد و مرگ و... افراد را نشان میدهد.

Q2020 (بحثمشارکت‌ها)

سلام. منظورتان جعبه اطلاعات یا همان اینفوباکس است که در مقاله‌ها پس از دیباچه می‌آید، بله؟ پیشنهاد می‌کنم نگاهی به راهنما:جعبه اطلاعات بیندازید که مختصر توضیح داده‌است. بستگی دارد شخصی که می‌خواهید برایش جعبه اطلاعات بیاورید در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند. مثلاً اگر بخواهید برای یک بازیکن فوتبال، در مقاله‌اش جعبه اطلاعات قرار بدهید باید از الگوی {{Infobox football biography}} کمک بگیرید. به صفحهٔ الگو بروید و از فرمی که در آنجا قرار گرفته پارامترها را کپی و مواردی که لازم است را کامل کنید. معمولاً نمونه‌هایی از هر جعبه اطلاعات هم در صفحه‌های الگو آمده‌است که شکل نهایی آن را نشان می‌دهد. در راهنما:جعبه اطلاعات#فهرست هم می‌توانید فهرست الگوهای جعبه اطلاعات را ببینید. ممکن است برخی از الگوهای جعبه اطلاعات هم دیگر کاربردی نداشته باشد که این موضوع در همان صفحهٔ الگو عنوان شده‌است و در آن صورت باید از الگوهای جایگزین استفاده نمایید. اگر هم وقت کردید راهنما:الگو را بخوانید که شما را بیشتر با الگوها آشنا می‌کند.

پاسخ به «سوال میز کمک درباره صدیقه مظاهری»
ارتش سرخ ایران (بحثمشارکت‌ها)

چگونه می‌توانیم عکس را داخل مقاله قرار بدهیم

Dayhimak (بحثمشارکت‌ها)
Dayhimak (بحثمشارکت‌ها)
پاسخ به «سوال میز کمک درباره باشگاه فوتبال گهر دورود لرستان»
Fatemeh.r81 (بحثمشارکت‌ها)

سلام چطور میتونم لینک صفحه خودم را کپی کنم و به اشتراک بگذارم؟

Dayhimak (بحثمشارکت‌ها)
پاسخ به «سوال میز کمک درباره کاربر:Fatemeh.r81»
Mrmahdinr (بحثمشارکت‌ها)

ببخشین عکسی که خودم کرفتم رو میخوام بزارم سایت در مورد چمن مصنوعی شهرمون هست ولی هرچقدر میزنم یا تغییرات اعمال میدم انجام نمیشه ممنون میشم کمکم کنید

Misterarian (بحثمشارکت‌ها)

درود،وارد لینک زیر بشوید و پرونده رو بارگذاری کنید بعد در آخر بارگذاری پیوندی به شما میدهد داخل متن بگذارید و ذخیره تغییرات را بگذارید.

ویکی‌پدیا:بارگذاری

Mrmahdinr (بحثمشارکت‌ها)

تشکر واقعا

Kourosh zahirii (بحثمشارکت‌ها)

با سلام. در مقالهٔ سازمان تولید اسکناس و مسکوک تاریخ بنیانگذاری به میلادی نوشته شده است. میخواستم یاد بگیرم که چگونه می توان در این الگو تاریخ را به شمسی تغییر داد؟

Misterarian (بحثمشارکت‌ها)

درود،درون این جعبه اطلاعات یک الگو وجود دارد تنها کاری که باید بکنید این است تاریخ تاسیس را از میلادی به شمسی تغییر دهید.با ویرایش کردن

Kourosh zahirii (بحثمشارکت‌ها)

اگر می شود این الگو را به شمسی تغییر بدهید. با تشکر

پاسخ به «تاریخ شمسی»
Mrmahdinr (بحثمشارکت‌ها)

سلام چرا ویرایشی که بنده روی مقاله ای میکنمتایید نمیشه

Misterarian (بحثمشارکت‌ها)

درود،احتمالا مقاله نیمه حفاظت شده است باید صبر کنید تا بازبینی بشه.

Jeeputer (بحثمشارکت‌ها)

در جعبهٔ خلاصه ویرایش متن بلند ننویسید. آنطور که دیدم، پالایهٔ ویرایش به‌دلیل «خلاصه ویرایش نسبتاً بلند توسط غیرتأییدشده پایدار» جلوی ذخیره‌شدن ویرایش شما را گرفته.