ویکی‌پدیا:درخواست راهنمایی

پرش به ناوبری پرش به جستجو

دربارهٔ این تالار

غیر قابل ویرایش

به ویکی‌پدیا:درخواست راهنمایی خوش‌آمدید!
  • این صفحه، تنها برای سؤالات پیرامون چگونگی استفاده از ویکی‌پدیاست.
  • اگر سؤالتان فنّی نیست و دربارهٔ موضوع‌های علمی‌است، آن را در پرسش‌های متفرقه بپرسید یا از جعبهٔ جستجوی زیر استفاده کنید.
  • برای امنیت خودتان، لطفاً جزئیات تماس و ایمیل‌تان را در اینجا ننویسید. پاسخ‌هایتان تنها در این صفحه نوشته می‌شوند؛ ما از فرستادن پاسخ به ایمیل شما معذوریم.
جستجو یا مطالعهٔ پرسش‌های رایج:
جستجو در بایگانی‌های درخواست راهنمایی:
رد کردن تا پایان · بحث‌های بایگانی‌شده · راهنمای پاسخ‌دادن
بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۳، ۳۴، ۳۵، ۳۶، ۳۷، ۳۸، ۳۹، ۴۰


گفتگوهای پشین در تاریخ ۲۰۱۶-۰۳-۱۱ در ویکی‌پدیا:درخواست راهنمایی/بایگانی 1 بایگانی شده‌اند.

Hanooz (بحثمشارکت‌ها)

می‌خواهم فهرست نمایندگان دوره بیست و دوم مجلس ملی را بسازم. فایلی هست در انبار با عنوان File:Doreh 22.pdf، متن همین فایل را عده‌ای در https://mashruteh.org/wiki/index.php?title=نمایندگان_مجلس_شورای_ملی_دوره_قانونگذاری_بیست_و_دوم تایپ کرده‌اند. آیا استفاده از متن تایپ‌شده‌ی این سایت نقض حق تکثیر است؟ فهرست را با کمی تغییر در کاربر:Hanooz/صفحه تمرین ۲ قرار داده‌ام.

Nahoor (بحثمشارکت‌ها)

سلام. در صفحه شخصی برخی کاربران اطلاعاتی در مورد عقایدشان در قالب جعبه هایی با اشکال مختلف یا لینک های کاربردی هست که امار و ... در مورد کاربر میدهد. چطوری به اطلاعاتی در این مورد دست پیدا کنم؟

Mohammadrahmani2o0 (بحثمشارکت‌ها)

اونا یک سری الگو کاربر هستند شما میتونید با زدن دکمه ویرایش هر فرد الگوی مورد نظر خودتون رو بردارید و برای خودتان اصلاح کنید

Shkuru Afshar (بحثمشارکت‌ها)

درود

با وجود اینکه نوشتارهایی را در فهرست پی‌گیری‌های خود دارم، اما هنگامی که در هر کدام از آنها تغییری ایجاد می‌شود پیام آگاه‌سازی دریافت نمی‌کنم.

چرا و چه کنم؟

با سپاس

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

درود. با پیش شرط اینکه در موقع ساختن حساب ایمیل معتبر دادید. وارد ترجیحات >داده های کاربر شوید و در گزینه های ایمیل مورد مربوط را تیک بزنید و در پایان روی ذخیره کلیک کنید. همچنین در ترجیحات >اعلان ها نیز میتوانید موارد دلخواه را تیک بزنید و در پایان روی ذخیره کلیک کنید.

Shkuru Afshar (بحثمشارکت‌ها)

در گذشته بدون وارد کردن ایمیل، پیام آگاه‌سازی را دریافت می‌کردم. منظور من دریافت پیام بر روی آیکون آگاهی‌ها، آیکون سمت چپ آیکون هشدارها، در بالا سمت چپ صفحه است.

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

در ترجیحات >اعلان ها میتوانید موارد دلخواه را تیک بزنید و در پایان روی ذخیره کلیک کنید. در ضمن گمان کنم برای تمام صفحات بطور پیوسته پیام نمیآید چون شلوغ میشود. مثلا من حدود ۳۰۰۰ صفحه در پیگیری دارم و گهگاه چند آگاهی میاید که بیشتر مربوط به صفحات اخیری بوده که رویش کار کردم. حالا اگر روزی ۱۰۰تا از ان تغییر کند نه من میرسم ببینم و اگاهیهایم شلوغ هم میشود. البته این حدس من است دقیقا نمیدانم.

فریدون یزدان پناه (بحثمشارکت‌ها)

با سلام.

در صفحه فهرست کشورها بر پایه جمعیت#کشورها و قلمروهای وابسته به ترتیب جمعیت

متاسفانه مشاهده کردم که جمعیت کشور ترکیه هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ فونت دستکاری شده و جمعیت ایران هم نادرست است برای اصلاح به ویکی پدیای انگلیسی مراجعه کردم اما پس از اصلاح متاسفانه جدول در بخش ایران به هم ریختگی کمی پیدا کرده است.

ضمنا در ردیف سوم (جمعیت آمریکا) هم گویا قبل از من کمی ایجاد اشکال شده که ویرایشی در آن ردیف صورت نگرفته است.

در صورت امکان راهنمایی و یا تصحیح صورت گیرد.

سپاسگزارم

AbDaryaee (بحثمشارکت‌ها)

فریدون گرامی همانطور که سیگنال89 واگردانی کردند به ویرایش شاهین مفتون تغییر اطلاعات بایستی در الگو انجام گیرد نه در جدول. پیروز باشید.

فریدون یزدان پناه (بحثمشارکت‌ها)

@AbDaryaee:

از شما سپاسگزارم.

در مورد دوره های آموزشی ویکی پدیا گویا دوره ها تمام شده است.

خواهشمندم شرایطی فراهم بفرمائید که هم دوره ها باز هم تشکیل گردد و هم آگاهی رسانی مناسبی انجام گیرد تا ما هم از تشکیل چنین دوره هایی آگاه شویم چرا که معتقدم هرچه ویکی پدیا گسترش پبدا کند موجب بالا رفتن سطح آگاهی عموم مردم و در نهایت پیشرفت جامعه میشود.

AbDaryaee (بحثمشارکت‌ها)

فریدون گرامی  ضمن سپاس از شما اگر می‌خواهید از دانش معلمان راهنما برای پیشرفتتان در ویکی نویسی استفاده ببرید به اینجا مراجعه کنید. امیدوارم با ثبت نام در این دوره ها بهره لازم را ببرید.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

سلام.

آیا تصاویر این وبسایت آزاد هستند؟

https://maryamzandi.com/portfolio/the-revolution-of-iran-79/

با توجه به اینکه قدیمی هستند و مال حدود 40 سال پیش هستند.

پایین صفحه وبسایت نوشته شده All images © Copyright 1970-2015 Maryam Zandi

Hanooz (بحثمشارکت‌ها)

سلام. طبق قانون کپی‌رایت ایران باید ۳۰ سال از انتشار عکس بگذرد تا به مالکیت عمومی درآید. مشخص نیست این عکس‌ها نخستین‌بار کِی و کجا منتشر شده‌اند. از زندی اگر عکس می‌خواهید من چندتایی بارگذاری کرده‌ام: Maryam Zandi. شاید در آرشیو نشریات منچستر هم پیدا شود.

دن کیشوت (بحثمشارکت‌ها)

در منبع نوشته شده Copyright 1970-2015 آیا ممکنه اون تصاویر از بعد از سال 2015 آزاد شده باشن؟

Hanooz (بحثمشارکت‌ها)

دقیق نمی‌دانم. فکر می‌کنم به تاریخ خلق آثار اشاره دارد نه انقضای کپی‌رایت. یعنی تمام حقوق این آثار که در وبسایت منتشر شده‌اند متعلق به مریم زندی است و این آثار از از ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۵ خلق شده‌اند.

عارون (بحثمشارکت‌ها)

با سلام. شاید اینجا جاش نباشه ولی برای اینکه زودتر بررسی بشه اینجا می نویسم. متاسفانه وقتی -صیاد- و -شکارچی- رو در ویکی پدیای فارسی جستجو می کنیم، هر دو به مقاله ی -شکار- تغییر مسیر داده شدند. در حالی که این صحیح نیست. چون صیاد و شکارچی به نوعی قاتل محسوب میشن و شکار مقتول محسوب میشه. پس این مفاهیم با هم فرق دارن. مقاله ی شکارچی هم در ویکی پدیای فارسی وجود نداره. یه نفر لطفا درستش کنه. ممنون. من خیلی وقته در ویکی فارسی نبودم، خیلی ویرایش کردن یادم رفته. ببخشید.

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

انجام شد.

عارون (بحثمشارکت‌ها)

سلام. در مقاله -ترانه‌شناسی منصور- ، مقاله ی آخرش که -رادیکال- نام داره، به صورت ضخیم هست، هر کاری میکنم که از حالت ضخیم درش بیارم بلد نیستم. لطفا درستش کنید. ممنون.

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

انجام شد. علتش این بود که همه را خانه عنوان انتخاب کرده بودید. فقط خط بالا خانه عنوان و بقیه خانه محتویات است. اگر سوالی بود در خدمتم.

Nasim1328 (بحثمشارکت‌ها)

باسلام، درمورذ گرفتن نشان چه قاعدهای وجود دارد؟ و مدیران نشان ها را به کاربران میدهند؟

برای گرفتن نشان چه باید کرد؟

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

Nasim1328 درود. منظورتان از نشان چیست؟ نام ببرید یا مثالی بزنید یا لینک دهید. چون چند مورد برداشت میشود یکی دسترسی بیشتر مثل واگردان یا گشت و غیره و دیگری علامتهای داخل صفحه کاربری است و نشانهای دیگر.

Nasim1328 (بحثمشارکت‌ها)

مثلا نشان اصلی، که ستاره قهوه ای است که در صفحه بحث کاربر داده میشود.

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

درود. آنها هدیه هستند مثلا شما یک مقاله خوبی مینویسید و کاربر دیگری میخواهد از شما تشکر کند. یا پیامی برای قدردانی از شما برای موارد مختلف. روش کار این است که در ابتدا باید بروید داخل ترجیحات حساب کاربریتان سپس روی گزینه ویرایش کلیک کنید سپس  فعال کردن قدردانی از کاربران دیگر از راه زبانهٔ ویکی‌هدیه را تیک بزنید سپس روی ذخیره کلیک کنید. حالا از این به بعد وارد صفحه بحث هر کاربر میروید در بالای صفحه علامت قلب را میبینید. اگر بخواهید از ایشان برای چیزی قدردانی کنید روی ان در صفحه بحث کاربر مزبور کلیک کنید یک لیست باز میشود انتخاب کنید و بفرستید. من اینکار راکردم الان میروم به شما هدیه میدهم. شما هم میتوانید تمرین کنید.

Nasim1328 (بحثمشارکت‌ها)

ممنون از پاسخ دقیقتان، آیا این نشان ها ارزشی برای اعتبار کاربر میباشد؟ یعنی در گرفتن رده های ویکی امتیاز محسوب میشوند؟

Gharouni (بحثمشارکت‌ها)

الزاما نه. و بسیاری وقتها کاربران از کار خوب دیگران تشکر نمیکنند که اشکالی ندارد. آنچه باعث گرفتن دسترسی بیشتر در ویکیپدیا میشود این است که در ایجاد مقالات جدید یا بهبود مقالات موجود موثر باشد. یعنی اول از همه خود را با سیاستها و رهنمودهای ویکیپدیا آشنا سازید. و سپس ویرایشهای سازگار با ویکیپدیا انجام دهید. هرچه بیشتر بهتر و تجربه تان بالا میرود. من هم روزی مثل شما بودم ولی کم کم یاد گرفتم چگونه مقاله بسازم یا مقالات دیگر را گسترش دهم با توجه به قوانین. در اینجا کاربران مجرب و دارای دسترسی بیشتر ویرایشهای شما را دیده و کم کم به شما دسترسیها توسط مدیران داده میشود. گروهی از آنها خودکار است و برای گروه دیگر باید درخواست دهید که آنها شرایط خود را دارند. یعنی باید از حساب کاربریتان مدتی بگذرد و تعداد ویرایشهایتان به تعداد مشخصی برسد.

Saeidpourbabak (بحثمشارکت‌ها)

سلام لطفا نگاهی به مقاله ی من که درباره کپلر۶٩ سی نوشتم بیندازید وقتی روی دکمه پیوند میزنم میره توی سرچ ولی سرچش کار نمیکنه چرا؟ چجوری کنار مقاله ای که نوشتم جدول درست کنم چجوری برای مقالم عکس بزارم لطفا توی سبت و ویرایش مقالم من را راهنمایی و کمک کنید — پیام امضانشدهٔ قبلی را Pouyasg (بحث  مشارکت‌ها) نوشته‌است.

Saeidpourbabak (بحثمشارکت‌ها)

@Pouyasg: سلام.

  1. مقاله را از کاربر:Pouyasg به عنوان درست (احتمالاً «کپلر ۶٩سی») منتقل کنید (بالای صفحه، زبانهٔ انتقال) یا محتویات آن را در کپلر ۶٩سی رونوشت-درج کنید.
  2. منظورتان از پیوند و سرچ را متوجه نشدم. دقیق‌تر توضیح دهید.
  3. برای جعبه و تصویر از en:Kepler-69c کمک بگیرید.
Masbesh (بحثمشارکت‌ها)

آیا استفاده از وبسایت‌های فروش کتاب به عنوان یادکرد برای متقن شدن اطلاعات مربوط به کتاب، مصداق تبلیغات است؟

Huji (بحثمشارکت‌ها)

چه اطلاعاتی. اگر اطلاعات کتابشناسی (مثل ناشر و سال چاپ و شابک) منظور است، خودِ کتاب را می‌توان به عنوان منبع استفاده کرد. وبگاه‌های کتابشناسی نظیر کتابخانه ملی هم می‌توانند استفاده بشوند. اما کتاب‌فروشی‌ها (نظیر آدینه بوک یا آمازون) مناسب نیستند.

اما اگر آن وبگاه فروش کتاب، نقدِ رسمی هم برای کتاب منتشر می‌کند می‌توانید آن نقد را با ذکر منبع در مقاله به کار ببرید. البته در این حالت تعارض منافع را باید در نظر داشت (وبگاه کتاب فروش، از فروش کتاب منتفع می‌شود پس بعید است که نقدش بی‌طرفانه باشد و احتمالاً روی نکات مثبت تمرکز خواهد داشت).

Masbesh (بحثمشارکت‌ها)

اطلاعات در مورد «وزن کتاب» و «نوع جلد» آن است.

Huji (بحثمشارکت‌ها)

هر دوی این‌ها، اطلاعات نامهم (trivia) دانسته می‌شوند که در ویکی جایی ندارند. تنها استثنا وقتی است که وزن یا نوع جلد به طور خاصی غیر عادی باشد (مثل یک کتاب ۱۵۰ کیلویی، یا کتابی که جلدش از جنس پوست مار باشد) که در این حالت هم منابع مستقل باید به آن پرداخته باشند تا اهمیت ذکر در ویکی داشته باشد.

کتاب مقاله مد نظر شماست؟

Masbesh (بحثمشارکت‌ها)
Huji (بحثمشارکت‌ها)

آن الگو هم نادرست است و نباید چنین پارامترهایی می‌داشت تا ویکی‌نویسان را به درج اطلاعات نامهم ترویج کند.

الگویی که با ویکی‌پدیاهای دیگر منطبق باشد الگو:Infobox book است که می‌بینید خبری از weight و cover type و این‌ها در آن نیست.

Huji (بحثمشارکت‌ها)

در واقع یک نفر باحوصله می‌خواهیم که الگوی Infobox book را به روز بکند (در یک زیرصفحهٔ تمرین) و پارامترهایش را هم ترجمه کند (به شکلی که با الگوی جعبه اطلاعات کتاب هماهنگ باشد) تا بعد الگو:Infobox book را به روز رسانی کنیم و الگو:جعبه اطلاعات کتاب را تبدیل کنیم به تغییر مسیری به آن

Masbesh (بحثمشارکت‌ها)

سپاس از رسیدگی شما مدیر گرامی. در مورد وزن کتاب از قرار معلوم حق با شماست، اما به نظر می‌رسد در ویکی‌انگلیسی هم کاربران علاقه‌ای زیادی برای درج نوع جلد کتاب دارند. مثلا «Midnight's Children»،

«The Narrow Road to the Deep North » و «The Checklist of Fantastic Literature». به نظر من هم نوع جلد کتاب اطلاعات نا‌مهم نیست و برای برخی اهمیت دارد که بدانند کتابی که می‌خواهند، در چند نوع (جلدسخت‌ونرم) منتشر شده.

به روزرسانی الگو نیاز به دسترسی خاصی دارد؟ آیا صفحهٔ راهنمایی برای این کار وجود دارد؟

Huji (بحثمشارکت‌ها)

جلد سخت و جلد نرم، بله. اما مثل جلد چرمی یا گالینگور یا ... نه. در ایران هم به قطع کتاب در متون اشاره می‌شود (قطع رقعی و رحلی و ...) و اگر این را هم در media type بیاورید مشکلی ندارد. به طور کلی هم برای این مسائل نیاز به منبع نیست.

Hanooz (بحثمشارکت‌ها)
Huji (بحثمشارکت‌ها)

بگذارید بررسی کنم.

Huji (بحثمشارکت‌ها)

کاری که کردید کافی نیست. شما عنوان‌ها را ترجمه کردید اما پارامترها را نه. مثلاً جایی که آمده {{{editors|}}} شما باید آن را به {{{editors|{{{ویراستاران|}}}}}} تغییر بدهید. نام فارسی پارامتر را هم (در اینجا «ویراستاران») تا جایی که می‌شود در مطابقت با الگوی الگو:جعبه اطلاعات کتاب انتخاب کنید.

Hanooz (بحثمشارکت‌ها)

تا کاربر:Hanooz/صفحه تمرین ۲ از دست من برآمد. یک‌سری اشکال دارد که نفهمیدم چطور حل می‌شود. مثلا اگر عنوان جمع استفاده بشود (نویسنده‌ها به جای نویسنده) پارامتر را نمایش نمی‌دهد.

Hanooz (بحثمشارکت‌ها)

یک نمونه از کاربرد الگو با پارامترهای فارسی (با دو-سه استثنا) در کاربر:Hanooz/صفحه تمرین ساختم که اشکالاتش مشخص شود.