ویکی‌پدیا:درجه‌بندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این رهنمود برای درجه‌بندی کیفی مقالات کاربرد دارد؛ که بر پایهٔ ویکی‌پدیا:راهنمای طرح‌بندی و آرایش مقاله و ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه و تا زمانی که مقاله به کیفیت عالی یا A-Class رسید افزودن مطلب به آن خاتمه می‌یابد و می‌تواند برای برگزیدگی نامزد شود. بنا بر اجماع ۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۶ درجه‌بندی‌ها بر اساس کیفیت و اهمیت با استفاده از الگوی {{پتوپ}} تنها در صفحهٔ بحث مقاله انجام می‌گیرد.

این درجه‌بندی برای انتخاب مقالات وپ:آفلاین و تهیهٔ آمار و وضعیت ویکی‌پروژه‌ها کاربرد دارد.

درجه‌ها[ویرایش]

 • مقاله‌های برگزیده: مقالاتی که به بالاترین معیارهای کیفی دانشنامه نویسی رسیده‌اند و با مقالات موجود در دانشنامه‌های معتبر برابری می‌کنند.
 • مقاله‌های عالی: مقاله‌هایی که به خوبی طبقه بندی شده و کامل هستند و توسط ویرایشگران جزئی از یک ویکی‌پروژه یا جایی دیگر بررسی شده اند.
 • مقاله‌های خوب: مقاله‌هایی که از نظر شکلی و محتوایی بی‌اشکال هستند. یعنی غلط انشایی، املایی، محتوایی نداشته، از منابع معتبر استفاده کرده و با سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی پدیا سازگارند.
 • مقاله‌های متوسط:مقالاتی که توضیح روشنی از موضوع به دست می‌دهند، اما ممکن است اشتباهات یا کاستی‌هایی نظیر نداشتن منبع برای تمامی مطالب داشته باشند.
 • مقاله‌های ضعیف: مقاله‌هایی که هنوز تکمیل نشده یا برخی سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی پدیا را نقض کرده‌اند.
 • مقاله‌های ابتدایی: مقاله‌هایی که به علت نقص نمی‌توان آنها را مقاله خواند.
 • مقاله‌های خرد: مقاله‌هایی که اطلاعات پایه‌ای را فراهم نمی‌کنند و شبیه یک فرهنگ لغت‌اند.

معیارهای مقاله متوسط[ویرایش]

 B 
 1. این مقاله به خوبی منبع‌دهی شده است و هر جا که نیاز بوده اشاره به منابع در متن به کمک مقاله آمده‌اند. این مقاله منابع معتبری دارد و هر بخشی که مهم یا چالش‌برانگیز است، ارجاع داده شده. استفاده از الگوهای منبع‌دهی مانند {{یادکرد وب}} ضروری نیست اما استفاده از تگ‌های <ref></ref> پیشنهاد می‌شود.
 2. این مقاله معقولانه و با دلیل، موضوع را پوشش می‌دهد، و شامل نقص‌ها یا اشتباهات واضح نیست. این مقاله شامل بخش عمده‌ای از محتوای مورد نیاز برای یک مقالهٔ عالی بر اساس‌های معیارهای ویکی‌پدیا است، گرچه بعضی بخش‌ها نیاز به گسترش داشته باشند و به برخی از سرعنوان‌های کم‌اهمیت‌تر به درستی پرداخته نشده‌باشد.
 3. این مقاله ساختاری استوار و تعریف‌شده دارد. محتوا بایستی به گروه‌های محتوای مرتبط دسته‌بندی شوند، که شامل یک بخش آغازین و تمام بخش‌هایی است که می‌تواند معقولانه به یک مقالهٔ نوعی افزوده شود.
 4. این مقاله معقولانه و بادلیل، خوب نوشته شده است. غالب عمومی نثر، اشتباهات دستورزبانی بارز و سلاست‌های محسوس را نشان نمی‌دهد اما بدون شک نباید انتظار داشته باشیم تا یک مقالهٔ «چشم‌گیر» را ببینیم؛ پیروی دقیق از شیوه‌نامهٔ نگارشی لازم نیست.
 5. این مقاله در جای مناسب شامل محتوای کمکی یا فرعی است. نگاره‌ها گرچه لازم نیستند اما پیشنهاد می‌شوند. دیاگرام‌ها و یک الگوی اطلاعاتی و ... در موردی که به موضوع مرتبط‌ند و برای غنای محتوا مفیدند می‌بایست افزوده شوند.
 6. این مقاله محتوایش را در قالب یک شیوهٔ دردسترس مناسب نشان می‌دهد. این مقاله، قراردادن مخاطب حداکثری را دستور کار دارد. گرچه ویکی‌پدیا چیزی بیش از یک دانشنامهٔ عادی است، مقاله نباید التزامی به داشتن پیش‌زمینه‌های تکنیکی غیرواجب داشته باشد و واژه‌های تکنیکی در مکان مناسب بایستی تشریح یا حذف شوند.
 7. این مقاله می‌بایست فاقد هر نوع برچسب مناقشه‌آمیز باشد. وجود برچسب‌ها و الگوهای پیامی با مفهوم اخطار آمیز، یک نقطه ضعف برای هر مقاله‌ای محسوب می‌شود. به این دلیل که یا مناقشه و جنگ ویرایشی در مقاله یا یکی از بخشهای آن در جریان است و متن کنونی دارای پایداری لازم نیست؛ یا قواعد نگارشی و شیوه نامه‌های ویکیپدیا در آن مقاله احراز نشده است. در هردو صورت وجود برچسب‌ها ناپسند است و مقاله دارای برچسب فاقد اعتبار کافی برای کسب این درجه می‌باشد.

پیشنهاد مقاله[ویرایش]

برای بررسی موارد بایگانی‌شده به ویکی‌پدیا:درجه‌بندی/بایگانی مراجعه کنید.
(نیاز به راهنمایی؟)

I پیش از درجه‌بندی
 • بجز در مورد درجات خوب، عالی و برگزیده، هر کاربری می‌تواند درجه‌بندی مقاله‌ها را اضافه کند یا تغییر دهد. درجات خوب و برگزیده تنها می تواند در مقالاتی استفاده شود که مورد بررسی قرار گرفته‌اند و هم‌اکنون نامزد/انتخاب‌شده برای مقاله‌های خوب یا مقاله‌های برگزیده باشند. ویکی‌پروژه‌های مستقل هم‌چنین می‌توانند رویه‌های رسمی‌تری برای درجه‌بندی یک مقاله داشته باشند و لطفاً توجه کنید که ویکی‌پروژه مسئولیت نهایی را برای حل اختلافات دارد.
 • نظام رده بندی کاملا پیشنهادی بوده و رهنمود یا سیاست محسوب نمی‌شود.
 • رده بندی‌ها با یک الگو در صفحه مقالات نشان داده می‌شود.
 • رده بندی انجام شده در مورد هر مقاله بر پایه داوری شخص بررسی کننده استوار است. اگر کاربرانی در مورد درجه یک نوشتار اختلاف نظر داشته باشند. ابتدا کوشش می‌کنند تا از روش تبادل نظر به توافق برسند و در صورت ناموفق بودن مباحثات می‌توانند با ایجاد بحث در این صفحه نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.
 • مقالات خوب و مقالات برگزيده تابع شیوه نامه‌های خاصی است و مقالات نامزد شده باید در نظام مشخصی بررسی گردد. از همین رو هر کاربر داوطلب نمی‌تواند بنا بر تشخیص شخصی اش آنها را اعمال کند.
II روش درجه‌بندی
 • با استفاده از الگو:درجه مثلا اگر مقاله‌‌ای را یافتید که معیارهای یک مقاله متوسط را داشت {{درجه|متوسط|معیار}} را با ذکر معیار به بالای آن مقاله بیفزایید.
III در هنگام درجه‌بندی
 • مطمئن شوید مقاله‌ای که درجه‌بندی می‌کنید معیارهای یک مقاله با کیفیت را دارا باشد.
IV پس از پایان درجه‌بندی
 • اگر با درجه‌بندی مقاله مخالف بودید مراحل زیر را انجام دهید:
  • {{بحث درجه‌بندی}} را به بالای آن مقاله بیفزایید، س‍پس روی پیوندی که در الگو به رنگ سرخ است کلیک کنید و در زیرصفحهٔ تازه‌ای که باز می‌شود نظر خود به صورت زیر وارد نمایید:
==نام مقاله==
*{{مقاله|نام مقاله}}بحث درباره مقاله ~~~~
همچنین پیوندی به این زیرصفحه در ویکی‌پدیا:درجه‌بندی ایجاد کنید.
==نام مقاله==
{{ویکی‌پدیا:درجه‌بندی/نام مقاله}}
 • همچنین صفحه بايگانی را نیز بروزرسانی کنید.
 • هنگام جمع‌بندی لطفاً پس از انتقال مقاله به بایگانی مربوطه، الگوی {{بحث درجه‌بندی مقاله}} را به صفحه بحث مقاله مربوطه اضافه کنید.


پیشنهاد برای درجه‌بندی[ویرایش]