ویکی‌پدیا:شناخت منابع معتبر (پزشکی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مقالات ویکی‌پدیا برای ارائه توصیه‌های پزشکی نیستند اما بطور وسیع برای دربافت اطلاعات مربوط به بهداشت و سلامتی بکار می‌روند. از این رو بسیار مهم و حیاتی است که مطالب موجود در مقالات مبتنی باشد بر منابع سرشناس، معتبر، شخص ثالث و منتشر شده و به دقت اطلاعات اطلاعات روز را بروز را ارائه کند.

منابع ایده آل شامل موارد ذیل هستند: دیدگاههای جامع (و نه دیدگاههای خاص و مورد مناقشه یا ضعیف) که در نشریات پزشکی و آکادمیک یا کتابهای بسیار معتبر که توسط خبرگان و متخصصان نگارش یافته و توسط ناشران معتبر پزشکی چاپ شده یا دستورالعمل‌هایی که توسط سازمانهای پزشکی داخلی و بین‌المللی ارائه گردیده است.

این رهنمود عمومی شامل تمامی مواردی که در سیاست اثبات پذیری گفته شده است می‌شود، بعلاوه دقت ویژه نسبت به منابعی که در تمامی مقالات مربوط به به بهداشت و سلامتی می‌شود؛ از جمله پزشکی جایگزین، طب سنتی و شاخه‌های مختلف آن.

به غیر از سیاست اثبات‌پذیری، مطالبی که در مقالات مربوط به سلامت و پزشکی درج می‌شوند - از جمله روش‌های غیر دارویی پزشکی - تابع سیاست عمومی منابع معتبر می‌باشند.

دستورالعمل‌های کلی[ویرایش]

از منابع مستقل استفاده کنید[ویرایش]

بسیاری از ادعاهای پزشکی که توسط طرفدارانشان عرضه می‌شوند، فاقد منبع معتبر برای اثبات اثربخشی و امنیت و قانونی بودنشان هستند. در این موارد یافتن و شناسایی منبع معتبر مشکل است.

اگر درباره یک ادعای پزشکی که از سوی اغلب متخصصان تایید و حمایت نمی‌شود می نویسید این مسئله حیاتی است که منبع مستقل و سوم شخصی و غیر ذینفعی آنرا تایدی کرده یا بکار برده باشد.

اگر منابع مستقل یک روش پزشکی را دارای کیفیت پایین توصیف کرده‌اند، نشانگر آنکه که به احتمال فراوان واجد شرایط داشتن مقاله‌ای مستقل نیست و تنها می‌تواند در سایر مقالات مورد استناد قرار گیرد.