ویکی‌پدیا:ویرایشگر الگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قفل صورتی
الگوحفاظت‌شده

دسترسی ویرایشگر الگو به کدنویس‌های مورداطمینان اجازه می‌دهد الگوها و پودمان‌هایی را که در سطح «مدیران» محافظت می‌شوند (اغلب به‌خاطر نسبت زیادِ تراگنجانش) ویرایش کنند. همین‌طور به آن دست ویرایشگران اجازه می‌دهد که اخطارهای ویرایشی را، که تمام آنها به‌طور دائم بدون دسترسی ویرایشگر الگو، ایجادکنندهٔ کاربر، یا مدیر غیرقابل ویرایش هستند ویرایش کنند.

از ۱۷ مارس ۲۰۱۸ اجازه ویرایش فضای نام مدیاویکی از ویرایشگران الگو گرفته شد.[۱]

هم‌اکنون ۷ ویرایشگر الگو و ۳۴ مدیر (۴۱ در کل) وجود دارد.

استفاده[ویرایش]

ویرایشگرها برای استفاده از این دسترسی جهت نگهداری، پاسخ به درخواست‌های منطقی ویرایش و انجام ویرایش‌های ساده و عموماً غیرجنجالی در الگوها، پودمان‌ها و آگهی‌های ویرایش مجاز هستند. آنها همچنین برای به‌نمایش‌درآوردن ویرایش‌های پیچیده‌تر یا جنجالی، پس از ویرایش‌هایی که نخست در صفحهٔ تمرین اعمال شده، اعتبار فنی‌شان اثبات شده و ویرایشگران آگاه با اجماع خود از آن‌ها حمایت می‌کنند، مجاز هستند.

امنیت[ویرایش]

اگر دسترسی ویرایشگر الگو دارید، لطفاً:

 • مطمئن شوید که گذرواژهٔ قوی دارید و از شیوه‌های امنیتیِ شخصی پیروی کنید. به دلیل اینکه یک ویرایش خودسر در الگوی پرکاربرد می‌تواند در میلیون‌ها صفحه تأثیر بگذارد، حساب کاربریِ به‌خطرافتاده بسته و اختیاراتش به دلایل امنیت وبگاه گرفته خواهد شد.
 • از اعتبارسنجی دومرحله‌ای استفاده کنید.

ویرایش عاقلانهٔ الگو[ویرایش]

کلید ویرایش عاقلانهٔ الگو، آزمایش کامل تغییرات‌تان پیش از پیاده‌سازی آنها است. هر الگو باید یک زیرصفحهٔ آزمایشی داشته‌باشد.

دیگر ملاحظات[ویرایش]

ویرایشگران الگو باید از تغییراتی که پیش از اعمال نیازمند اجماع‌گیری هستند (و آن‌هایی که نیستند) آگاه باشند. در هنگام شرکت در اختلافات ویرایشی، نزاکت را از یاد مبرید.

به‌طورکلی، یکی از نقاط قوت ویرایشگران، آگاهی از پیامدهای تغییر در الگوهایی با تراگنجانش زیاد است. برای مثال، اعمال تعداد زیادی ویرایش جزئی در این الگوها در مدتی کوتاه ممکن است صف کارها را پر کند و باعث کندترشدن سرعت به‌روزشدن صفحه‌هایی که از الگو استفاده می‌کنند شود؛ در برخی موارد این صفحه‌ها حتی تا یک هفته بعد از اعمال تغییر در الگو یا پودمان پرکاربرد به‌روز نمی‌شوند.

چه زمانی نیاز به بحث برای اعمال تغییر است؟[ویرایش]

تغییراتی که فقط باید پس از بحث‌های اساسی انجام شوند[ویرایش]

 • هر گونه تغییر شکننده، هر قدر هم کوچک، که باعث خرابی مقاله‌ها، الگوهای وابسته یا دیگر موارد شود. اگر قصد دارید پارامتری را حذف کرده یا رفتار موردانتظارش را تغییر دهید، بدون اجماع قاطع این کار را نکنید، مگر این که دلیل بسیار حیاتی‌ای برایش داشته باشید.
 • تغییراتی که به نحو چشم‌گیری روی ظاهر یک الگو یا پودمان اثر می‌گذارند. «هی، باحال نمی‌شد اگه {{Infobox}} صورتی می‌بود؟» ... ابتدا در موردش با دیگران گفت‌وگو کنید.

تغییراتی که حداقل نیازمند اندکی بحث، یا گذشت چند روز بدون مخالفت هستند[ویرایش]

 • افزودن یک پارامتر که کاربرد یا ظاهر الگو را به نحو چشم‌گیری تغییر می‌دهد. این مورد شامل افزودن پارامترهای شماره‌دار (همچون {{{1}}}) به عنوان نام مستعار پارامترهای دارای نام، افزودن پارامتر شماره‌دار به پارامتری که از قبل شماره‌دار است یا افزودن هر نوع پارامتری که تغییر بزرگ و قابل‌توجهی در الگو به وجود آورد (مثلاً افزودن {{{رنگ}}} به {{Infobox}}) می‌شود.
 • تغییراتی در ظاهر الگو که جزئی اما قابل‌توجه هستند؛ مثلاً تغییر ترتیب چند پارامتر در یک جعبه اطلاعات یا تغییر ملایم رنگ یک بخش.
 • بر اساس یک اجماع در ویکی‌پدیای انگلیسی، بهتر است پیش از افزودن پارامترهای ویکی‌داده به الگوها یا پودمان‌ها اجماع بگیرید. این اجماع یک بار در ۲۰۱۳ و یک بار در ۲۰۱۶ انجام شد و هر دو بار اجتماع نظر قطعی نسبت به استفاده از ویکی‌داده در جعبه‌های اطلاعات نداشت.

تغییراتی که معمولاً می‌تواند بدون بحث انجام شود، اما بر اساس شرایط، ممکن است نیاز به بحث باشد[ویرایش]

 • افزودن پارامترهای جدیدی که کاربردهای جزئی دارند؛ مثلاً italic=yes یا noprint=yes.
 • ویرایش‌هایی که ظاهر الگو را قرار می‌دهند؛ اما این تغییر بسیار جزئی است؛ مثل استفاده از nowrap در الگویی که در یک خط بهتر به نظر می‌رسد.

تغییراتی که تقریباً همیشه می‌توانند بدون بحث انجام شوند[ویرایش]

 • اصلاح مشکلات واضح در کد
 • تغییراتی که پس از تراگنجانش الگو، آن را تغییر نمی‌دهند.
 • اصلاحاتی از نوع ویراستاری انتشار (فقط مطمئن باشید که حق با شماست!).
 • تغییرات غیربحث‌برانگیز در رده‌های ردگیری پنهان
 • تغییر در کلاس‌های سی‌اس‌اس که تأثیر آشکاری نداشته باشد یا تأثیر قابل‌مشاهده‌اش صرفاً ارتقایی واضح باشد (مثلاً حذف‌کردن فضاهای خالی در خروجی یک الگو در مرورگرهای خاص).
 • تقبیح و حذف دیگر الگوهای به کار رفته در یک الگو؛ مشروط بر این که این تقبیح توسط اجماع اجتماع حمایت شود.

رهنمود اعطا[ویرایش]

دسترسی کاربری ویرایشگر الگو توسط دیوانسالاران اعطا می‌شود. دیوانسالاران از ارزیابی احتیاطیِ خودشان برای سنجیدن مشارکت کاربر در فضای نام الگو و همچنین از رهنمودهای کلی زیر استفاده می‌کنند:

 1. ویرایشگر باید کاربر ثبت‌نام‌کردهٔ ویکی‌پدیا دست‌کم برای یک سال باشد.
 2. ویرایشگر باید دست‌کم ۱٬۰۰۰ ویرایش به‌طور کلی انجام داده‌باشد.
 3. ویرایشگر باید دست‌کم ۱۵۰ ویرایش در فضاهای نام پودمان و الگو انجام داده‌باشد.
 4. ویرایشگر نباید قطع دسترسیِ رفتاری یا نقض قاعدهٔ سه‌برگردان به مدت ۶ ماه پیش از اعطا داشته‌باشد.

به‌علاوه، یک ویرایشگر باید نیازش را به این دسترسی و همچنین آشنایی با مراقبت و مسئولیت لازم هنگام برخورد با ویرایش الگوهای حساس نشان دهد:

 1. ویرایشگر باید در زیرصفحهٔ تمرینِ دست‌کم سه الگوی حفاظت‌شده کار کرده باشد.
 2. ویرایشگر باید درخواست دست‌کم پنج ویرایش قابل‌توجه در الگوهای حفاظت‌شده را داده و توانسته باشد آن‌ها را به مرحلهٔ اجرا برساند.

آیتم‌های این بخش تنها رهنمود هستند. مدیر می‌تواند دیگر برهان‌های صلاحیت ویرایشگر را در به‌دست‌گرفتن مسئولیت الگوهای حساس جانشین کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]