ویکی‌پدیا:آنچه مدیریت نیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این انشا توصیف می‌کند که مدیریت چه چیز نیست.

عمومی[ویرایش]

مدیران به آن معنی که بعضی‌ها خیال می‌کنند، «قدرتِ دستور دادن» ندارند. آنها می‌توانند بر اساس سیاستها، هنجارها و داوری به طرزی مدلّل، حد و مرز تعیین کنند و با ابزارها آن حد و مرز را اجرا کنند. آنها اغلب پیشنهادها و نظراتِ خوبی برای کابران دارند و باید در جذبِ همکاری دیگران و کار با مردم خوب باشند؛ ولی آنها به هر حال، به مفهوم کسب و کاری‌اش، به عنوانِ «مدیرِ مردم» نقش ایفا نمی‌کنند. آنان سیاستهایی را اجرا می‌کنند که جامعه به طور گسترده روی آن توافق کرده‌است؛ بنابراین برای مثال:

  • آنها تصمیم نمی‌گیرند مردم چه ببینند.
یک مدیر که صفحه‌ای را حذف می‌کند، این کار را تنها تحت شرایطی که جامعه تصمیم گرفته می‌تواند انجام دهد: بر طبق تصمیم جمعی. آنها مجری اند- آنها سیاست را نمی‌سازند. همچنین مدیران الگویی از ویرایشگری و استفاده از قطع دسترسی و حفاظت را اجرا می‌کنند که پیشتر اجماعی از طریق یک بحث (که در آن مدیران مطلقاً هیچ قدرت ویژه‌ای از هیچ سنخی ندارند) یافته باشد.
  • آنها لازم نیست بدانند «همه چیز چگونه کار می‌کند».
آنها لازم است به اندازه کافی بدانند، تا از آنچه بر آن اثر می‌گذارند، استفاده نادرستی نکنند و خودشان را درست اداره کنند. تأکید روی «اشتباه نکردن» است، نه روی «انجام دادن همه». کاربران کارهایی می‌کنند، مدیران تنها استثنائاتی را که به دلایل منطقی نمی‌گذاریم هر کاربر جدیدی انجام دهد، رفع و رجوع می‌کنند. حتی مدیران بسیار باتجربه - شامل آنهایی که به مقامات بالاتر از مدیریت انتخاب شده‌اند- معمولاً نمی‌دانند همه چیز چگونه کار می‌کند.
  • مدیران کاربرانی اند که جامعه به آنها برای استفاده از ابزارها اعتماد دارد.
اگر مدیری برای یک سال ویرایشی نکند، این الزاماً بر قابل اعتماد بودنِ آنان وقتی برگردند، تأثیری ندارد. ازین رو وظیفه مدیران این نیست که کار خاصی «انجام دهند» بلکه، این است که وقتی کاری می‌کنند، مسئولانه عمل کنند.
  • به مدیران باید احترام زیادی گذاشته شود.
رُک و پوست‌کنده، هیچ کاربری مجبور نیست به آنها گوش کند (این لازمهٔ ویرایش کردن نیست)، و بسیاری گوش نخواهند کرد. قطع دسترسی، ابزاری نیست که فقط به‌جای گفتگو با مردم استفاده شود.

استانداردهای بالایی لازم اند اما خیلی از مردم، سوء برداشتهایی از آنچه مدیران واقعاً انجام می‌دهند دارند. عموماً مدیران:

۱. کاربرانی اند که جامعه بر اساس تجربه و اطمینان انتخاب کرده است.
۲. کاربرانی که به طور پایدار استاندادهای خوبی در خصوصِ رفتار عمومی به‌عنوان کاربر دارند.
۳. کاربرانی که اجازه دارند به عنوانِ متولّیِ ابزارهایی عمل کنند که به دلایلِ عملی نیاز است دسترسی به آنها محدود باشد. (به دلیلِ وجودِ مردم بسیاری در اینترنت که ممکن است از آنها برای مقاصدی که به پروژه کمک نمی‌کند استفاده کنند)
۴. کاربرانی که به آنها اعتماد شده تا از ابزارها تنها برای اجرای تصمیمی برپایهٔ معیارهایی که جامعهٔ ویکی‌پدیا بر آنها اجماع کرده است و نه جُز آن.

مدیریت یک نشان افتخار نیست[ویرایش]

جایگاه مدیر شما در موقعیتی بلندمرتبه در ویکیپدیا قرار نمی‌دهد. این مشابه-کاربری یک مقاله خوب یا برگزیده نیست. مدیران به سرعت می‌فهمند که به خاطر درخواست مدیریت قدرت ویژه‌ای در سیاست یا دیگر تصمیمات ندارند. این مسئله موید مشارکتهای کاربر به عنوان یک ویرایشگر نیست و جایزه‌ای برای ویرایش خوب یا دیگر خدمات خوب نیست. مدیریت ممکن است به در نظرگرفتن دیگر معنای کلمه مدیر، که کسی است که به جای کنترل کردن تسهیل می‌کند، کمک کند. مدیریت به سادگی اظهاری است که فرد کاربری معمولی است که جامعه به او به عنوان کسی می‌نگرد که از ابزارهای اضافی اگر به او داده شود به طور مسئولانه استفاده می‌کند. یک مدیر فقط یک کاربر معمولی است با یک جارو و یک سطل. این دسترسی مشخصاً به شما قدرتی گروهبان گونه نمی‌دهد.

مدیریت، مصونیت دیپلماتیک نیست[ویرایش]

هر مدیری باید به یاد داشته‌باشد که ادمین‌ها ابزارهایی برای کل ویکیپدیا هستند. این بدین معناست که همهٔ سیاستها مانند هر کاربر دیگری بر مدیران هم اعمال می‌شود ــ اگر بیشتر نشود. ادمینها می‌توانند فوراً بسته شوند، از اختیارات مدیریتی برکنار شوند، یا دائماً قطع دسترسی شوند. مدیران باید همهٔ سیاستهای ویکیپدیا (مانند قاعدهٔ سه برگردان) را رعایت کنند و از اجماع و بی‌طرفی حمایت کنند.

برای کمک به ویکیپدیا مدیریت اجباری یا لازم نیست[ویرایش]

میانبر:

مدیران به ابزارهای مفیدی دسترسی دارند که در اختیار دیگر کاربران نیست، و قادرند از آنها برای خدمت به ویکیپدیا به شیوه‌های بیشتری استفاده کنند. به‌هرحال، برخی ویکی‌نویسان دوست ندارند مدیر شوند ــ با وجود این‌که سطوح موردانتظار تجربه و حمایت جامعه را دارا هستند. کاربران می‌توانند همواره فرصت یا نامزدی مدیر شدن را رد کنند. افزون بر این، بسیاری از ابزارها و جاهای سایت وجود دارد که کاربران عادی می‌توانند به شیوه‌ای که از اول در نظر نداشته‌اند با آن مشارکت کنند. کاربران می‌توانند با پیوستن به ویکی‌پروژه‌ها برچسبهایی دربارهٔ راه‌هایی که با آن می‌توانند مشارکت کنند را با استفاده از جعبه‌های کاربری بگذارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]