پرش به محتوا

ویکی‌پدیا:آنچه مدیریت نیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این انشا توصیف می‌کند که مدیریت چه چیز نیست.

عمومی[ویرایش]

مدیران به آن معنی که بعضی‌ها خیال می‌کنند، «قدرتِ دستور دادن» ندارند. آنها می‌توانند بر اساس سیاست‌ها، هنجارها و داوری به طرزی مدلّل، حد و مرز تعیین کنند و با ابزارها آن حد و مرز را اجرا کنند. آنها اغلب پیشنهادها و نظراتِ خوبی برای کابران دارند و باید در جذبِ همکاری دیگران و کار با مردم خوب باشند؛ ولی آنها به هر حال، به مفهوم کسب و کاری‌اش، به‌عنوانِ «مدیرِ مردم» نقش ایفا نمی‌کنند. آنان سیاستهایی را اجرا می‌کنند که جامعه به‌طور گسترده روی آن توافق کرده‌است؛ بنابراین، برای مثال:

آنها تصمیم نمی‌گیرند مردم چه ببینند.

یک مدیر که صفحه‌ای را حذف می‌کند، این کار را تنها تحت شرایطی که جامعه تصمیم گرفته می‌تواند انجام دهد: بر طبق تصمیم جمعی. آنها مجری‌اند -آنها سیاست را نمی‌سازند. همچنین، مدیران الگویی از ویرایشگری و استفاده از قطع دسترسی و حفاظت را اجرا می‌کنند که پیشتر اجماعی از طریق یک بحث (که در آن مدیران مطلقاً هیچ قدرت ویژه‌ای از هیچ سنخی ندارند) یافته باشد.

آنها لازم نیست بدانند «همه چیز چگونه کار می‌کند».

آنها لازم است به اندازهٔ کافی بدانند، تا از آنچه بر آن اثر می‌گذارند، استفادهٔ نادرست نکنند و خودشان را درست اداره کنند. تأکید بر «اشتباه نکردن» است نه بر «انجام دادن همه». کاربران کارهایی می‌کنند، مدیران تنها استثنائاتی را که به دلایل منطقی نمی‌گذاریم هر کاربر جدیدی انجام دهد، رفع و رجوع می‌کنند. حتی مدیران بسیار باتجربه -شامل آنهایی که به مقامات بالاتر از مدیریت انتخاب شده‌اند- معمولاً با همهٔ چم‌وخم‌های دانشنامه آشنا نیستند.

مدیران کاربرانی‌اند که جامعه به آنها برای استفاده از ابزارها اعتماد دارد.

اگر مدیری برای یک سال ویرایشی نکند، این الزاماً بر قابل اعتماد بودنِ آنان بعد از بازگشت، تأثیری ندارد؛ ازاین‌رو، وظیفهٔ مدیران این نیست که کار خاصی «انجام دهند»، بلکه این است که وقتی کاری می‌کنند، مسئولانه عمل کنند.

به مدیران باید احترام زیادی گذاشته شود.

رُک و پوست‌کنده، هیچ کاربری مجبور نیست به آنها گوش کند (این لازمهٔ ویرایش کردن نیست)، و بسیاری گوش نخواهند کرد. قطع دسترسی، ابزاری نیست که فقط به‌جای گفتگو با مردم استفاده شود.

استانداردهای بالایی لازم است، اما بسیاری از مردم، سوءبرداشت‌هایی از آنچه مدیران واقعاً انجام می‌دهند دارند. عموماً مدیران:

  1. کاربرانی‌اند که جامعه بر اساس تجربه و اطمینان انتخاب کرده‌است.
  2. کاربرانی که به‌طور پایدار استانداردهای خوبی در خصوصِ رفتار عمومی به‌عنوان کاربر دارند.
  3. کاربرانی که اجازه دارند به‌عنوانِ متولّیِ ابزارهایی عمل کنند که به دلایلِ عملی نیاز است دسترسی به آنها محدود باشد. (به دلیلِ وجودِ افرادِ بسیاری در اینترنت که ممکن است از آنان برای مقاصدی که به پروژه کمک نمی‌کند استفاده کنند)
  4. کاربرانی هستند که به آنها اعتماد شده تا ابزارها را تنها برای اجرای تصمیم‌ها برپایهٔ معیارهای مورد اجماعِ اجتماع ویکی‌پدیا به کار برند و نه جز آن.

مدیریت یک نشان افتخار نیست[ویرایش]

جایگاه مدیر شما را در موقعیتی بلندمرتبه در ویکی‌پدیا قرار نمی‌دهد. این مشابه-کاربری یک مقاله خوب یا برگزیده نیست. مدیران به‌سرعت می‌فهمند که به خاطر درخواست مدیریت قدرت ویژه‌ای در سیاست یا دیگر تصمیمات ندارند. این مسئله مؤید مشارکت‌های کاربر به‌عنوان یک ویرایشگر نیست و جایزه‌ای برای ویرایش خوب یا دیگر خدمات خوب نیست. مدیریت ممکن است به درنظرگرفتن دیگر معنای کلمهٔ مدیر -که کسی است که به جای کنترل کردن، تسهیل می‌کند- کمک کند. مدیریت به سادگی اظهاری است که فرد کاربری معمولی است که جامعه به او به‌عنوان کسی می‌نگرد که از ابزارهای اضافی اگر به او داده شود به‌طور مسئولانه استفاده می‌کند. یک مدیر فقط یک کاربر معمولی است با یک جارو و یک سطل. این دسترسی مشخصاً به شما قدرتی ژاندارم‌گونه نمی‌دهد.

مدیریت، مصونیت دیپلماتیک نیست[ویرایش]

هر مدیری باید به یاد داشته‌باشد که مدیران ابزارهایی برای کل ویکی‌پدیا هستند. این بدین معناست که همهٔ سیاست‌ها مانند هر کاربر دیگری بر مدیران هم اعمال می‌شود ــ اگر بیشتر نشود. مدیران ممکن است فوراً بسته شوند، از اختیارات مدیریتی برکنار شوند یا قطع دسترسی دائمی شوند. مدیران باید همهٔ سیاست‌های ویکی‌پدیا (مانند قاعدهٔ سه‌برگردان) را رعایت و از اجماع و بی‌طرفی حمایت کنند.

برای کمک به ویکی‌پدیا مدیریت اجباری یا لازم نیست[ویرایش]

مدیران به ابزارهای مفیدی دسترسی دارند که در اختیار دیگر کاربران نیست و قادرند از آنها برای خدمت به ویکی‌پدیا در ابعادی فراتر استفاده کنند. به‌هرحال، برخی ویکی‌نویسان دوست ندارند مدیر شوند ــ با وجود این‌که سطوح مورد انتظار تجربه و حمایت جامعه را دارا هستند. کاربران می‌توانند همواره فرصت یا نامزدی مدیر شدن را رد کنند. افزون بر این، بسیاری از ابزارها و جاها در دانشنامه وجود دارد که کاربران عادی می‌توانند به شیوه‌ای که از اول در نظر نداشته‌اند با آن مشارکت کنند. کاربران می‌توانند با پیوستن به ویکی‌پروژه‌ها برچسب‌هایی را دربارهٔ راه‌هایی که با آن می‌توانند مشارکت کنند، با استفاده از جعبه‌های کاربری بگذارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]